Każdego dnia stawiamy tysiące kroków, przemierzając kręte drogi i odwiedzając barwne zakątki świata. Co na to stopy? Oczekują (i słusznie!) właściwej pielęgnacji i objęcia specjalistyczną opieką. Mimo że często kryją się w butach, dbanie o nie powinno stać się zdrowym nawykiem. Poza codziennymi małymi rytuałami, co jakiś czas warto znaleźć chwilę na wizytę u specjalisty. Czyli… u kogo? Odpowiadamy!
Podolog – kto to? Czym się zajmuje?
Podolog to specjalista zajmujący się stopami, który swoje wykształcenie zdobywa na studiach licencjackich (np. kosmetologia ze specjalizacją podologiczną) lub podyplomowych oraz licznych kursach i szkoleniach. Ten specjalista łączy wiedzę z zakresu dermatologii, chirurgii, ortopedii, a czasem nawet diabetologii. Nie jest lekarzem, jednak przy doborze odpowiedniej terapii zawsze z nimi współpracuje, przez co można mu zaufać i powierzyć swoje zdrowie.
Dzięki swoim kwalifikacjom połączonym z praktycznymi umiejętnościami skutecznie potrafi leczyć schorzenia występujące w obrębie stóp.
Podologia wywodzi się od greckich słów „podo” – stopa i „logos” – nauka, czyli nauka o stopach. To dziedzina kosmetologii, która zajmuje się dolegliwościami stóp i ich leczeniem. Co to oznacza w praktyce? Podolog wykonuje różnego rodzaju zabiegi zarówno lecznicze, jak i kosmetyczne, w tym między innymi profesjonalny pedicure, odpowiednie przycięcie paznokci, wycięcie elementów wrastających, a dodatkowo służy wsparciem w leczeniu grzybicy lub innych chorób paznokci i skóry na stopach.
Z usług podologa mogą korzystać osoby w każdym wieku, nawet dzieci. Należy umówić się do niego na wizytę, gdy naszym problemem jest jedna z poniższych rzeczy.
- Przerośnięte, wkręcające i wrastające paznokcie – nieodpowiednie skracanie paznokci może być powodem ich bolesnego wrastania w naskórek. Gdy palec jest opuchnięty i pojawia się ropa, podolog może zastosować klamry, tamponady, a później wykonać rekonstrukcję paznokcia. Wyleczenie tego schorzenia jest możliwe, bez ingerencji chirurgicznej.
- Paznokcie po urazach – rekonstrukcje wykonuje się, gdy paznokieć odkleił się od łożyska, uległ deformacji lub zniszczeniu np. po urazie mechanicznym. Do takich zabiegów wykorzystuje się odpowiednie masy żelowe, które mają właściwości bakteriobójcze, pozwalają odbudować płytkę paznokcia i chronić wrażliwą okolicę przed czynnikami z zewnątrz w okresie, kiedy odrasta.
- Paznokcie grzybicze – tu kluczowa jest odpowiednia profilaktyka, pielęgnacja i oczyszczanie miejsc chorobowo zmienionych, aby uniknąć przenoszenia bakterii na pozostałe paznokcie i przyspieszyć proces leczenia.
- Usuwanie odcisków i modzeli – te małe dolegliwości polegające na miejscowym zrogowaceniu i uciskaniu zakończeń nerwowych mogą powodować wielki ból. Najczęściej występują na spodniej stronie podeszwy stopy oraz w miejscach narażonych na ciągły ucisk – np. grzbiet małego palca. Podolog po odpowiednim rozpoznaniu zmiany bezboleśnie ją usuwa za pomocą frezów i skalpela, a pacjent może wrócić do codziennego funkcjonowania, od razu po zabiegu.
- Usuwanie kurzajek – podolog zastosuje odpowiednie preparaty chemiczne, które pozwolą usunąć zmianę u jej podstawy, zapobiegając jej ciągłemu powracaniu.
- Pękające pięty – skóra pięt jest grubsza niż skóra w innych częściach ciała, dlatego często rogowacieje i staje się bardzo twarda, mało elastyczna. Powoduje to jej pękanie, a nawet bolesne krwawienie. Specjalista usunie zrogowaciały naskórek, zaleci odpowiedni preparat, w niektórych przypadkach założy potrzebny opatrunek. Regularne wizyty w gabinecie podologicznym pomogą utrzymać pięty w dobrej kondycji i pozwolą cieszyć się zdrowymi i zadbanymi stopami.
- Problem stopy cukrzycowej – wywołany przewlekłą cukrzycą. Objawem jest przerwanie (powierzchniowe lub głębokie) ciągłości skóry, najczęściej w części podeszwowej lub grzbietowej.
W czasie pierwszej wizyty u podologa odbywa się profesjonalny wywiad medyczny, który ma na celu zdiagnozować problem i zalecić odpowiedni sposób leczenia. Każda niepokojąca zmiana w obrębie stóp powinna zostać skonsultowana ze specjalistą, aby uniknąć problemów zdrowotnych i infekcji.
Podolog a grzybica
Częstym schorzeniem, które dotyka stopy, jest grzybica. To choroba zakaźna wywoływana przez grzyby i drożdżaki, a infekcja może być spowodowana przez:
- niewłaściwą higienę,
- źle dobrane obuwie,
- przebywanie w miejscach narażonych na zakażenie grzybami np. baseny, sauny, siłownie,
- choroby przewlekłe i dermatologiczne.
Po zauważeniu niepokojących objawów, np. rozwarstwienie się płytki paznokcia, należy niezwłocznie udać się do podologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Pozwoli to dobrać właściwy antybiotyk, na który dany patogen nie będzie odporny, a w konsekwencji leczenie przyniesie zamierzony skutek.
Podolog a haluksy
Paluch koślawy to deformacja pierwszej kości śródstopia oraz odchylanie się palucha w kierunku bocznym. Ta bolesna i postępująca dolegliwość najczęściej dotyka kobiety. Zwyrodnienie powodują żeńskie predyspozycje genetyczne oraz źle dobrane, niewygodne i uciskające buty (na wysokim obcasie lub z bardzo wąskim czubkiem).
Po rozpoznaniu pierwszych objawów warto jak najszybciej udać się do podologa, który w początkowej fazie choroby będzie w stanie zatrzymać jej dalsze postępowanie.