Zaznacz stronę

Podolog to specjalista, który zajmuje się schorzeniami, nieprawidłowościami oraz problemami natury estetycznej, obejmującymi obszar stóp. Będący ekspertem w dziedzinie zwalczania dolegliwości stóp podolog nie jest lekarzem, a jego profesji bliżej jest to dziedziny kosmetologii. W swojej pracy nierzadko współpracuje jednak z lekarzami takich specjalizacji jak dermatologia, chirurgia czy diabetyka. Z jakimi problemami możemy zgłaszać się do specjalisty podologa?

Jak wygląda wizyta u podologa?

Niezależnie od tego, z jakim problemem zgłaszamy się do podologa, wizyta w jego gabinecie opiera się na kilku podstawowych etapach. Mimo iż nie trzeba przygotowywać się do niej w sposób szczególny, warto bezpośrednio przed wizytą zadbać o higienę stóp, jednocześnie powstrzymać się przed stosowaniem mocnych kremów czy maści. Przed podjęciem jakichkolwiek działań podolog przeprowadza szczegółowy wywiad, który pozwoli mu poznać tryb życia i stan zdrowia danego pacjenta, jak również doszukać się ewentualnych nieprawidłowości oraz przyczyn występujących dolegliwości.

Następnie najczęściej w odpowiedni sposób przygotowuje stopy pacjenta do zabiegu – oczyszczając je i zmiękczając – a także dobiera najlepszą w danym przypadku terapię oraz zestaw niezbędnych do jej przeprowadzenia narzędzi i akcesoriów.

Po zakończonym zabiegu podolog stosuje lub przepisuje odpowiednie środki pielęgnacyjne bądź regeneracyjne, a także – w razie potrzeby – umawia pacjenta na kolejną wizytę, w celu kontroli lub kontynuacji leczenia.

Najczęstsze przyczyny wizyty u podologa

Do specjalisty możemy zgłosić się w celu wykonania zabiegu pielęgnacyjnego, który skutecznie poprawi estetykę stóp oraz pomoże zapobiec pojawieniu się ewentualnych problemów natury podologicznej. W takim wypadku wykonuje się najczęściej tak zwany podstawowy zabieg podologiczny, polegający na skróceniu i dokładnym opracowaniu paznokci oraz skórek, pielęgnacji spodniej części stóp oraz usunięciu występujących zgrubień przy pomocy profesjonalnej frezarki.

Powodem wizyty w gabinecie podologicznym są także różnego rodzaju schorzenia i zmiany występujące w obrębie stóp i paznokci. Mogą to być pojawiające się najczęściej na spodzie stóp modzele, jak i bolesne odciski z korzeniem, a także wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego kurzajki. Podolog ma za zadanie rozpoznać konkretny rodzaj zmiany, jak również przyczynę jego powstania; skutecznie usuwa zmiany, a następnie przekazuje pacjentowi szczegółowe zalecenia dotyczące codziennej higieny i pielęgnacji stóp, które pozwolą mu ustrzec się przed nawrotem problemu.

Do podologa często udajemy się również z problemem twardych, zrogowaciałych i pękających stóp. Jest to uciążliwość natury zdrowotnej i estetycznej, bowiem stwardniałe i popękane stopy nie tylko źle wyglądają, ale także powodują wyraźny dyskomfort podczas chodzenia.

Problemem, który także wywołuje spory dyskomfort, a nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji, jest wrastający paznokieć. Dolegliwość ta również plasuje się wysoko na liście popularności problemów, z którymi udajemy się do gabinetu podologa. W żadnym wypadku nie należy podejmować prób samodzielnego pozbycia się wrastającego paznokcia; nie tylko nie przyniesie to bowiem pożądanych efektów, ale może wręcz pogorszyć sytuację. Podolog przy użyciu specjalistycznych narzędzi i akcesoriów docina problematyczny paznokieć, redukując jego szerokość, a także usuwa wszelkie powstałe zgrubienia. Konieczne jest w tym wypadku również oczyszczenie wałów paznokciowych. Nierzadko potrzebne jest także założenie specjalnej klamry, która ma za zadanie ukierunkować wzrost paznokcia w odpowiednim kierunku, co pozwoli zapobiec jego ponownemu wrastaniu.

Z czym jeszcze udajemy się do podologa? Wielu pacjentów korzystających z pomocy tego specjalisty to osoby, które borykają się z popularnym i uciążliwym problemem grzybicy stóp i paznokci.

Cukrzyk u podologa

Często odwiedzającymi gabinet podologiczny pacjentami są także diabetycy. Osoby chore na cukrzycę nierzadko borykają się z dodatkowym problemem tak zwanej stopy cukrzycowej, wynikającym z nieprawidłowości w pracy układu krążenia. Stopa cukrzycowa to nie jedno, a cały zespół możliwych problemów pojawiających się w obrębie stóp i paznokci. Najczęściej jest to widoczna deformacja stóp, liczne odciski i modzele, pękające pięty, problem nadmiernie wysuszonej i zrogowaciałej skóry, a także owrzodzenia i grzybica.

Podolog zajmujący się leczeniem i profilaktyką zespołu stopy cukrzycowej musi więc odpowiednio dopasować podjęte kroki oraz stosowane specyfiki, tak by możliwie najskuteczniej pomóc danemu pacjentowi. Regularne wizyty u podologa są ważne zarówno dla osób cierpiących z powodu ZSC, jak i dla cukrzyków, u których problem jeszcze nie wystąpił, ale istnieje tego wysokie prawdopodobieństwo. W takim wypadku odpowiednia profilaktyka może skutecznie odsunąć w czasie pojawienie się pierwszych problemów stopy cukrzycowej, jak również całkowite wyeliminowanie dolegliwości.

opinie o Satin