Wrastający paznokieć to problem, który z początku może wydać się błahy, jednak bagatelizowany z czasem może skutkować powstawaniem ogromnego dyskomfortu, a nawet problemami z chodzeniem. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie niwelowanie problemu wrastających paznokci, najlepiej z pomocą specjalisty, jak również prawidłowa ich pielęgnacja, która zapobiegnie nawrotom dolegliwości.
Wrastający paznokieć – co warto wiedzieć?
Szacuje się, że niemal połowa pacjentów trafiających do gabinetów podologicznych to osoby borykające się z bolesnym i uciążliwym problemem wrastających paznokci. Problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, co więcej, występuje u pacjentów w niemal każdym wieku.
Warto jednak pamiętać, że dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicach palca i wału paznokciowego nie zawsze muszą oznaczać wrastający paznokieć. Często zdarza się, że podobny ból i dyskomfort towarzyszy takim dolegliwościom i czynnikom jak:
- pęknięcie płytki paznokcia,
- odciski zlokalizowane na wale paznokciowym,
- kurzajki przypaznokciowe,
- ucisk spowodowany zbyt ciasnym obuwiem,
- nieprawidłowo obcięty paznokieć,
- wkręcanie się paznokcia
Jeżeli nie mamy pewności, czy dokuczający nam ból jest objawem wrastającego paznokcia czy też innych dolegliwości, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą podologiem, który przeprowadzi wnikliwy wywiad i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Najczęstsze przyczyny wrastania paznokci
Możliwych przyczyn powstawania problemu wrastających paznokci jest wiele. Do najczęściej spotykanych należą przede wszystkim nieodpowiednia pielęgnacja i nieprawidłowe przycinanie paznokci. Ponadto dolegliwość tę mogą wywołać również problemy z nadpotliwością stóp, wrodzone lub nabyte deformacje palców oraz przerośnięty wał paznokciowy.
Wrastaniu paznokci sprzyja także stałe noszenie źle dobranego, zbyt ciasnego lub za wąskiego obuwia oraz butów na obcasie, determinujących niewygodną, niezdrową dla stopy pozycję. Także regularne uprawianie wybranych dyscyplin sportowych, takich jak narciarstwo, bieganie, a także trekking, może wpływać na pojawianie się bolesnego problemu wrastania paznokcia w palec u nogi.
Wrastanie paznokcia – objawy
Problem wrastającego paznokcia możliwy jest do wyłapania już na wczesnym jego etapie. Proces wrastania płytki możemy podzielić na trzy główne fazy. Już w pierwszej z nich pojawiają się dolegliwości bólowe w konkretnym miejscu, gdzie płytka paznokcia styka się z wałem paznokciowym. Mogą pojawić się zaczerwienienia oraz delikatne opuchnięcia.
Większy obrzęk, a także wydzielina ropna lub krwawienie to objawy występujące podczas drugiego etapu rozwoju dolegliwości. Wtedy to nasilają się także dolegliwości bólowe, a palec w miejscu styku z paznokciem staje się wyjątkowo wrażliwy.
Trzeci etap rozwoju dolegliwości to pojawienie się tak zwanego dzikiego mięsa, czyli ziarniny. Przy stale narastającym bólu i nadwrażliwości palca na dotyk pojawia się lub powiększa bolesna i widoczna zmiana. Na tym etapie mogą także pojawić się problemy ze swobodnym chodzeniem, zwłaszcza w przypadku stałego noszenia niedopasowanego obuwia, będącego źródłem całego problemu.
Prawidłowe skracanie wrastających paznokci
Po wizycie u specjalisty, który w profesjonalny sposób zajmie się naszym problemem, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz prawidłowym sposobie skracania paznokci – pomoże nam zapobiegać ponownemu pojawieniu się dolegliwości.
Podolodzy zalecają wykonywanie zabiegu skracania paznokci mniej więcej raz w tygodniu, tak aby nie dopuścić do zbyt dużej długości płytki, która mogłaby naruszać strukturę wału paznokciowego. Zabieg pielęgnacyjny należy wykonać bezpośrednio po kąpieli, kiedy stopy są odpowiednio zmiękczone.
Co ważne, nie zaleca bazowania wyłącznie na nożyczkach czy obcinaczach. Niektórzy podolodzy doradzają wręcz całkowitą rezygnację z tego typu przyrządów, które, nieodpowiednio dopasowane i niedostatecznie ostre, miażdżą płytkę paznokcia, uszkadzając ją, a tym samym zwiększając ryzyko infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Sposobem wskazanym przez specjalistów jest ścieranie płytki paznokcia za pomocą specjalnych pilników. Najlepszym wyborem będą w tym wypadku pilniki mineralne lub szklane, średnioziarniste. Niewskazane są natomiast pilniki metalowe, które podobnie jak nożyczki i obcinacze mogą prowadzić do uszkodzenia struktury płytki paznokcia.
Podczas piłowania paznokci należy mniej więcej dopasować ich kształt do kształtu palca, pamiętając jednak, aby nie skracać ich długości zbyt mocno. Po zabiegu powinniśmy pozostawić co najmniej 2-milimetrową długość tak zwanego wolnego brzegu, czyli fragmentu paznokcia wystającego ponad granicę palca.
Skracanym paznokciom należy nadawać kształt bardziej kwadratowy. Najczęstszym błędem w pielęgnacji, prowadzącym do powstawania problemu wrastającej płytki, jest formowanie paznokcia w kształt półokrągły oraz nadmierne przycinanie go, szczególnie w miejscach styku z wałem paznokciowym. Aby uniknąć pojawienia się lub nawrotu bolesnego problemu wrastającego paznokcia, należy więc unikać owych nieprawidłowości i trzymać się zaleceń specjalistów.