Zaznacz stronę

Wiele osób ciągle nie wie, kim jest podolog i czym się zajmuje. Warto jednak zapoznać się z jego kompetencjami. Najogólniej mówiąc podolog jest specjalistą od pielęgnacji stóp, może zaproponować swoim pacjentom odpowiednie terapie na różne dolegliwości, a także przeprowadzić bezinwazyjne zabiegi.

Podologia – w trosce o zdrowie Twoich stóp

Podologia jest nauką o stopach, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń powstających w ich obrębie. Praca podologa dotyczy profilaktyki oraz pielęgnacji stóp, dobierania odpowiednich preparatów, a także wykonywania zabiegów, które przywracają stopom zdrowie i estetyczny wygląd. Wizyta u podologa to pierwsza pomoc dla wielu dolegliwości, rolą tego specjalisty jest także przyczynianie się do wzrostu świadomości wśród pacjentów na temat pielęgnacji i zdrowia naszych stóp. U nas znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów, wysokiej jakości sprzęt oraz sterylne urządzenia.

Kiedy należy zgłosić się do podologa?

Do podologa należy zgłosić się, kiedy w obrębie naszych stóp pojawią się niepokojące zmiany skórne, takie jak: odciski, nagniotki, modzele, kurzajki, przesuszona i pękająca skóra czy potliwość. W gabinecie podologicznym otrzymany również porady dotyczące deformacji kostnych, np. haluksów czy płaskostopia. Specjalista pomoże nam także w przypadku dolegliwości dotyczących płytki paznokcia, m.in. grzybica, wrastanie i skręcanie się paznokci. Pod stałą opieką podologa powinni znaleźć się diabetycy, ponieważ cukrzyca powoduje niekorzystne zmiany w obrębie stóp, tzw. stopa cukrzycowa.

Z jakich zabiegów można skorzystać w gabinecie podologicznym?

  • zabiegi na paznokcie, które wrastają, są zawinięte lub zaatakowała je grzybica,
  • profesjonalne skracanie paznokci,
  • usuwanie zrogowaciałego naskórka,
  • usuwanie odcisków,
  • usuwanie kurzajek,
  • odciążanie bolesnych miejsc w obrębie stóp,
  • indywidualne sporządzanie klamer ortonyksyjnych, które korygują wrastający paznokieć,
  • rekonstrukcja paznokci specjalną masą akrylową,
  • masaże stóp i podudzi,
  • terapie na pękające pięty,
  • leczenie pocących się stóp.

Konsultacja podologiczna

Do wizyty u podologa nie należy się szczególnie przygotowywać – warto jedynie pamiętać o higienie stóp. Specjalista przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, należy poinformować go o tym, czy na cokolwiek chorujemy oraz przyjmujemy jakieś lekarstwa. Podczas konsultacji podolog oceni stan zdrowia naszych stóp, zaproponuje odpowiednie leczenie i wskaże preparaty pielęgnacyjne. Niekiedy może także skierować pacjenta na konsultację do konkretnego lekarza w celu podjęcia dokładnego leczenia.
Jedno jest pewne – o nasze stopy należy szczególnie dbać. To one są podstawą dla naszego ciała i umożliwiają nam poruszanie się każdego dnia. Jeśli tylko w ich obrębie zaczyna dziać się coś niepokojącego, nie zwlekajmy i umówmy się na wizytę do podologa. Wczesne rozpoznanie zmian oraz podjęcie szybkiego leczenia jest gwarancją sukcesu w terapii podologicznej. Pamiętajmy także, że codzienna pielęgnacja i działania profilaktyczne mogą uchronić nas przed wieloma schorzeniami stóp.

Hanna Suchecka

opinie o Satin