Nie wiesz, jak dbać o stopy, aby jak najdłużej cieszyły oko zdrowym wyglądem? Zdaj się na dziedzinę, która o stopach wie wszystko. Sprawdź, czym zajmuje się podologia i jak podolog pomoże Ci zadbać o Twoje stopy.
Podologia, czyli o specjalistach od stóp
Podologia wywodzi się z greckiego i oznacza dosłownie „naukę o stopach” (gr. podos – stopa, logos – nauka). Choć termin ten brzmi dość medycznie, podologia nie jest dziedziną medycyny, a kosmetologii. Zadaniem podologa jest diagnostyka oraz leczenie wszelkich zmian i problemów skórnych umiejscowionych na stopie, a także płytce paznokcia. W codziennej pracy podolodzy współpracują z lekarzami z różnych dziedzin, jak ortopedia, chirurgia, dermatologia czy angiologia, a także wykwalifikowanymi technikami, którzy są w stanie przygotować pacjentowi indywidualne i dopasowane wkładki ortopedyczne.
Podologia w Polsce dopiero raczkuje, gdyż oficjalnie zawód podologa widnieje w KZiS (Klasyfikacji Zawodów i Specjalności) od 2015 roku. Gabinety podologiczne są z kolei dość popularne w Niemczech. Także w Polsce obserwuje się wzrost zainteresowania usługami, jakie świadczą specjaliści podolodzy.
Jak dbać o stopy?
To pytanie najlepiej skierować do podologa, który wie najlepiej, co pomoże a co zaszkodzi naszym stopom.
Bazując na doświadczeniu specjalistów od stóp, zapewne wyróżniliby 4 zasady, o których należy pamiętać przy domowej pielęgnacji stóp. Byłyby to:
- odpowiednie obuwie – tak, to także element pielęgnacyjny;
- chwila relaksu dla stóp;
- codzienna higiena i kosmetyka;
- zabiegi odżywcze.
Wybieramy odpowiednie obuwie
Podczas konsultacji podolog zawsze sprawdza nasze buty. Dlaczego? Ponieważ na podstawie ich zużycia (wkładka), grubości podeszwy lub wysokości szpilki czy nawet materiału wykonania specjalista ma już pierwszy pogląd na nasz tryb dnia i wie, jaka może być przyczyna naszych dolegliwości. Jak zatem dbać o stopy, jeśli chodzi o wybór obuwia? Przede wszystkim, dobre buty powinny być:
- wykonane z oddychającego materiału (np. skóra), który będzie przepuszczać powietrze – zmniejsza to szanse na zaparzenie się stopy latem czy przez skarpetki wykonane ze sztucznych tworzyw;
- dopasowane rozmiarem – nie mogą być ani za duże, ani za małe, powinny natomiast posiadać szeroki i wysoki nosek, aby nasze palce miały swobodę ruchu;
- wyposażone w grubszą podeszwę (między 1 a 5 cm) – całkiem płaska podeszwa powoduje zwiększony nacisk stopy na twarde podłoże, co sprzyja powstawaniu zrogowaceń, z kolei wysoka szpilka wymusza nienaturalną postawę stopy.
Nie jest najlepszym rozwiązaniem całodniowe chodzenie w jednej parze butów. Jeśli to możliwe, wyposażmy się w pracy o dodatkową parę „butów roboczych” (czy biurowych). To szczególnie istotne zwłaszcza w okresie zimowym.
Chwila relaksu
W ciągu dnia starajmy się zapewnić naszym stopom chwilę „oddechu” – zdejmijmy obuwie, w którym cały dzień chodzimy, uwolnijmy stopy od skarpetek lub rajstop. Poświęć 5 minut na proste ćwiczenia rozciągające palców. Ewentualnie unieś nogi do góry, aby poprawić w nich krążenie. Naprawdę – 5 minut wystarczy, aby je zregenerować, a przecież na to zasługują. Wszak cały dzień utrzymują nasz ciężar ciała – a to niezwykle „ciężkie zadanie”.
Kosmetyczna rutyna
Codzienna kąpiel dla stóp to podstawa. Jeśli nie masz pomysłu, w czym moczyć stopy, najprostsza receptura to ciepła woda z solą. W przypadku stóp z popękanymi piętami lub otwartymi ranami, lepiej wybrać sodę oczyszczoną lub gotowe mieszanki ziołowe dostępne w drogeriach. Stopy moczymy od 15 do 20 minut. Podczas zwykłej kąpieli możesz użyć tarki, aby zetrzeć część martwego naskórka. W tym miejscu należy pamiętać, aby po kąpieli dokładnie osuszyć stopy, w szczególności przestrzeń pomiędzy palcami. Gdy zaniedbamy ten fragment, wilgoć będzie pożywką dla grzybów i bakterii.
Mniej więcej co 2-3 tygodnie dobrze jest przyciąć paznokcie. Unikamy ucinania w półokrąg – w ten sposób zwiększamy szansę na wrastanie paznokci. Najlepiej uciąć paznokcie na prosto, a ewentualne ostre zakończenia delikatnie spiłować pilnikiem.
Zabiegi odżywcze
Stopy są tą częścią ciała, o której dość często nie pamiętamy – smarujemy ręce, nogi, twarz, zapominając o stopach. Większość problemów z twardniejącym naskórkiem wynika z faktu, że nie nawilżamy stóp. Warto raz w tygodniu wykonać delikatny peeling, a następnie wsmarować w stopy kremy lub olejki intensywnie nawilżające. Możesz także zafundować sobie całonocny zabieg – nakładasz grubą warstwę kremu i zakładasz bawełniane (albo bambusowe) skarpetki na noc. Rano stopy powinny być gładkie i miękkie w dotyku. Na co dzień unikaj skarpet z domieszkami materiałów sztucznych – powodują nadpotliwość, co powoduje namnażanie się bakterii, które wydają nieprzyjemny zapach.
Kiedy zdać się na podologa?
Każdy dobry podolog dysponuje szeroką wiedzą w zakresie odpowiedniej i przynoszącej najlepsze rezultaty pielęgnacji stóp. Zawsze warto udać się do gabinetu podologicznego, zwłaszcza jeśli stwierdzimy, że mimo starań – samodzielnie nie jesteśmy w stanie prawidłowo zadbać o nasze stopy.