Zaznacz stronę

Czy wiesz, że wśród przyczyn powstawanie pęknięć na stopach wymienia się złe obuwie? Nieodpowiednio dobrane buty mogą sprawić, że będziesz doświadczać dolegliwości bólowych, a przy tym Twoja skóra może być narażona na pękanie. Poznaj najczęstsze przyczyny tego stanu.

Nieodpowiednie nawilżenie stóp

Bardzo sucha skóra powoduje, że naskórek staje się mniej elastyczny. Tym samym łatwiej ulega pęknięciom. Chcąc cieszyć się z gładkiej skóry, pozbawionej pęknięć, zastosuj odpowiednie jej nawilżenie. Jeżeli nie wiesz, jakie preparaty stosować, skontaktuj się ze specjalistą.

Podolog wskaże Ci odpowiedni sposób dbania o stopy. Trzeba pamiętać, że takie pęknięcia mogą być bramą do zakażeń grzybiczych i wirusowych oraz bakteryjnych. Warto wiedzieć, że wyróżnia się także pęknięcia wilgotne, które są związane z nadpotliwością stóp.

Picie zbyt małej ilości wody

Na nawilżenie naskórka wpływ ma nie tylko pielęgnacja zewnętrzna, ale również dostarczanie odpowiedniej ilości wody. Jeżeli Twój organizm jest odwodniony, Ty również możesz rozpoznawać tego objawy na swojej skórze. Dostarczanie odpowiedniej ilości wody sprawi, że skóra będzie dobrze nawilżona, co może zapobiec pękaniu skóry stóp. Woda jest niczym najlepszy kosmetyk w walce ze skutkami odwodnienia.

Deformacja ortopedyczna

Różnego rodzaju wady stopy mogą prowadzić do wystąpienia pękania pęt. Jeżeli przez dłuższy czas w nieodpowiedni sposób  ustawiasz stopę, musisz się liczyć z ryzykiem deformacji ortopedycznej. Tym samym  pogłębiasz problem pękających stóp.

Zbyt duże obciążenie stóp

Niestety, stopy mają swoją wytrzymałość, dlatego w wyniku nadwagi może dojść to ich przeciążenia i tym samym do pękania skóry. Sposobem na pozbycie się dolegliwości jest zrzucenie nadmiaru kilogramów. Z jednej strony pozytywnie wpłyniesz na cały organizm, a z drugiej strony zatroszczysz się o stan swoich stóp, które nieco odciążysz.

Nieodpowiednie obuwie

Czy wiesz, że źle dopasowane obuwie może być przyczyną pękania naskórka? Zazwyczaj powodem pękania pięt mogą być buty z bardzo cienką podeszwą. Niestety brak odpowiednich butów może nasilać problem. Jeżeli masz świadomość, że nosisz złe obuwie, pierwszym krokiem do zdrowych stóp powinno być jego dopasowanie, najlepiej pod okiem podologa. Ten specjalista wie, co przyniesie Ci ulgę.

Niedobór witamin

Nierzadko przyczyną pękającej skóry na stopach może być brak witamin. Dwie podstawowe witaminy, które odpowiadają za zdrowie skóry, to witamina A i witamina E. Pękanie skóry może być również wywołane brakiem witaminy B5. Z tego powodu warto zastosować te witaminy w terapii pękającej skóry.

Przyczyny genetyczne, zmiany endokrynologiczne

Czasem za pękaniem stóp mogą stać czynniki genetyczne. Należy mieć jednak świadomość, że takich przypadków jest znacznie mniej. Dotyczą one głównie osób starszych, przyjmujących wiele leków, a także chorujących z powodu chorób reumatycznych czy chorób, które mają wpływ na stan naskórka.

Cukrzyca a pękanie skóry stóp

Okazuje się, że pękająca, a przy tym łuszcząca się skóra stóp jest częstą dolegliwością występującą u diabetyków. Z tego względu osoby z cukrzycą powinny regularnie kontrolować stan swoich stóp. Z powodu problemów z krążeniem mogą nie dostrzec rozwijających się zmian skórnych. Niestety, nawarstwianie się problemu z pękającą skórą może z czasem doprowadzić do wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej.

Skorzystaj ze wsparcia podologa

Im szybciej zgłosisz się do specjalisty, tym mniej uciążliwe będzie leczenie problemu. Jeżeli domowe sposoby walki z pękającymi stopami nie przynoszą rezultatów, skontaktuj się z podologiem. Spękane pięty mogą być źródłem wielu zakażeń oraz stanów zapalnych. Dlatego nie bagatelizuj tego problemu. Im prędzej się zgłosisz, tym szybciej będziesz cieszyć się zdrowiem swoich stóp.

Jak wygląda terapia pękających pięt?

Pierwszym zadaniem podologa jest wyrównanie krawędzi pęknięć oraz nałożenie preparatów i obciążeń, które pomogą w walce z tym problemem. Równie istotna jest pielęgnacja domowa i odpowiednia profilaktyka. Z pomocą podologa możesz ustalić źródło problemu i próbować go wyeliminować. Jeżeli pękające stopy są na tyle uciążliwe, że wywołują krwawienie i boleść, podolog wprowadzi leczenie z zastosowaniem opatrunków.

Co ciekawe, nierzadko już sama rozmowa z podologiem i odpowiednia ocena stanu stóp mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Czasem wystarczy wprowadzenie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, które uelastyczniają skórę i tym samym pomogą w walce z pękającymi piętami. Warto zwrócić uwagę, na przykład na kurację witaminową. Podolog może zaproponować leczenie oparte na wcieraniu kapsułki z witaminą A. Tym samym możesz uelastycznić naskórek oraz wspomóc jego gojenie.

Dzięki wizycie u podologa dowiesz się również, jak prowadzić pielęgnację domową Twoich stóp. Po dokładnym myciu stóp pamiętaj o wytarciu ich do sucha, a także zastosowaniu odpowiedniego preparatu, dostosowanego do rodzaju Twojej skóry. W ten sposób możesz uniknąć dolegliwości związanych z pękaniem stóp.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin