Zaznacz stronę

Stopy to części ciała, które w ciągu dnia narażone są na nieustanny nacisk. Wynikiem tego stanu rzeczy może być powstawanie modzeli i zrogowaceń na stopach. Ryzyko ich pojawienia się może zwiększać nierównomierne obciążanie stóp. Dlatego warto poświęcić nieco uwagi odpowiedniej pielęgnacji stóp i zadbać przede wszystkim o to, by nosić wygodne obuwie oraz nie obciążać zbyt mocno podeszw. Co jednak zrobić, gdy modzele i zrogowacenia już się pojawią?

Modzele czy odciski?

Gdy na stopach pojawia się coś niepokojącego, warto się temu przyjrzeć i ocenić, z czym mamy do czynienia. Modzele bowiem tworzą się często na śródstopiu, na tylnej części pięty lub na czubkach i krawędziach palców. Wyglądem przypominają nieco odciski, jednak mają bardziej żółtą barwę, są również nieco większe i bardziej miękkie. Jednak podstawowa różnicą między modzelami a odciskami jest fakt, że te pierwsze nie posiadają jądra uciskającego nerwy, charakterystycznego dla tych drugich. Z tego względu modzele w pierwszej fazie rozwoju nie sprawiają bólu. Z reguły wystarczy chwila relaksu zapewnionego stopom, by problem zniknął, jednak w przypadku tych większych modzeli niezbędna może być interwencja podologa.

Czym są modzele?

Modzele to właściwie zrogowacenia na stopach. Skóra stóp naturalnie jest nieco grubsza niż skóra na innych częściach ciała i zrogowacenia narastają, by chronić podeszwę stopy przed zbyt dużym naciskiem. Zrogowacenia takie należy usuwać regularnie, by skóra zachowała swą naturalną elastyczność. Modzele powstają najczęściej w sytuacjach, gdy nosimy niedopasowane, niewygodne i ciasne buty, ale także u osób z nadwagą, gdy występuje nierównomierny nacisk na stopy. W dalszym etapie rozwoju modzele mogą zacząć piec i sprawiac tak duży dyskomfort, że będa wręcz uniemozliwiać chodzenie. W takim wypadku konieczna staje się wizyta u podologa, który może pomóc zaradzić problemowi.

Podologia w walce ze zrogowaceniami

Do podologa najlepiej zgłosić się w momencie, w którym zauważymy niepokojące zmiany na stopach. Im wcześniejsza faza, tym łatwiej będzie je wyleczyć. Sposoby leczenia modzeli zależą od stopnia zaawansowania, a także od tego, co powoduje ich pojawianie się.

  • w przypadku, gdy modzele powstają na skutek noszenia obuwia niewygodnego i uciskającego, pierwszym krokiem do poprawy zdrowia stóp jest zmiana butów na wygodne i o odpowiednio wyprofilowanej podeszwie. Dobrym rozwiązaniem są także wkładki ortopedyczne, które mogą zmniejszyć intensywność rogowacenia naskórka.
  • gdy modzele powstają przez deformacje w układzie kostnym, nie będzie możliwe stałe ich usunięcie. Niezbędne będą regularne wizyty u podologa, który zakładać będzie specjalne opatrunki proflujące, możliwe będzie utrzymanie stóp w doskonałym stanie.
  • modzele mogą się także pojawiać przez zbyt częste ich usuwanie. Kilka wizyt wystarczy, by całkowicie zażegnać problem. Pozostaje jeszcze tylko kwestia odpowiedniego dbania o stopy.

Czas terapii uzależniony jest od stopnia zaawansowania problemu oraz od przyczyn jego powstawania. Już podczas jednej wizyty można usunąć modzele, jednak pełne wyleczenie wymaga co najmniej kilku zabiegów, by usunąć nadmierną produkcję rogowej tkanki.

Jeśli zmagasz się z modzelami i zrogowaceniami na stopach i chcesz je wyleczyć w profesjonalny sposób umów się na wizytę w naszym gabinecie podologicznym! Zapraszamy!

Michał Droszcz

opinie o Satin