Zaznacz stronę

Onycholiza paznokci polega na odchodzeniu płytki paznokcia od łożyska. Zobacz, jak poradzić sobie z tą dolegliwością. Czy można ją skutecznie wyleczyć?

Jak rozpoznać onycholizę?

Onycholiza początkowo może być nieznaczna. Co powinno wzbudzić Twój niepokój i skłonić do wizyty u specjalisty, np. u podologa? Jej podstawowym objawem jest odwarstwienie płytki paznokcia od łożyska. Początkowo odklejający się paznokieć ma zabarwienie różowe, z uwagi na prześwitujące pod nim naczynia krwionośne.
Jeżeli zauważysz następnie biały odcień na paznokciu, a dodatkowo dostrzeżesz, że płytka odchodzi, powinieneś udać się do specjalisty. W wyniku zakażenia kolor paznokcia zmieni się na żółty, brązowy albo szary.

Udaj się do podologa, by ustalić przyczynę

Pozbycie się onycholizy paznokci może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego, aby uniknąć popularnych błędów związanych z leczeniem tej dolegliwości, skorzystaj ze wsparcia specjalisty.
W gabinecie podologicznym dowiesz się, co może być przyczyną wystąpienia onycholizy, a także jak pielęgnować tego rodzaju zmiany na paznokciach. Podolog zaproponuje Ci również zabieg, który pomoże w walce z tym problemem.

Jak dopasowuje się leczenie onycholizy?

Leczenie onycholizy uzależnione jest bezpośrednio od tego, co ją wywołało. Podolog pomoże Ci rozpoznać czynnik wpływający na występowanie tej dolegliwości i wskaże, jak można go wyeliminować.
Wśród przyczyn wymienić można stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do paznokci, urazy mechaniczne związane z noszeniem niedopasowanego obuwia, nieprofesjonalny pedicure, np. nałożenie zbyt ciepłej masy na paznokieć, infekcje płytki paznokcia, choroby skóry, w tym łuszczycę, a także występowanie chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy. Czasem onycholiza może być jednym z objawów grzybicy. Z tego powodu podolog może zaproponować wykonanie badań pod tym kątem.

Zminimalizowanie czynników, które mogą wywołać onycholizę, to działanie profilaktyczne, zapobiegające nawrotom.

Zabieg na paznokieć objęty onycholizą

Gdy paznokieć odchodzi, należy obciąć go aż do miejsca, w którym płytka przylega do łożyska. Następnie łożysko jest oczyszczane za pomocą frezu i pobudzane do regeneracji. Na koniec specjalista może zdecydować się na założenie opatrunku hydrożelowego lub hydrokoloidowego. Zmiany opatrunków powinny odbywać się zgodnie ze wskazaniami specjalisty.
Podolog dysponuje profesjonalnym sprzętem i umiejętnościami, które sprawią, że cały zabieg odbędzie się w sposób higieniczny i bezpieczny. Nie powinieneś również odczuwać dolegliwości bólowych. Taki zabieg pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, a także mas rogowych.

Po zabiegu specjalista może dobrać też odpowiedni separator międzypalcowy, który zmniejszy nacisk podczas chodzenia.

Czas na rekonstrukcję paznokcia

W wyniku onycholizy może dojść do ubytku paznokcia. Innowacyjną metodą leczenia tak uszkodzonych paznokci jest ich rekonstrukcja. Dzięki temu sposobowi możliwe jest odtworzenie płytki paznokcia.

Rekonstrukcja odbywa się w gabinecie podologicznym i trwa od 30 do 40 minut. Taka rekonstrukcja to szansa na estetycznie i zdrowo wyglądające paznokcie. Podolog może również wskazać preparaty, które będą przyspieszać proces regeneracji łożyska oraz zabezpieczać płytkę przed zakażeniem.
Wdrożenie odpowiedniej profilaktyki

Leczenie onycholizy może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Dlatego, aby uniknąć takich problemów w przyszłości, warto przede wszystkim dowiedzieć się, co wywołało problem i np. leczyć swoje dolegliwości u lekarza. Jeżeli onycholiza to efekt nieprawidłowej pracy tarczycy, niezbędne jest przyjmowanie leków. Samo opracowanie chorych paznokci, gdy przyczyna leży głębiej, to tylko chwilowe rozwiązanie.

Jeżeli onycholiza to efekt urazów mechanicznych, należy unikać noszenia niewygodnego obuwia, samodzielnego podważania płytki paznokciowej. Najlepiej, by paznokcie były obcinane na krótko. Dobrze, by odbywało się to w gabinecie podologicznym, by uniknąć błędów związanych ze skracaniem płytki. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko urazów w przyszłości.
Podolog może zaproponować odpowiednie wkładki czy ortezy, które nie będą obciążać Twojej stopy.

W przypadku osłabienia płytki i większej podatności na urazy zrezygnuj z częstego wykonywania samodzielnego pedicure. Chroń paznokcie przed działaniem detergentów. Uważaj na kosmetyki, które mogą podrażniać.

Nie próbuj samodzielnie pozbywać się odklejonej płytki paznokciowej, ponieważ nieumiejętne jej obcięcie może wywołać ból, a dodatkowo doprowadzić do zakażenia.
Pamiętaj, że onycholiza jest wyleczalna i można całkowicie się jej pozbyć. Jednakże należy pamiętać o profilaktyce i zabezpieczeniu paznokci przed czynnikami, które mogą ją wywołać.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin