Zaznacz stronę

„Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to Ty!…”. Urokliwe, ciepłe dni zbliżają się wielkimi krokami. Zima się kończy i aby w pełni móc korzystać i cieszyć się słońcem, warto, abyśmy wkroczyli zdrowymi i pięknymi stopami w tę radosną porę roku. Przez jesień i zimę chowamy je w wełnianych skarpetach i mocno zabudowanych butach, aż wreszcie nastał czas, by je odkryć. W jaki sposób zadbać o nie i móc cieszyć się doskonałą kondycją naszych stóp?

O czym warto pamiętać przy zmianie obuwia

Zacznijmy od butów. Warto, aby były, w miarę możliwości, jak najbardziej wygodne, chociaż z minimalnie amortyzującą podeszwą i oczywiście dostosowane do warunków atmosferycznych. Jeśli nie możemy założyć obuwia sportowego lub casualowego, dobrze żeby obcas w wysokich butach był dobrze wyważony, co jest równoznaczne z większym komfortem, bądź też, żeby palce nie były zbyt mocno ściśnięte. Efektem może być w pierwszej kolejności ból, a następnie otarcia, pęcherze, problemy z paznokciami i wiele innych.

Ćwiczenia manualne, uchronią Cię przed kontuzjami

Wiosna sprzyja długim spacerom oraz ćwiczeniom fizycznym, pamiętaj, że mięśnie na stopach mogą się wtedy nadmiernie rozluźniać lub kurczyć – dlatego warto je ćwiczyć! Trening rozciągania i wzmacniania poszczególnych partii stóp wpływa na ich zdrowie i ogólną sprawność. Ponadto tego typu aktywność ma wielką moc jeśli chodzi o odsunięcie w czasie powstawania wszelkich deformacji czy kontuzji. Dobra kondycja stóp to podstawa naszego zdrowia. Już kilka minut dziennie wystarczy, aby poprawić komfort życia nasz i naszych stóp.

Domowe SPA dla Twoich stóp

Przyglądając się z kolei skórze i paznokciom, najczęściej okazuje się, iż po zimie są one kruche, łamliwe, skóra przesuszona, a nawet pękająca i łuszcząca się. W warunkach domowych warto je nawilżać, natłuszczać i regularnie stosować preparaty przeznaczone do danego typu skóry.

Przesuszona skóra stóp powodująca mikropęknięcia, nadmierna potliwość sprawiająca zmacerowanie i zmianę PH na powierzchni, to czynniki przez które skóra na naszych stopach traci naturalną barierę ochronną. Bez niej nie jesteśmy w stanie właściwie bronić się przed zagrożeniami rozwoju różnego rodzaju zakażeń w obrębie stóp. Podolog na etapie konsultacji doradzi jakiego preparatu warto użyć, by skóra stóp była odpowiednio nawilżona i zabezpieczona.

Raz w tygodniu można zrobić peeling, np. cukrowy lub inny gruboziarnisty, w celu wygładzenia i odświeżenia naskórka. Raz na jakiś czas można zastosować kąpiele stóp z dodatkiem olejków bądź soli. Natomiast trzeba mieć na uwadze fakt, iż moczenie stóp jako takie spełnia rolę tylko odprężającą, więc warto to robić w momencie, kiedy doskwiera nam lekki obrzęk i uczucie ciężkich nóg po całym dniu.

Dowiedz się, czego potrzebują Twoje paznokcie

Jeśli chodzi o paznokcie, to powinny być obcięte w miarę krótko, natomiast nie wolno ich wycinać za głęboko w wałach okołopanokciowych, gdyż może mieć to bardzo przykre konsekwencje. Nie wycinajmy za głęboko skórek, ponieważ zbyt intensywne ich odsuwanie otwiera wrota do wszelkiego typu zakażeń i może też uszkodzić macierz paznokcia. Jeśli malujemy paznokcie, warto zawsze nakładać bazę lub odżywkę do paznokci. Unikniemy w ten sposób przebarwień i nadmiernego wysuszenia płytki.

Podolog – wsparcie dla Twoich stóp.

W przypadku, kiedy nasze stopy cierpią z powodu nadmiernych zrogowaceń, jak modzele i bolesne odciski, bądź też zaatakował je nieproszony gość w postaci wirusa czy bakterii, warto skonsultować daną dolegliwość z doświadczonym podologiem. Usuwanie takich zmian lepiej zawierzyć specjaliście, gdyż samodzielnie wykonanie „operacji łazienkowych” często może skończyć się zrobieniem sobie jeszcze większej krzywdy. W czasie wizyty u podologa można również uzyskać fachową poradę dotyczącą chociażby obcinania i pielęgnacji paznokci, ale też przede wszystkim uzyskać pomoc i rozwiązać bolesny lub dręczący nas problem.

Pamiętajmy, że w zdrowym ciele, zdrowy duch, a wiosenne „porządki” najlepiej zacząć od siebie, dbając o swoje zdrowie.

Hanna Suchecka

opinie o Satin