Zaznacz stronę

Palce młoteczkowate

 

  • dobór indywidualnej metody dla każdego Pacjenta
  • doświadczenie poparte tysiącami ukończonych terapii

umów wizytę umów e-wizytę 

PRZYCZYNY

Wśród czynników, które wpływają na powstawanie palców młoteczkowatych zalicza się: nieprawidłowo dobrane, za małe obuwie, deformacje ortopedyczne w tym obniżone sklepienie poprzeczne i haluksy, urazy mechaniczne w obrębie palców oraz choroby reumatyczne. Z praktyki wynika jednak, że najczęstsza przyczyną jest noszenie zbyt małego obuwia.

DEFINICJA

Dolegliwość palców młoteczkowatych nierozerwalnie wiąże się z takim problemami jak powstawanie bolesnych nagniotków lub odcisków.Palce młoteczkowate to zniekształcenie, które dotyka II-V palce u stóp. Terminem palców młoteczkowatych określa się takie palce, w których doszło do uszkodzenia ścięgna prostownika przy stawie międzypaliczkowych. Uszkodzenie to prowadzi do przykurczu lub przerwania ścięgna prostownika. W konsekwencji paliczek dystalny ustawia się w pozycji zgięciowej. W praktyce wygląda to tak, że palce są na stałe w pozycji zgięcia i nie ma możliwości wyprostowania ich do pozycji zerowej.

Jak wygląda leczenie?

W zależności od stopnia zaawansowania problemu, stosuje się różne metody profilaktyczno-lecznicze. Pierwszą podstawową zasada jest wybór wygodnego obuwia. Podczas wizyty w gabinecie podologicznym specjalista może zaproponować stosowanie silikonowych ochraniaczy lub indywidualnie dopasowanych ortez, które pomagają ustawić palce w prawidłowej pozycji oraz zmniejszyć nacisk obuwia w problematycznych miejscach.

Rekomendowanym rozwiązaniem jest również wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Podczas wizyty w naszych gabinetach, podolodzy wypisują skierowania na wkładki i kierują do specjalisty. Wkładki są bardzo dobrą metodą zapobiegania pogłębiania się problemu palców młoteczkowatych, jeśli pojawił się on w wyniku deformacji ortopedycznych.

Dobra praktyką jest także wykonywania ćwiczeń rozluźniających napięte mięśnia i ścięgna oraz takich, które aktywują mięśnia osłabione. W naszych gabinetach możesz liczyć na szczegółowe wskazówki w tym aspekcie.

W sytuacji gdy problem jest bardzo zaawansowany i żadna z powyższych metod nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można skorzystać z pomocy chirurga. W gabinetach Satin ściśle współpracujemy z chirurgiem, który może wykonać zabieg polegający na przywróceniu prawidłowego kształtu palca.

opinie o Satin