Zaznacz stronę

Grzybica paznokci WARSZAWA WESOŁA

Nie posiadamy jeszcze gabinetu podologicznego w dzielnicy Wesoła. Możesz umówić się na konsultację podologiczną do naszych specjalistów przyjmujących w gabinetach w dzielnicy Bielany lub na Saskiej Kępie.

ponad 13 lat DOŚWIADCZENIA

dbamy o stopy LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

Przyczyny powstawania

 • nieodpowiednia higiena
 • niewłaściwie obcinanie paznokci
 • urazy mechaniczne
 • nadmierna potliwość stóp
 • przesuszone stopy
 • choroby autoimmunologiczne

Video

Grzybica paznokci – Warszawa Wesoła

Grzybica paznokci to dość uciążliwa choroba, której leczenie jest długie i żmudne. Zlekceważona może prowadzić do groźnych infekcji. Dlatego tak ważne jest, aby reagować już w momencie zauważenia pierwszych objawów choroby. Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym krócej będzie ono trwało i szybciej przyniesie pożądane rezultaty.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

O zakażeniu grzybiczym występującym w obrębie paznokci świadczą takie objawy jak:

 • białe, żółte lub brązowe przebarwienia płytki paznokciowej,
 • zgrubienie, pofałdowanie i odkształcenie paznokci,
 • odklejenie się paznokcia od łożyska,
 • kruchość i łamliwość paznokci,
 • zaczerwienienie wokół płytki paznokciowej,
 • dolegliwości bólowe,
 • nieprzyjemny zapach.

Powyższe symptomy mogą występować w różnej konfiguracji. Choroba może w pierwszej kolejności objawić się na jednym paznokciu, a dopiero później zająć kolejne.

Leczenie grzybicy – jak przebiega?

Na początku podolog wykonuje stosowne badania, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj grzyba wywołał infekcję. Po uzyskaniu informacji dobiera najlepszą w danym przypadku metodę leczenia. Kuracja zazwyczaj opiera się na przyjmowaniu doustnie leków o działaniu przeciwgrzybiczym i smarowaniu zmienionych chorobowo obszarów specjalistycznymi preparatami o takim samym działaniu.

W leczeniu grzybicy paznokci można także stosować laser lub terapię fotodynamiczną. Jeśli stosowane metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, specjalista może podjąć decyzję o konieczności usunięcia paznokcia.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Gdy dojdzie do trwałego uszkodzenia paznokcia, możliwa jest jego rekonstrukcja. Protezę wykonuje się z masy żelowej, akrylowej lub silikonowej, czasem także z jedwabiu i specjalistycznych lakierów. Zrekonstruowany paznokieć zapobiega deformacjom wału paznokciowego i przyspiesza wzrost naturalnej płytki. Dzięki obecności protezy płytki paznokciowej nowy paznokieć nie wrasta w skórę.

Leczenie grzybicy paznokci – Warszawa Wesoła

Mieszkasz w dzielnicy Wesoła w Warszawie i szukasz dobrego podologa w okolicy? Serdecznie zapraszamy do kliniki podologicznej Satin. Nasze gabinety znajdują się na Bielanach i na Saskiej Kępie. Wybierz najbardziej dogodną dla siebie lokalizację i umów wizytę. Z naszej strony oferujemy kompleksową opiekę podologiczną. Nasi specjaliści pomogą Ci przebrnąć przez cały proces leczenia grzybicy, gwarantując pełne wsparcie na każdym etapie kuracji. 

Niestety tak. Grzybicą zarazić się można bezpośrednio od osoby chorej lub od powierzchni, z którą wcześniej miała ona kontakt. Tym samym wystarczy stanąć na podłodze, gdzie wcześniej stał chory na grzybicę, użyć jego ręcznika lub założyć jego buty. Do zakażeń najczęściej dochodzi w miejscach użytku publicznego takich jak baseny, sauny czy siłownie, gdzie ludzie często chodzą bez klapek. Grzyby rozwijają się najszybciej w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego warunki panujące w wymienionych miejscach są dla nich wręcz idealne. Korzystając z nich, szczególnie trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny.

W ramach diagnostyki grzybicy paznokci podolog w pierwszej kolejności przeprowadza badanie mykologiczne. Może się jednak zdarzyć, że jego wynik będzie niejednoznaczny, co uniemożliwia rozpoczęcie kuracji. Wtedy dodatkowo wykonuje badanie laboratoryjne, które powinno umożliwić postawienie właściwej diagnozy. Polega ono na pobraniu fragmentu paznokcia i obejrzeniu go pod mikroskopem. Dopiero mając pełen obraz sytuacji, specjalista planuje kurację. Przed wizytą, na której ma być wykonanie jedno lub drugie badanie należy zmyć z paznokci lakier i zrezygnować ze stosowania preparatów do pielęgnacji stóp.

m, a samym zakażeniem. Praktykowane przed laty metody leczenia grzybicy polegające na całkowitym zerwaniu płytki paznokciowej rzeczywiście mogły wywoływać dolegliwości bólowe, jednak te stosowane dzisiaj nie powodują nawet najmniejszego dyskomfortu. Terapia grzybicy opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu leków doustnie i aplikowaniu bezpośrednio na zmiany preparatów na grzybicę. Środki takie jak kremy, maści i lakiery nie nasilają dolegliwości bólowych związanych z grzybicą, a wręcz przeciwnie – przynoszą natychmiastową ulgę.

Średnio od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Nie powinno się oczekiwać, że na początku wizyty podolog powie nam, ile czas ten wyniesie w tym konkretnym przypadku. Specjalista może jedynie oszacować, ile zajmie kuracja, ale w rzeczywistości może ona trwać zarówno krócej, jak i dłużej. Dlatego pacjent powinien przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i stosować się do zaleceń podologa. Leczenie grzybicy paznokci uznaje się za zakończone dopiero wtedy, gdy na palcu wyrośnie nowy zdrowy paznokieć. Warto pamiętać, że nieprzestrzeganie zasad higieny po zakończonej kuracji może skutkować nawrotem zakażenia.