Modzele to bolesna i nieestetyczna zmiana skórna. Czy istnieje skuteczny sposób na likwidację tego przykrego i wstydliwego problemu? Jak usunąć modzele?
Czym są modzele? Jak je rozpoznać?
Modzele często mylone są z nagniotkami, czyli zwykłymi odciskami. Choć są one odmianą odcisków, różnią się od siebie pod względem rozmiarów, przyczyn powstania, a także poziomu dyskomfortu. Modzele, w odróżnieniu od nagniotków, są duże i twarde w dotyku, najczęściej lekko żółtawe. Charakterystyczna dla modzeli jest wrażliwa na dotyk zaczerwieniona skóra wokół zmiany skórnej. Ucisk na modzele powoduje nie tyle dyskomfort poruszania się, co wywołuje ból, ponieważ dochodzi do nacisku rdzenia na nerw skóry.
Skąd biorą się modzele?
Modzele najczęściej powstają na stopach, choć mogą pojawić się również na rękach. Uciskana skóra doprowadza do zrogowacenia naskórka – to jakby reakcja obronna skóry. Z racji tego, że na stopie znajduje się niemal dwa razy więcej warstw skóry niż w innych częściach ciała, nadmiernie gromadzące się zrogowacenie nie ulega złuszczeniu.
Najczęściej do powstawania modzeli przyczynia się złe obuwie, czyli konkretnie buty:
- zbyt ciasne,
- za luźne (dochodzi do ocierania skóry),
- na zbyt cienkiej podeszwie (nacisk na twardą powierzchnię całą stopą),
- na wysokim obcasie lub szpilki.
Co jeszcze przyczynia się do hiperkeratozy (nadmiernego zrogowacenia) modzeli? Między innymi:
- chodzenie w butach bez skarpet (bezpośredni kontakt z obuwiem),
- częste, a raczej zbyt częste usuwanie zmian skórnych,
- ścieranie naskórka w domowych warunkach (bez odpowiedniej wiedzy).
Okazuje się, że nie powinniśmy także chodzić po twardych podłożach boso, gdyż to także może doprowadzić do powstania bolesnych modzeli.
Kto ma większe szanse na „wyhodowanie” modzeli?
Duży procent osób zmagających się z modzelami stanowią kobiety, ponieważ większość dnia chodzą w butach na wysokim obcasie lub szpilkach, które wymuszają nienaturalną postawę stopy, przenosząc ciężar ciała na podbicie śródstopia. Zdaniem specjalistów, optymalna grubość podeszwy czy obcasa powinna wynosić między 1 a 5 cm.
Skłonność do modzeli mają także diabetycy (tzw. stopa cukrzycowa), a także osoby zmagające się z problemami tarczycowymi czy ciśnieniem. Spory odsetek ofiar modzeli to osoby otyłe lub z wadą postawy (płaskostopie).
Czy można całkiem zlikwidować modzele?
Nikt nie może zagwarantować, że modzele zostaną usunięte raz na zawsze. Wiele zależy od naszego stylu życia, nawyków, higieny. Aby zminimalizować szansę na nawracające zmiany skórne, należy skonsultować swoją dolegliwość ze specjalistą od stóp – podologiem. Nie podejmujmy się usunięcia zmian w domowym zaciszu – nie posiadamy odpowiedniego sprzętu (sterylnego!) ani tym bardziej wiedzy w tym zakresie, więc możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Podolog to osoba, która wykonuje zawód okołomedyczny – nie jest to więc lekarz, a specjalista, który w codziennej pracy współpracuje z lekarzami typu ortopeda, chirurg czy diabetolog. Zadaniem podologa jest diagnostyka oraz leczenie zmian skórnych na stopach. A więc nie tylko usunie modzele, ale dzięki wywiadowi oraz szeregom badań określi przyczynę ich powstawania i ustali optymalny plan terapii. Nauczy Cię także prawidłowej pielęgnacji stóp, aby zmniejszyć szansę na powroty modzeli.
Jak podolog usuwa modzele?
Specjalista na początek zakłada kartę pacjenta i przeprowadza z nami wywiad. Zbiera dane – o naszych schorzeniach, urazach, ogólnej kondycji, interesuje go też nasz zawód, a bardziej charakter pracy (stojąca/siedząca itp.), rytuały pielęgnacyjne. Potem sprawdzi nasze obuwie – rodzaj wkładki, materiał wykonania, powstałe wgłębienia, rozmiar i dopasowanie. Gdy już bierze te informacje, wystawi diagnozę i określi, co jest powodem powstawania modzeli.
Dobierze metodę leczenia – najczęściej już przy pierwszej wizycie usuwa modzele przy użyciu dłuta podologicznego lub frezarki. Spokojnie – zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, a ulgę odczujesz niemal od razu. Następnie podolog oczyszcza stopę, podaje środki antyseptyczne i zabezpiecza miejsce po wykonanym zabiegu. Może się zdarzyć, że będą nam potrzebne wkładki ortopedyczne lub odciążające – to też zorganizuje Ci podolog. Na koniec specjalista przedstawi szczegóły zabiegów pielęgnacyjnych do wykonywania w domu wraz z potrzebnymi farmaceutykami, kremami i maściami. Otrzymasz też wskazówki, dzięki którym będziesz w stanie uniknąć powrotu modzeli – np. zaproponuje zmianę obuwia. W tym zakresie też służy pomocą, może doradzić konkretne obuwie dopasowane do Twoich potrzeb.
Jeśli modzele powstają na skutek nadmiernego usuwania naskórka, oddaj się w ręce podologa na dłużej. Umów się na regularne wizyty, podczas których specjalista od stóp zajmie się Twoim problemem w sposób profesjonalny i przede wszystkim bezpieczny. Na czas kuracji wstrzymaj się z samodzielnym ścieraniem naskórka, po zakończeniu terapii zostaniesz poinstruowany z prawidłowego i skutecznego usuwania martwego zrogowaciałego naskórka na piętach.