Pękające pięty są nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Przerwanie ciągłości naskórka sprawia, że patogeny z łatwością mogą wnikać w głębsze warstwy organizmu i tym samym spowodować stan zapalny. Pękające pięty najczęściej wynikają z braku odpowiedniej pielęgnacji, która jest kluczowym działaniem profilaktycznym. Dlaczego skóra pięt pęka? Czy można temu zapobiec? Jak wyleczyć pękające pięty?
Pękające pięty – dlaczego skóra w tym miejscu pęka?
Aby zrozumieć, skąd wynika powszechność problemu pękających pięt, należy najpierw poznać specyfikę skóry stóp. Stopy pełnią bardzo ważną funkcję – amortyzują całe ciało podczas poruszania się – z tego powodu skóra musi być w tym miejscu nieco twardsza i grubsza, co stanowi pewnego rodzaju mechanizm obronny.
W momencie, gdy stopy są nadmiernie przeciążone, komórki dodatkowo zwiększają twardość naskórka, co prowadzi do tzw. rogowacenia, czyli miejscowego zgrubienia skóry.
Drugą istotną kwestią jest brak gruczołów łojowych, co oznacza, że:
- stopy bardzo szybko tracą nawilżenie;
- aby utrzymać elastyczność i nawilżenie skóry, należy stosować preparaty w postaci np. kremów
Brak gruczołów łojowych i trudności z utrzymaniem nawilżenia naskórka sprawiają, że skóra staje się przesuszona, wskutek czego zaczyna pękać, a to nie tylko daje nieestetyczny wygląd i powoduje ból, ale zwiększa również ryzyko infekcji zapalnej – poprzez łatwość przenikania patogenów.
Jakie są przyczyny pękających pięt?
Główną przyczyną pękających pięt jest niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp. Naskórek w tym miejscu, ze względu na swoje specyficzne cechy wymaga:
- dodatkowego, regularnego nawilżania;
- usuwania zrogowaciałej skóry
Co istotne, zbyt agresywna pielęgnacja, np. codzienne usuwanie zrogowaciałego naskórka, może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych – naskórek odbiera te działania negatywnie, przez co ochronnie zwiększa swoją grubość i twardość.
Nie bez znaczenia pozostają także narzędzia używane do opracowywania naskórka –frezarka lub tarka; również stosowanie klasycznych pumeksów może źle wpłynąć na naskórek.
Inne przyczyny pękających pięt to:
- niedobory niektórych substancji odżywczych, szczególnie witaminy A, E;
- zbyt ciasne obuwie – sprawia, że skóra poddawana jest stałemu i regularnemu naciskowi, co z kolei sprzyja jej rogowaceniu, a w konsekwencji pękaniu;
- buty z cienką podeszwą – cienka podeszwa sprawia, że skóra stóp niemal bezpośrednio uderza o podłoże, co z kolei wymusza reakcję obronną naskórka i powoduje zwiększenie jego twardości oraz zwiększenie procesów rogowacenia;
- choroby takie jak cukrzyca oraz schorzenia związane z zaburzonym krążeniem
Pięty mogą pękać również w wyniku nadmiernej masy ciała, np. u osób z otyłością lub nadwagą. Nadmierny ciężar ciała wywiera zbyt duży nacisk na stopy, co zwiększa tendencję do rogowacenia naskórka i w dalszej konsekwencji skutkuje jego pękaniem.
Pękające pięty – jak wyleczyć?
Problem pękających pięt warto skonsultować z podologiem. Specjalista ułoży indywidualny plan terapii i wskaże działania, które pozwolą zadbać o estetyczną i nawilżoną skórę stóp – jest to szczególnie ważne w przypadku diabetyków narażonych na rozwój tzw. stopy cukrzycowej – powikłania, którego zaniedbanie może skutkować nawet amputacją kończyny.
W trakcie wizyty podolog wykona zabiegi mające na celu przywrócenie właściwej kondycji naskórka.
Konsultacja ze specjalistą jest wskazana, gdyż pękające pięty niosą ze sobą również konsekwencje zdrowotne, dlatego kluczowe jest świadome działanie i pielęgnacja w tym zakresie.
Pękające pięty – jak wyleczyć problem u podologa?
Zabieg przeprowadzany przez podologa ma na celu wyrównać pęknięcia w naskórku, aby wspomóc regenerację tkanki i uniknąć pogłębiania się schorzenia. Dodatkowo podolog aplikuje specjalne preparaty, których zadaniem jest odpowiednie nawilżenie i regeneracja skóry.
Z pękającymi piętami warto zgłosić się jak najwcześniej, gdyż w zaawansowanym stadium pięty mogą krwawić – podolog stosuje wówczas specjalne opatrunki, jednak proces leczenia staje się nieco trudniejszy i dłuższy.
Pękające pięty – co stosować w domu?
Warto postawić na odpowiednią pielęgnację. Indywidualnych wskazówek co do jej przebiegu udziela podolog w trakcie wizyty. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, o których warto pamiętać – przede wszystkim należy zwracać uwagę na składniki aktywne zawarte w kremach do stóp.
Warto wybierać te z zawartością:
- mocznika;
- kwasu salicylowego oraz z dodatkiem witaminy E i A.
Trzeba również pamiętać, aby witaminy te dostarczać wraz z dietą – wówczas będą dodatkowo wspomagać nawilżenie od wewnątrz.