Często mylone z odciskami, nieestetyczne i problematyczne. Modzele, bo o nich mowa, to problem, z którym boryka się większość kobiet, choć także męskie grono jest narażone na ich powstanie – szczególnie na stopach. Czym są modzele? Jak odróżnić je od nagniotków i czy można całkowicie usunąć modzele? O tym dowiesz się z tego tekstu.
Modzele – co to takiego?
Odciski dzielimy na:
- nagniotki,
- modzele,
- odciski z korzeniem.
Modzele w przeciwieństwie do zwykłych odcisków są rozległe i miękkie w dotyku, żółtawej lub szarej barwy. Średnica modzeli to mniej więcej 20 mm. Najczęściej powstają na podeszwowej stronie stopy. Co charakterystyczne dla modzeli – wokół zmiany widoczne jest zaczerwienienie, na samej zmianie zaś – linie narośniętej skóry. Sam modzel nie generuje bólu, dyskomfort powstaje w wyniku ucisku.
Jak powstają modzele?
Najczęstsza i główna przyczyna powstawania modzeli to długotrwały nacisk na wybraną partię ciała. Skóra, aby uniknąć uszkodzeń, rozpoczyna nadmierną produkcję naskórka, który rogowacieje i nie łuszczy się.
Modzele to dolegliwość częściej dotykająca kobiet, zwłaszcza tych, które codziennie przez wiele godzin poruszają się w szpilkach i butach na wysokich obcasach. Nienaturalna postawa stopy doprowadza do zachwiania równowagi obciążenia ciężaru ciała – wywierany jest większy nacisk na piętę oraz podbicie.
Kto znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka powstawania modzeli? To przede wszystkim:
- kobiety noszące buty na wysokim obcasie i szpilce,
- diabetycy,
- osoby otyłe, z widoczną nadwagą,
- osoby zmagające się z chorobami układu krążenia,
- osoby z wadami postawy, w szczególności płaskostopiem i tzw. ostrogą piętową.
Kiedy powstają modzele? Przyczyn może być wiele, najczęściej jednak modzele są efektem:
- nieodpowiedniego obuwia (zbyt ciasnych, ale również za dużych butów), na zbyt cienkiej podeszwie, która nie zapewnia amortyzacji stopy podczas przemieszczania się;
- poruszania się boso po twardej nawierzchni (przede wszystkim w domu);
- zbyt częstego i intensywnego, mechanicznego ścierania naskórka (pumeksem lub tarką);
- chodzenie w butach bez skarpetek czy rajstop.
Modzele mogą być również następstwem nieleczonego reumatoidalnego zapalenia stawów.
Czy modzele trzeba leczyć?
Każda zmiana skórna wymaga konsultacji z lekarzem lub specjalistą. Nawet jeśli na początku modzele nie będą nam sprawiać bólu, nieleczone mogą doprowadzić do stanu zapalnego. Skóra w miejscu zmiany nie jest elastyczna, co zwiększa jej podatność na pęknięcia. Rany i urazy stanowią idealną pożywkę dla bakterii, wirusów oraz grzybów. Zakażenie powoduje dyskomfort podczas poruszania się.
Ważne jest, aby reagować jak najszybciej po zaobserwowaniu zmiany. Im dłużej zwlekamy z podjęciem dalszych czynności i rozpoczęciem leczenia, tym trudniej będzie pozbyć się problemu, a sama kuracja może się okazać długotrwała.
Jeśli modzele są na wczesnym etapie rozwoju, nie powodują bólu – możesz podjąć się samodzielnej próby usunięcia zmiany skórnej. Gdy natomiast zaczniesz odczuwać ból podczas chodzenia, niezwłoczna będzie wizyta w gabinecie podologicznym.
Leczenie modzeli domowymi metodami
Jeżeli zależy nam na pozbyciu się modzeli na dobre – należy pamiętać, że samo usunięcie zmiany nie zakończy kuracji. Aby problem nie powracał, konieczne może okazać się wdrożenie pewnych modyfikacji do naszego stylu życia. Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę powstawania modzeli – w związku z tym trzeba będzie zmienić obuwie, gdyż obecne jest zbyt ciasne albo za luźne. Albo tak planować dzień, aby ograniczyć pracę stojącą i odciążać stopy.
Należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację stóp. Często o nich zapominamy. Podstawa to dokładne suszenia stóp po każdej kąpieli. Aby usunąć modzele, konieczne jest odpowiednie nawilżenie i zmiękczenie powstałej zmiany. W tym przypadku zalecane są preparaty do zmiękczania odcisków, zawierające w składzie kwas salicylowy, mocznik lub kwas mlekowy. Gdy zmiana już się zmiękczy, należy przystąpić do usuwania modzeli przy pomocy pumeksu – nie rób tego zbyt gwałtownymi ruchami, gdyż podczas tarcia rośnie temperatura, a to sprzyja dalszemu rogowaceniu naskórka. Pomocna w pielęgnacji może okazać się także kąpiel rumiankowa.
Kiedy udać się do specjalisty?
Gdy domowe sposoby zawodzą i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto udać się do specjalisty na konsultację. Nikt nie będzie wiedzieć więcej o naszych stopach aniżeli podolog. Podczas wizyty w gabinecie podologicznym uzyskasz fachową pomoc oraz harmonogram kuracji.
Już podczas pierwszej wizyty podolog usunie modzele, a także dobierze odpowiednie środki do pielęgnacji. Poznasz także przyczynę ich powstawania, dzięki czemu będziesz w stanie wyeliminować potencjalne „bodźce zapalne” sprzyjające nawrotom. Być może sama wymiana obuwia nie wystarczy i będą Ci potrzebne specjalistyczne, zindywidualizowane wkładki, które ochronią Twoje stopy przed nadmiernym i ciągłym uciskiem.
Najważniejsza jest profilaktyka oraz odpowiednia pielęgnacja, ponieważ w ten sposób zmniejszasz szansę na powrót modzeli na stopach.