Wygląd naszych stóp jest tak samo ważny jak zadbane dłonie i inne części ciała, ale niestety ciągle często o tym zapominamy. Na stopach spoczywa ciężar całego ciała, są więc znacznie obciążone przez wiele godzin w ciągu każdego dnia. Nieodpowiednia lub zbyt rzadka pielęgnacja, źle dobrane, niewygodne buty czy różnego rodzaju deformacje mogą prowadzić do pojawiania się na stopach zrogowaciałego naskórka, czyli modzeli oraz przyczyniać do pękania pięt. Oczywiście, lepiej zapobiegać niż leczyć, ale co zrobić, kiedy za późno na profilaktykę?
Czy modzele na stopach należy koniecznie usuwać u specjalisty?
Modzele to znaczne pogrubienie i nagromadzenie tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu, najczęściej pojawiają się na piętach, paluchach oraz przednich krawędziach stóp. Są płaskie i zwykle mają żółtą barwę, zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych, dlatego często są lekceważone i zaniedbywane.
Takie zmiany pojawiają się na stopach w wyniku deformacji w układzie kostnym, zbyt częstego i intensywnego usuwania martwego naskórka oraz chodzenia w nieodpowiednim obuwiu. Nasi eksperci informują o absolutnej konieczności usuwania modzeli. Do specjalisty należy zgłosić się możliwie jak najszybciej, od razu po zauważeniu pierwszych, niepokojących objawów, ponieważ nieleczone modzele będą wyglądały coraz gorzej, a ponadto mogą stać się przyczyną różnego rodzaju zakażeń (wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych).
Profesjonalista jest w stanie usunąć modzele już podczas jednej wizyty, jednak trzeba pamiętać o tym, że czas każdej terapii jest bardzo indywidualny, ponieważ zależy od przyczyny, która wywołuje problemy – kiedy pozbędziemy się przyczyny, pozbędziemy się również problemu.
Terapia na pękające pięty – konieczność czy fanaberia?
Popękane i suche pięty to przypadłość, z którą zmaga się bardzo wiele osób. Zmiany skórne są nie tylko nieestetyczne, lecz także często powodują dolegliwości bólowe i utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie.
Specjaliści wymieniają wiele przyczyn odpowiedzialnych za problem pękających pięt, a są to, między innymi: zbyt duże nawarstwienie się suchego i twardego naskórka, zbyt duże obciążenie stóp, niewłaściwa pielęgnacja, źle dobrane obuwie, deformacje ortopedyczne, łuszczyca, zakażenia grzybicze oraz (rzadziej) uwarunkowania genetyczne.
W przypadku regularnej i odpowiedniej pielęgnacji w warunkach domowych, czyli stosowania peelingów, nawilżających kremów i złuszczania naskórka – problem popękanych pięt nie powinien wystąpić, a jeśli już się pojawił, to jest duża szansa, że zniknie. Jednak jeśli takie sposoby nie pomagają, należy bezzwłocznie udać się do podologa.
Do czego może doprowadzić brak odpowiedniej terapii?
Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do zakażeń i stanów zapalnych, a konsultacja pozwala ocenić lekarzowi skalę dolegliwości i dobrać najlepszą formę leczenia. Nie należy bać się takiej wizyty, ponieważ często wystarczy zmiana nawyków pielęgnacyjnych oraz stosowanych preparatów. Po ocenie stanu stóp, podolog z powodzeniem wskaże możliwe rozwiązania i rozwiąże nasz problem nie tylko skutecznie, lecz także długotrwale.
Pamiętajmy, aby troszczyć się o zdrowie i ładny wygląd stóp przez cały rok, a nie tylko w okresie lata, ponieważ im dłużej zaniedbujemy różne dolegliwości, tym trudniej je później usunąć, a czas terapii znacznie się wydłuża.