Modzele to niewielkie nagniotki, powstające na skórze stóp pod wpływem regularnego nacisku o względnie stałym nasileniu. Modzele najczęściej obserwuje się u osób z wadami postawy lub deformacjami stóp, u diabetyków, osób otyłych czy noszących źle dopasowane obuwie. Choć modzele nie powodują dolegliwości bólowych, wyglądają nieestetycznie, a ich obecność może w przyszłości doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, dlatego wszystkie nagniotki należy leczyć u specjalisty. Jak podolog usuwa modzele? Jakie są metody leczenia nagniotków?
Modzele – jak powstają? Najczęstsze przyczyny
Modzele to niewielkie i miękkie nagniotki, powstające na podeszwie stóp lub na dłoniach. Tworzą się one na skutek nadmiernego rogowacenia naskórka, do czego prowadzą przede wszystkim stałe obciążenia wywierane na stopy.
Czynniki sprzyjające powstawaniu modzeli to:
• źle dopasowane obuwie – jedna z najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się modzeli. Zbyt ciasne obuwie sprawia, że naskórek poddawany jest stałemu naciskowi, w efekcie czego powstają nagniotki. Ich tworzeniu sprzyjają także buty na obcasie;
• buty ze zbyt cienką podeszwą – cienka podeszwa butów sprawia, że stopa ma niemal bezpośredni kontakt z podłożem, co również powoduje jej przeciążenie;
• nadwaga/otyłość – stopy odpowiadają za amortyzację całego ciała, dlatego zbyt duża waga powoduje ich przeciążenie;
• aktywność fizyczna – wiąże się z wykonywaniem powtarzalnych ruchów, często pod naciskiem np. ze strony obuwia bądź częstego uderzenia o podłoże. Dotyczy to zwłaszcza dyscyplin związanych z przeciążeniem stóp, np. piłki nożnej, biegania;
• wady postawy i deformacje stóp – zarówno wady postawy jak i deformacje w obrębie stóp i palców wpływają na równomierny rozkład ciężaru, co sprzyja tworzeniu nagniotków;
• choroby, takie jak np. cukrzyca bądź reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
Znajomość i odpowiednie rozpoznanie przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się modzeli to kluczowa kwestia w doborze odpowiedniej terapii. Jednym z podstawowych aspektów skutecznego leczenia jest wyeliminowanie czynników sprzyjających nagniotkom.
Modzele – jak je leczyć?
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć modzele, należy udać się na wizytę do gabinetu podologicznego. Podolog przeprowadza wstępny wywiad, dokonuje oględzin stóp i w razie potrzeby wykonuje badania dodatkowe, np. sprawdza zachowanie stopy w czasie ruchu.
Obecność modzeli, szczególnie z tendencją do nawracania, może wynikać z obecności chorób ogólnoustrojowych. Zadaniem podologa jest również wskazanie pacjentowi konsultacji u innego specjalisty, jeśli zachodzi taka konieczność.
Wśród najczęstszych metod leczenia modzeli znajduje się ich mechaniczne usuwanie. Przy występowaniu deformacji, podolog pomaga także dopasować pacjentowi odpowiednie odciążenia lub wkładki ortopedyczne do butów.
Jak podolog usuwa modzele?
Usuwanie modzeli to bezpieczny, szybki i bezbolesny zabieg – do jego wykonania specjalista zwykle potrzebuje frezarki z odpowiednimi nakładkami lub skalpela. Sam proces usuwania modzeli może odbywać się w trakcie tzw. leczniczego pedicure podologicznego, a więc klasyczny pedicure wzbogacony o elementy terapii leczniczej, takie jak usunięcie modzeli.
Proces usuwania modzeli przez podologa przebiega w następujący sposób:
1. Specjalista dezynfekuje i zmiękcza skórę stóp – dzięki temu modzele stają się łatwiejsze do usunięcia, a naskórek lepiej chłonie substancje odżywcze z zastosowanych preparatów. Do zmiękczenia naskórka podolog wykorzystuj specjalne preparaty zazwyczaj z wysoką zawartością mocznika.
2. Kolejnym krokiem jest usunięcie ogólnej, zrogowaciałej warstwy naskórka za pomocą frezarki. Następnie, w zależności od stopnia rozwoju, specjalista usuwa modzele za pomocą frezarki lub skalpela.
3. Ostatni etap to aplikacja specjalistycznych preparatów, których celem jest odżywienie naskórka oraz przyspieszenie regeneracji skóry w miejscu, gdzie usunięto modzele. Podolog może w niektórych sytuacjach zaaplikować także jałowy opatrunek, który ma chronić dany obszar skóry po zabiegu.
Usuwanie modzeli u podologa to skuteczny sposób na ich pozbycie się. Należy jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie w efektywności leczenia mają przyczyny występowania modzeli oraz prowadzony tryb życia.
Jeżeli obecność modzeli wiąże się z deformacjami stóp lub wadami postawy, odciski mogą nawracać w przyszłości. Aby ograniczyć to ryzyko, podolog powinien zalecić pacjentowi odpowiednie wkładki ortopedyczne lub odciążenia, zmniejszające nacisk wywierany na skórę stóp. Pod stałą opieką podologiczną powinny znaleźć się również osoby chorujące na cukrzycę.
Ze względu na większą skłonność do powstawania ran, owrzodzeń czy nagniotków, skóra wymaga regularnej kontroli u specjalisty. Istotny w tym przypadku jest także dobór preparatów ściśle przeznaczonych do pracy na wrażliwej skórze diabetyków.