Zaznacz stronę

O stopy należy dbać przez cały rok, a nie tylko latem, kiedy odkrywamy je w sandałach lub klapkach. Często zapominamy o tym, że nie liczą się tylko ładne i pomalowane paznokcie, chociaż przecież nawet tradycyjny pedicure składa się z kilku czynności, które mają na celu dbanie o ładny wygląd całych stóp. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że niewygodne buty oraz tryb życia mogą powodować różne nieprzyjemne dolegliwości, z którymi trudno poradzić sobie samodzielnie. Z pomocą przychodzą gabinety podologiczne, oferujące kompleksowe leczenie oraz pielęgnację stóp.

Podstawowy zabieg podologiczny – więcej niż pedicure leczniczy

Odpowiednia profilaktyka to ciągle najlepszy sposób na zapobieganie różnym niepożądanym zjawiskom, dokładnie tak samo jest w przypadku pielęgnacji stóp. Podstawowy zabieg podologiczny rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem oraz wnikliwej oceny stanu jego stóp. Po zebraniu koniecznych informacji, specjalista przechodzi do właściwej części, która trwa zwykle około pół godziny. W tym czasie podolog obcina paznokcie we właściwy sposób, a jednocześnie pokazuje i uczy, jak należy robić to samodzielnie w domu, aby zapobiec, np. bardzo nieprzyjemnemu wrastaniu paznokci. Następnie w całkowicie bezpieczny i bezbolesny sposób usuwa stary, zrogowaciały naskórek i proponuje kosmetyki, które doskonale nawilżą i wypielęgnują skórę po zabiegu. Taka wizyta to również doskonała okazja do porozmawiania i uzyskania fachowej porady. Lekarz z przyjemnością odpowie na nasze pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące zdrowia oraz wyglądu stóp.

Usuwanie brodawek i kurzajek

Kurzajki, czyli inaczej brodawki wirusowe pojawiają się na skórze (przeważnie dłoni i stóp), kiedy stajemy się nosicielami wirusa brodawczego ludzkiego HPV. Są to zmiany nie tylko nieestetyczne, lecz także uciążliwe i bolesne. Nasi specjaliści przypominają o tym, że do podologa należy zgłosić się, kiedy tylko zobaczymy niepokojące zmiany na stopach, ponieważ im dłużej zwlekamy, tym bardziej sytuacja się pogarsza. Nieleczone kurzajki mogą rozprzestrzeniać się na inne partie skóry, a dodatkowo zagnieżdżać się coraz głębiej, a tym samym przysparzać bólu.

Długość całej terapii jest indywidualna dla każdego pacjenta, ale zwykle potrzeba kilku lub kilkunastu wizyt (najkrótszy okres dotyczy dzieci). Należy pamiętać, że nawet całkowite usunięcie kurzajek nie gwarantuje, że nie pojawią się one w przyszłości, jednak stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych poleconych przez lekarza, znacznie zmniejsza ryzyko nawrotów.

Usuwanie odcisków

Odciski to bardzo powszechny problem, który często znika samoistnie, jednak nie jest to regułą, więc najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie podologa.

Stały i nadmierny ucisk (spowodowany, np. źle dobranym obuwiem) przyczynia się do zwiększonego wytwarzania komórek rogowych, czyli zrogowaciałego naskórka, którym jest odcisk. To zmiana nieestetyczna i przynosząca wiele dolegliwości bólowych, ale to nie wszystko – nieleczone mogą być przyczyną stanów zapalnych, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza – im wcześniej się zgłosimy, tym szybciej pozbędziemy się problemu. Specjalista przekaże nam również wszystkie niezbędne informacje dotyczące właściwej pielęgnacji oraz używania wkładek ortopedycznych, jeśli dzięki nim uda się zniwelować nadmierny ucisk i zapobiec ponownemu pojawieniu się odcisków.

Zapraszamy!

Hanna Suchecka

opinie o Satin