Piękne i zadbane stopy – marzenie większości z nas. Na co dzień nie przywiązujemy uwagi do kondycji i stanu naszych stóp, co z kolei przekłada się na ich nieestetyczny wygląd. Zwykle bardziej zwracamy uwagę na wygląd tej partii ciała w okresie letnim, gdy odsłaniamy nieco więcej niż zwykle. Jednak brak regularnej, podstawowej pielęgnacji może prowadzić nawet do powstania szeregu zmian skórnych czy chorób. Nie jest na szczęście za późno na „naprawę zniszczeń”! Jeśli chcesz doprowadzić swoje stopy do zadowalającego stanu, koniecznie sprawdź, czym jest podstawowy zabieg podologiczny i co odróżnia go od zabiegu kosmetycznego.
Zabieg kosmetyczny, czyli co?
Nastała moda na atrakcyjność. Staramy się ukryć mankamenty figury i urody, korzystając z przeróżnych zabiegów kosmetycznych. Wybieramy się do kosmetyczki z nadzieją na odzyskanie pięknego wyglądu również naszych stóp. Czym jest więc zabieg kosmetyczny?
Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, zabieg kosmetyczny zajmuje się kwestiami kosmetycznymi, więc ma sprawić, by nasze stopy wyglądały na zdrowe. Najczęściej wygląda to tak: kosmetyczka w pierwszej kolejności wyrównuje paznokcie, następnie wykonuje kąpiel dla stóp i podejmuje się usunięcia zrogowaciałej skóry przy użyciu tarki lub pumeksu. Na koniec nakłada maskę odżywczą i/lub nawilżającą, by nadać stopom miękkości i elastyczności.
Efekt utrzymuje się dość krótko. Dlaczego? Ponieważ działania kosmetyczki ograniczają się jedynie do upiększania – nie leczenia. Czy istnieje inny sposób na pielęgnację stóp, który dodatkowo poprawi ich kondycję długofalowo? Odpowiadamy: tak – tym sposobem jest przeprowadzenie profesjonalnego podstawowego zabiegu podologicznego.
Czym jest podstawowy zabieg podologiczny?
Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnimy, kim jest podolog i dlaczego to jemu należy „oddać nasze stopy w dobre ręce”? Podolog to specjalista od stóp oraz związanych z nimi chorób. Nie jest lekarzem – tego rodzaju zawód określa się mianem „okołomedycznego”. W swojej codziennej pracy współpracuje jednak z lekarzami różnych dziedzin jak dermatolog, chirurg czy nawet diabetolog. Zadaniem i misją podologa jest niesienie natychmiastowej ulgi, ale także leczenie przeróżnych schorzeń skoncentrowanych wokół tej partii ciała.
Wróćmy zatem do meritum – co to jest podstawowy zabieg podologiczny? Mianem PZP określa się profilaktyczny zabieg leczniczy, dzięki któremu nasze stopy będą nie tylko świetnie wyglądać zaraz po wykonaniu usługi. Podolog przeprowadza szereg działań i czynności mających poprawić stan i kondycję paznokci oraz podeszwy. Co różni zabieg kosmetyczny od zabiegu podologicznego (leczniczego)?
- Czasem trwania – pedicure wraz z piłowaniem i szlifowaniem paznokci może trwać od 30 minut do godziny. Na wizytę należy poświęcić od godziny do trzech.
- Sposobem usuwania zrogowaciałego naskórka – kosmetyczka przed podjęciem działań wykonuje najpierw zmiękczenie skóry, podolog wykonuje zabieg „na sucho”, przy użyciu dostępnych narzędzi.
- Zakresem usługi – w gabinecie kosmetycznym uzyskasz gotowy produkt – piękny pedicure. Podolog poinformuje Cię o podjętych działaniach, przedstawi plan leczenia, zaproponuje odpowiednie i dopasowane do Ciebie preparaty, a także poinstruuje w zakresie prawidłowej pielęgnacji.
- Kosmetyczka wykonuje zabieg na stopach zdrowych. Z kolei rola podologa to leczenie dolegliwości oraz przeprowadzenie zabiegu na stopach zniszczonych, schorowanych i doprowadzenie ich do zdrowego stanu, kondycji.
Podstawowy zabieg podologiczny krok po kroku
Cały zabieg można podsumować do 7 kroków.
- Wywiad. Na początku podolog założy kartę pacjenta. Zapyta o Twój styl życia, pracę, formę spędzania czasu wolnego, nawyki, używki, przebyte choroby (również przewlekłe Twoje i najbliższych).
- Oględziny. Następnie dokładnie ogląda Twoje stopy oraz…buty. Oględziny nie ograniczają się jedynie do weryfikacji wzrokowej – możesz zostać poproszony o wzięcie udziału w badaniu na jednym ze specjalistycznych sprzętów, które sprawdzą np. rozkład masy ciała na stopie czy wady postawy (o których nie wiesz lub nawet nie masz świadomości ich istnienia). Buty ogląda się po to, by ocenić czy nosisz je prawidłowo i czy są odpowiednie (nie za małe, nie za luźne, z amortyzacją stopy itp.)
- Skrócenie paznokci. Używane w tym celu są cęgi czołowe lub boczne.
- Opracowanie paznokci. Podolog opracowuje paznokcie przy wykorzystaniu frezarki oraz frezów o różnej gradacji.
- Usunięcie zrogowaceń na podeszwie. Odbywa się to przy użyciu frezów ceramiczno-diamentowych lub kapturków ściernych, ewentualnie skalpelem. Uwaga – zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny!
- Końcowa obróbka. Podolog oczyszcza wały paznokciowe i usuwa pył organiczny.
- Wybór preparatu. Specjalista dobiera preparat dopasowany do rodzaju skóry oraz oczekiwanych rezultatów – nawilżenie, ukojenie, natłuszczenie. Istnieje możliwość nabycia proponowanych preparatów bezpośrednio w gabinecie podologicznym.