Każdy rodzic stara się możliwie najlepiej dbać o higienę i zdrowie swoich dzieci. Niestety jednak, czasem pomimo wszelkich starań zdarza się, że pojawia się problem natury zdrowotnej, z którym należy sobie skutecznie poradzić. Przykładem tego może być stosunkowo powszechna kurzajka. Czym dokładnie jest i jak skutecznie się jej pozbyć?
Czym jest kurzajka?
Kurzajka to specyficzny rodzaj zmiany, który najczęściej pojawia się na powierzchni stóp oraz dłoni. Zmiana skórna może osiągać nawet do centymetra średnicy; ma nieregularną strukturę i charakterystyczny, szarawo-cielisty kolor.
Charakterystyczna dla kurzajki jest przyczyna jej powstawania. Jest ona bowiem wywołana działaniem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który roznosi się stosunkowo szybko.
Jak można zarazić się wirusem brodawczaka?
Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest stosunkowo powszechny, w związku z czym nietrudno jest się nim zarazić. Młody organizm dziecka, który nie wykształcił jeszcze tak mocnego w swym działaniu układu immunologicznego, może być szczególnie narażony na jego działanie. Dodatkowo sprzyja temu mniejsza niż u dorosłych ostrożność, zachowywana w miejscach publicznych, takich jak chociażby baseny.
To właśnie na basenie, sali zabaw oraz w innych tego typu miejscach publicznych najłatwiej jest zarazić się wirusem HPV. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest korzystanie ze wspólnej szatni czy z wypożyczanego obuwia, istnieje takie ryzyko. Wirusem wywołującym powstawanie na skórze nieestetycznych kurzajek można zarazić się także bezpośrednio, poprzez kontakt z osobą zarażoną bądź używanie jej obuwia, skarpet czy ręcznika.
Jak zapobiegać problemowi?
Oczywiście znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego też warto uświadomić dziecko na temat tego, w jaki sposób może ono zarazić się wirusem, objawiającym się skórnymi kurzajkami i przestrzec je przed zachowaniami, które mogą temu sprzyjać. Należy przede wszystkim przeprowadzić z pociechą rozmowę na temat odpowiedniej higieny – w tym wypadku szczególnie higieny stóp – jak również bezpieczeństwa korzystania z wszelkiego rodzaju miejsc publicznych. Należy także dbać o to, aby maluch zawsze regularnie zmieniał skarpetki i chodził w odpowiednim, właściwie dopasowanym i przewiewnym obuwiu. Zbyt ciasne, za ciężkie i nieprzewiewne buty sprzyjają bowiem nadmiernemu poceniu się stóp, co z kolei stanowi pożywkę dla rozwoju wirusa brodawczaka ludzkiego.
Jak leczyć kurzajki u dzieci?
Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie próbować samodzielnie pozbywać się kurzajek przy pomocy domowych metod znalezionych w internecie czy poleconych przez znajomych. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku wizyta u specjalisty, który za pomocą odpowiednich narzędzi oraz środków farmakologicznych pomoże skutecznie pozbyć się zmian skórnych wywołanych obecnością wirusa.
Leczenie kurzajek może odbywać się na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest tak zwane łyżeczkowanie, które polega na mechanicznym usunięciu zmiany. Inną metodą jest wymrażanie kurzajki, czyli tak zwana krioterapia. W tym wypadku usuwanie zmiany odbywa się za pomocą działania ciekłego azotu, który zamraża zarówno jej zewnętrzną część, jak i korzeń. To z kolei powoduje obumarcie kurzajki oraz jej samoistne odpadnięcie.
Kolejny sposób na fachowe usunięcie kurzajek to elektrokoagulacja. Metoda ta oparta jest na działaniu prądu. Podczas leczenia za pomocą elektrokoagulacji pacjent może odczuwać dyskomfort, dlatego jest to metoda, którą rzadko wybiera się w przypadku najmłodszych. Warto jednak pamiętać, że odznacza się ona wysoką skutecznością.
Ostatnią drogą leczenia kurzajek jest metoda laserowa – absolutnie bezbolesna i wyjątkowo szybka. Polega ona na poddaniu zmiany skórnej działaniu wiązki lasera, która powoduje jej podgrzanie skutkujące zniszczeniem jej komórek. To z kolei prowadzi do szybkiego obumarcia zmiany.
Zaufaj specjaliście
Wizyta u specjalisty to najlepszy wybór w przypadku pojawienia się na skórze zmian wywołanych obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego. W przypadku kurzajek występujących na stopach powinien to być specjalista podolog, który po rozpoznaniu problemu i konsultacji z rodzicem wybierze najlepszą z możliwych metod leczenia, a następnie przeprowadzi zabieg w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. Dzięki swojej wiedzy i swoim umiejętnościom będzie on w stanie skutecznie pozbyć się zarówno jednej, jak i większej liczby kurzajek, jak również – poprzez zalecenie odpowiednich farmaceutyków – zapobiec ich ponownemu pojawieniu się.
Po zakończonym leczeniu podolog poinstruuje także swojego pacjenta oraz jego rodzica o tym, jak skutecznie unikać sytuacji, w których możemy być szczególnie narażeni na działanie wirusa, wywołującego nieestetyczne, powodujące dyskomfort zmiany skórne.