Zaznacz stronę

Problem nadmiernego pocenia się stóp jest dość powszechny. Bezpośrednio z nim związany jest jeszcze jeden kłopot, wyjątkowo nieprzyjemny, dokuczliwy zapach. Dolegliwości te sprawiają, że czujemy pewne skrępowanie i zażenowanie. Warto jednak uświadomić sobie, że nie jest to tylko kwestia dyskomfortu, ponieważ nadpotliwość stóp może doprowadzić do schorzeń innego rodzaju. Na mokrych stopach łatwiej rozprzestrzeniają i rozwijają się drobnoustroje. Umożliwiają to pęknięcia naskórka i jego maceracja. Dzięki temu, w głąb płaszcza ochronnego skóry, bez trudu wnikają grzyby i wirusy. Z przykrym zapachem mamy do czynienia, gdy mikroorganizmy bytujące na powierzchni skóry zaczynają rozkładać produkty przemiany materii (tłuszcze, składniki potu, łuski naskórka). Jak mówią specjaliści z Kliniki Satin– potliwość to nic innego, jak “burza hormonów”. Przyczyn nadmiernej potliwości może być naprawdę wiele, dlatego nigdy nie należy bagatelizować problemu- dodają.

Przyczyny nadpotliwości stóp

Problem pocących się stóp może wystąpić przy okazji pewnej grupy schorzeń. Do najczęstszych należą:

 • choroby metaboliczne tj. cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość
 • choroby neurologiczne
 • niektóre choroby zakaźne
 • nadmierny stres
 • zaburzenia emocjonalne
 • potliwość zwiększa się także w okresie dojrzewania oraz przekwitania, co bezpośredni związane jest z gospodarką hormonalną
 • także zwiększony wysiłek fizyczny, np. uprawianie sportu, wpływają na produkcję potu

Inne przyczyny nadpotliwości:

 • dieta, a w tym spożywanie pikantnych przypraw: pieprzu, papryki, chilli, goździków
 • nieodpowiednie obuwie
 • skarpety z tworzyw sztucznych
 • niewystarczająca higiena stóp

Aby skutecznie walczyć z problemem i móc zastosować odpowiednie metody, najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie tkwi przyczyna kłopotów. Dopiero uświadomienie sobie, z czym walczymy, pozwala walkę wygrać.

Domowe metody na spocone stopy

Bardzo często próbujemy ratować się domowymi sposobami. Dziś drogerie i apteki mają do zaoferowania szeroką gamę produktów do pielęgnacji stóp- dezodoranty, kremy, preparaty do kąpieli. Jeśli jednak próby ratowania spoconej stopy spełzną na niczym i nie uda się zahamować potliwości czy przykrego zapachu, warto udać się po poradę do specjalisty- zalecają eksperci podologii z Kliniki Satin.

Jonoforeza skuteczną metodą

Eksperci zalecają stosowanie jonoforezy, jako sposobu na walkę z nadpotliwością stóp. Jak zapewniają, jest to metoda całkowicie bezpieczna i niezmiernie skuteczna. Jednak, aby efekty były zadowalające i wystarczające, należy uzbroić się w cierpliwość. Skuteczność wymaga regularności. Zabieg powtarzany winien być 2- 4 razy w tygodniu przez okres 8- 10 tygodni. Jest to więc seria zabiegów przeznaczona dla wszystkich cierpiących z powodu nadmiernego pocenia się stóp. Zabieg polega na zanurzeniu ich stóp w wodzie, przez którą przepuszcza się prąd galwaniczny. Kanały w gruczołach potowych zostają porażone, a w konsekwencji częściowo uszkodzone. Zmniejsza to ilość gruczołów wydzielających pot, a tym samym pozwala wyeliminować nasz problem.

Inne sposoby na nadmierne pocenie

Istnieje także kilka innych sposobów pozbywania się przykrej dolegliwości, jaką jest nadmierne pocenie się stóp. Do najpopularniejszych zaliczamy:

 • galwaniczne kąpiele
 • kąpiele w roztworze soli morskiej z dodatkiem: kory dębu, szałwii itp.
 • stosowanie na skórę preparatów ograniczających potliwość
 • usuwanie naskórka, zgrubień, zrogowaceń

Jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości lub nie może sam poradzić sobie z problemem, zalecana jest konsultacja podologiczna, zastosowanie odpowiednio dobranej metody leczenia, czasem skierowanie do konkretnego specjalisty, w celu wyeliminowania choroby podstawowej.

Nie zwlekaj, porozmawiaj z podologiem o nadpotliwości Twoich stóp! Umów się już dziś!

 

opinie o Satin