Zaznacz stronę

Grzybica paznokci WARSZAWA BEMOWO

Na dzień dzisiejszy nie posiadamy jeszcze gabinetu w dzielnicy Bemowo. Zapraszamy na umówienie wizyty do naszych specjalistów leczących grzybicę paznokci w gabinetach podologicznych znajdujących się na Saskiej Kępie i Bielanach.

dowiedz się więcej

ponad 18 lat DOŚWIADCZENIA

partner podologiczny LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

Przyczyny powstawania

  • nieodpowiednia higiena
  • niewłaściwie obcinanie paznokci
  • urazy mechaniczne
  • nadmierna potliwość stóp
  • przesuszone stopy
  • choroby autoimmunologiczne

Grzybica paznokci – Warszawa Bemowo

Grzybica paznokci to nic innego jak zmiana chorobowa płytki paznokciowej, wywołana przez grzyby. Masz podejrzenia, że zaraziłeś się tą chorobą? Nie czekaj aż objawy przybiorą na sile tylko umów wizytę u podologa i rozpocznij leczenie. Lekceważąc grzybicę paznokci, nie tylko narażasz swoich bliskich i znajomych na zarażenie, ale przede wszystkim samego siebie na groźne powikłania.

Co może powodować grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to najczęściej efekt zaatakowania płytki paznokciowej przez dermatofity, rzadziej przez grzyby z rodzaju Cancida (drożdżaki) bądź pleśniowce. Przyczyn zakażenia jest bardzo wiele. Do najważniejszych należą: nieodpowiednia higiena, niewłaściwe obcinanie paznokci, noszenie nieprzewiewnego obuwia i skarpetek (grzyby lubią ciepłe i wilgotne środowisko), urazy mechaniczne stóp, nadmierna potliwość czy zbyt sucha skóra. 

Do zakażenia najczęściej dochodzi w przestrzeni publicznej takiej jak basen i sauna, gdzie zdarza nam się boso chodzić po powierzchni, po której wcześniej również bez klapek mógł stąpać chory na grzybicę paznokci. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby chore na cukrzycę, otyłość, z zaburzeniami hormonalnymi i problemami żołądkowo-jelitowymi – to u nich najłatwiej o zakażenie.

Wizyta u podologa – leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy z pomocą podologa można podzielić na 3 etapy:

  1. Wykonanie specjalistycznych badań i postawienie diagnozy.
  2. Dobór indywidualnej metody leczenia.
  3. Udzielenie szczegółowych zaleceń po zabiegu.

Trzeba przygotować się na to, że leczenie grzybicy paznokci jest długie i żmudne. Chcąc wygrać walkę z tą chorobą powinno się ściśle współpracować z podologiem – słuchać jego wskazówek i bezwzględnie stosować się do zaleceń.

Leczenie grzybicy paznokci – Warszawa Bemowo

W obrębie Twoich paznokci pojawiły się zmiany w postaci przebarwień, a z biegiem czasu płytka paznokciowa stała się grubsza, zaczęła się kruszyć i odkształcać? To może być grzybica paznokci. Skorzystaj z pomocy podologa i zduś problem w zarodku, jeszcze zanim choroba zdąży się rozwinąć. 

Mieszkańców dzielnicy Wola w Warszawie serdecznie zapraszamy do kliniki Satin – nasze gabinety znajdują się na Bielanach i na Saskiej Kępie. Pamiętaj, że grzybica paznokci jest chorobą w 100% wyleczalną. Dlatego nie czekaj dłużej, tylko zadzwoń do nas już dziś i umów wizytę.

Jak długo trwa leczenie grzybicy paznokci?
Okres leczenie grzybicy paznokci może wynosić kilka miesięcy. Zależy to od wielu czynników, między innymi: od stopnia zajęcia płytki paznokciowej przez grzybicę, rodzaju grzybicy, metody leczenia oraz ilości zajętych paznokci. Bardzo ważne w leczeniu grzybicy jest oczyszczanie płytki paznokciowej przez podologa średnio co 3-4 tyg. Dzięki temu preparaty, które stosujemy zewnętrznie, mają szansę naprawdę dostać się do miejsc zakażonych i skutecznie działać, przy czym skracają czas terapii. Przy zaawansowanej grzybicy terapia dermatologiczna powinna iść w parzę z terapią podologiczną.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Moje paznokcie u stóp są bardzo grube i brzydkie, dlatego byłam u dermatologa, który rozpoznał grzybicę, ale nie miałam zrobionych badań, które potwierdziłyby diagnozę. Czy podolog mógłby zweryfikować diagnozę dermatologa i ewentualnie podjąć się leczenia moich paznokci?
W gabinetach Satin wykonujemy badanie mikologiczne, które wskazują, czy mamy do czynienia z grzybicą, czyli z dermatofitami, czy z grzybami drożdżopodobnymi lub z grzybami pleśniowymi, bądź dowiemy się, że paznokcie nie są zainfekowane. Bardzo ważne jest, żeby na pobranie materiału do badania, przyjść z paznokciami, które od co najmniej dwóch tygodni, a najlepiej dłużej nie były malowane lakierami, ani nie były stosowane żadne lejki przeciwgrzybicze ani żadne olejki, zmywacz do paznokci itp.
Jeśli wynik będzie pozytywny, wówczas kierujemy na leczenie do dermatologa, który na podstawie wyników badania mikologicznego, dobierze odpowiednie leczenie. Podolog natomiast, oczyszcza chore paznokcie tak, aby ułatwić penetrację leków, i pozbawić płytkę jak największej ilości grzybni, która się namnaża, taki zabieg poprawia również mikrokrążenie – dzięki temu można przyspieszyć leczenie paznokci. Jeśli paznokcie nie mają grzybicy, podolog szuka przyczyny takiego stanu paznokci, stara się je wyeliminować, często również płytkę oczyszcza oraz dobiera najlepsze preparaty do ich pielęgnacji.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy badanie na grzybicę jest bolesne? Jak się pobiera materiał do badania na grzybicę?
Nie ma co ukrywać, że badanie na grzybicę paznokci nie należy do najprzyjemniejszych. Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby. Czasem specjaliście wystarczy jedno spojrzenie, by ocenić, z jakim schorzeniem ma do czynienia. Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, by zapewnić Pacjentowi komfort – nie powinien on odczuwać bólu.

Przy podejrzeniu grzybicy paznokci wykorzystuje się specjalne cążki, za pomocą których pobiera się zmieniony chorobowo materiał z całej płytki paznokcia oraz zgromadzonej pod nią masy rogowej. Jest to niezbędne do przeprowadzania badania mykologicznego, które pozwala na określenie rodzaju grzybów. Pobiera się także wszelkie wydzieliny, które gromadzą się wokół paznokci, np. z wałów okołopaznokciowych. Czasem wykorzystuje się także bulion Saborauda, pożywkę stosowaną do hodowli grzybów, którym nasącza się jałową nitkę i umieszcza na kilkanaście godzin pod wałem, w celu identyfikacji grzybów. Z kolei grzybicę na skórze bada się poprzez pobranie łusek naskórkowych z ognisk chorobowych za pomocą specjalnej łyżeczki chirurgicznej bądź tępą stroną skalpela.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy grzybicę można wyleczyć u kosmetyczki?
Nie. Leczeniem grzybicy zajmuje się wyłącznie podolog. Kosmetyczka, która u swojego klienta rozpozna zmiany grzybiczne, niezwłocznie powinna skierować go do specjalisty, bez podejmowania jakichkolwiek samodzielnych działań, które pomogą się przyczynić do pogłębienia problemu.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Moja mama męczy się z nawracającą grzybicą i boję się, że też będę miała problemy. Czy grzybica jest dziedziczna?
Badania wykazują, że grzybica może wynikać ze skłonności dziedzicznych. Znacznie ważniejsze jest jednak, by w przypadku kontaktu z osobą, która boryka się z problemem grzybicy, zachować wszelkie środki ostrożności oraz higieny. Jeśli u bliskiej osoby problem z grzybicą wciąż nawraca, należy zwrócić uwagę na czynniki, które mogą ją wywoływać, np. przewlekłe schorzenia, zaburzenia układu krążenia, cukrzyca, AIDS, neuropatia obwodowa, łuszczyca, które bardzo osłabiają układ immunologiczny i mogą być przyczyną podatności na grzybicę. Warto skierować taką osobę na dodatkowe badania, jeśli nie jest świadoma istniejących schorzeń lub też zasugerować częste konsultacje z podologiem, który zmieni metody leczenia lub dokona dalszej diagnostyki.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Jak mogę uchronić się przed grzybicą?
Grzybica może niestety spotkać każdego. Można jednak zminimalizować ryzyko, zachowując odpowiednie środki ostrożności i dbając o higienę.

  • Zadbać o odpowiednie, dobrze dopasowane i przewiewne obuwie
  • Nie doprowadzać do przepacania się stóp. Jeśli stopy nadmiernie się pocą, należy często je myć i zmieniać skarpetki.
  • W przestrzeniach publicznych, takich jak baseny, deptaki, łazienki, miejsca pobytu tymczasowego, nosić obuwie ochronne.
  • Zawsze korzystać z własnego ręcznika i dbać o suchość stóp.
  • Jeśli to możliwe, zapewniać stopom jak największy kontakt ze świeżym powietrzem – chodzić boso w bezpiecznych, prywatnych miejscach.
  • Używać odzieży z naturalnych, oddychających materiałów.
  • Regularnie i prawidłowo obcinać paznokcie u stóp.
  • Dezynfekować narządy do pedicure przed ich użyciem.
  • Zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ewentualnych urazów mechanicznych na stopach i w obrębie paznokci.
  • Zrezygnować z malowana paznokci lakierem, pod którym lubi gromadzić się wilgoć, sprzyjająca rozwojowi grzybów.
  • W przypadku palenia – zawalczyć o zrezygnowanie z nałogu.
  • Wykonywać okresowe badania w celu kontroli sprawności układu immunologicznego.
  • Jeśli korzysta się z usług gabinetów kosmetycznych – starannie je wybierać, z naciskiem na standardy bezpieczeństwa i higieny oraz warunki sanitarne.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Czy są jakieś domowe sposoby na wyleczenie grzybicy?
Bez konsultacji ze specjalistą nie powinno się podejmować żadnych samodzielnych prób leczenia grzybicy ani ingerować z zmienione chorobowo miejsce. Niektórzy zalecają stosowanie olejku z drzewa herbacianego – należy to jednak robić z rozwagą, najlepiej po rozmowie telefonicznej z podologiem i tylko w sytuacji, kiedy nie jest możliwa natychmiastowa wizyta w gabinecie.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Czy podczas grzybicy mogę malować paznokcie albo robić pedicure hybrydowy?
Nie. Mając grzybicę paznokci, należy zaprzestać wykonywania wszelkich zabiegów kosmetycznych. Paznokcie muszą mieć kontakt z powietrzem, należy też obserwować zmienione chorobowo miejsce. Ponadto, lakier sprzyja gromadzeniu się wilgoci pod jego powierzchnią, co pomaga w namnażaniu się grzybów, ponadto idealne warunki do rozwoju grzybów stwarza nieumiejętnie wykonana usługa. W procesie leczenia warto jednak zapytać specjalistę o pedicure leczniczy, który pomoże zadbać o estetykę w trakcie lub po zakończonym leczeniu.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Widzę, że mam nieco grubsze i bardzo kruche paznokcie kciuków u stóp, ale nie mam na nich żadnych przebarwień. Czy to może być grzybica?
Grzybica paznokci może się rozwijać przez wiele lat, nie dając przy tym charakterystycznych objawów lub też nie wszystkie na raz. Jednak wszelkie zmiany w obrębie paznokci – zgrubienia, kruchość, zmiany koloru, zrogowacenia, bruzdy, fałdy, odkształcania płytki, odrywanie się jej od łożyska czy nieprzyjemny zapach – powinny wzbudzić czujność, nawet, jeśli występują pojedynczo. Warto wybrać się nawet do lekarza pierwszego kontaktu, a najlepiej do dermatologa lub podologa, który obejrzy zmiany i zasugeruje dalszą diagnostykę. Nie każda taka zmiana oznacza grzybicę. Mogą one wynikać także z łuszczycy, niedożywienia czy zakażeń bakteryjnych.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy grzybica paznokci boli i czy trzeba usuwać paznokcie?
Sama grzybica paznokci nie boli (co potwierdzają liczne przypadki, w których kobiety odkrywały ją dopiero po zdjęciu nieumiejętnie wykonanego pedicure), jednak może prowadzić do stanów zapalnych wałów okołopaznokciowych, które mogą wywoływać ból i pieczenie. O tym, czy trzeba usunąć zainfekowane paznokcie, decyduje specjalista podolog, po dokładnych oględzinach i zapoznaniu się ze stadium choroby. Nie zawsze usuwanie paznokci jest konieczne.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Jak wygląda badanie na grzybicę stóp?
Aby wykonać badanie na grzybicę i odkryć rodzaj grzybów w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia, pobiera się naskórek w miejscach zmienionych chorobowo z pomocą specjalnej łyżeczki chirurgicznej lub skalpela. Czasami podolog jest w stanie ocenić schorzenie bez pobierania próbki, jednak w celu zastosowania jak najskuteczniejszej metody leczenia i przeprowadzenia odpowiednich badan, zdecydowana większość decyduje się je wykonać.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy jeśli wykonam pedicure hybrydowy na paznokieć z początkami grzybicy to zahamuję jej rozwój i paznokieć będzie rósł zdrowy?
Zdecydowanie nie. Odpowiedzialna osoba nie wykona także takiej usługi na klientowi, u którego zauważy wszelkie niepokojące zmiany. Oczywiście, samodzielne działanie też nie jest wskazane! Pod warstwę lakieru do paznokcia nie dociera powietrze, co tworzy idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Jeśli zaś dojdzie do jakiegokolwiek uchybienia, będzie się tam przedostawała wilgoć, która spotęguje rozwój grzybicy. W przypadku zauważenia początków grzybicy, powinno się więc zrezygnować z jakiegokolwiek pedicure kosmetycznego i skierować się do specjalisty.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Co zrobić, żeby grzybica nie nawracała?
Przede wszystkim należy odkryć jej przyczynę. Jeśli mimo zachowania wszelkich środków zapobiegawczych i higienicznych, wymienionych w ptk. 4 grzybica wciąż nawraca, należy sprawdzić, czy nie jest spowodowana przewlekłymi schorzeniami. Należy również poinformować swojego podologa, jeśli mimo leczenia problem nawraca. Wtedy zadecyduje on o zmianie metody leczenia lub dalszej diagnostyce.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Chodzę do podologa, ale problem z grzybicą paznokci ciągle wraca. Czy powinnam przeprowadzić jakieś dodatkowe badania?
Tak. Specjalista podolog sam powinien zasugerować dodatkowe badania w celu wykluczenia chorób przewlekłych, które mogą osłabiać układ immunologiczny i wpływać na rozwój grzybicy. Chorobami, które mogą powodować grzybicę, są m.in. cukrzyca, zaburzenia układu krążenia, AIDS, neuropatia obwodowa, łuszczyca i wszelkie schorzenia, które wpływają na upośledzenie systemu odpornościowego.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Czy są jakieś przeciwskazania do leczenia grzybicy?
Grzybica musi być leczona, jednak nie u każdego Pacjenta można zastosować takie same metody. Dlatego też podolog, przed wprowadzeniem leczenia, przeprowadza wywiad. Należy go poinformować o wszelkich aspektach, które mogą mieć wpływ na przebieg leczenia i nieprzewidziane reakcje organizmu (np. ciąży, karmieniu piersią, chorobach, zażywanych lekach itp.).

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Grzybica paznokci a zabiegi pielęgnacyjne. Czy mogę używać kosmetyków (np. kremu do stóp, peelingu), jeśli mam grzybicę paznokci?
Eksperci zalecają, by nie stosować żadnych kosmetyków podczas problemów z grzybicą przede wszystkim dlatego, że istnieje ryzyko przenoszenia choroby na inne miejsca lub też wywołania dodatkowych podrażnień (np. stosując peeling czy pumeks).

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Czy z grzybicą paznokci mogę chodzić na basen?
Grzybica paznokci jest bezwzględnym przeciwskazaniem do korzystania z basenu. Należy mieć na uwadze nie tylko swoje zdrowie, ale również innych osób przebywających na basenie. Jest to choroba, która rozprzestrzenia się bardzo szybko, a basen stwarza ku temu idealne warunki.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Czy grzybica paznokci może przejść ze stóp na dłonie?
Grzybica zdecydowanie częściej pojawia się na stopach niż na dłoniach, ze względu na różnicę środowisko. Ciasnota, pocenie się, wilgoć, brak powierza to idealne warunki do namnażania grzybów. Dłonie są od nich wolne, jednak w przypadku niezachowania środków ostrożności, grzybica paznokci stóp może się przenieść na dłonie. Zarówno na dłoniach, jak i na stopach i paznokciach, grzybica jest wywoływana przez ten sam rodzaj grzybów.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Mam ranę przy paznokciu, na którym jest grzybica. Czy może dojść do jakieś infekcji lub powikłań?
Jeśli miejsce zranienia ma bezpośredni kontakt z zainfekowanym paznokciem, należy niezwłocznie skonsultować się z podologiem, by zapobiec rozprzestrzenieniu się grzybicy i przedostaniu grzybów do organizmu.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Ile trwa leczenie grzybicy paznokci?
Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby i wdrożonej metody leczenia. Zazwyczaj leczenie grzybicy stóp i paznokci trwa około 3-4 tygodni. Przez cały czas należy być w kontakcie z podologiem, który po tym czasie zadecyduje o tym, czy leczenia można zaprzestać, czy należy je kontynuować według tego samego lub innego sposobu.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Czy nieleczona grzybica przejdzie sama?
Niestety, grzybica jest chorobą, która nie przemija sama. Mogą się zmniejszyć niektóre jej objawy, może nawet chwilowo zanikać, ale będzie się pojawiała przy każdym spadku odporności organizmu. Dlatego zaleca się kompleksową diagnostykę i leczenie w celu zminimalizowania nie tylko objawów, ale i ryzyka nawrotów.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy po wyleczeniu grzybicy paznokcie wyglądają normalnie?
Wiele zależy od tego, jak szybko zareaguje się na zmiany chorobowe oraz od samego organizmu. Nie każdy Pacjent ma takie same objawy, nie u każdego paznokcie zostają zniszczone w takim samym stopniu. U niektórych konieczne jest ich usunięcie, u innych z kolei wystarczy odpowiednie leczenie. Jeśli na paznokciach wystąpiły bruzdy i pofałdowania, są zgrubiałe, kruche, ich późniejszy wygląd staje pod znakiem zapytania. Żaden specjalista nie da gwarancji, że paznokieć będzie wyglądał normalnie. Zazwyczaj trzeba odczekać kilka tygodni, aż paznokieć się zregeneruje i odrośnie w zdrowej formie. Warto także zapytać podologa o możliwość skorzystania z pedicure leczniczego w razie niezadowalającego wyglądu paznokci po terapii.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Jak stwierdzić, czy brzydko wyglądający paznokieć jest zakażony grzybicą czy jest po urazie?
Nie każdy „brzydko wyglądający” paznokieć jest objęty grzybicą. Aby to jednoznacznie stwierdzić, zaleca się wizytę u specjalisty, który dokładnie zbierze wywiad od pacjenta, jest w stanie określić ewentualne deformacje ortopedyczne i choroby współistniejące, które mogły być przyczyną dolegliwości i w razie wątpliwości, pobrać materiał do badania mykologicznego. Po otrzymaniu wyniku takiego badania można określić dalsze leczenie w gabinecie podologicznym, często we współpracy z dermatologiem.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Jak najlepiej stosować preparaty zewnętrzne na zakażony paznokieć?
Jeżeli jest stwierdzona choroba płytki paznokcia i zalecane są preparaty do użytku zewnętrznego, najlepiej stosować specyfiki na oczyszczony paznokieć. Taki zabieg wykonuje się w gabinecie podologicznym. Zabieg jest bezbolesny i polega na pozbyciu się zakażonej części paznokcia, zostawiając tylko zdrową jego część. Stosowanie preparatów na „zdrowy” paznokieć ma większy sens, gdyż grzyby rozwijają się w warstwie pomiędzy paznokciem a ciałem (łożyskiem). Na zewnętrznej warstwie paznokcia są tylko „odchody” grzybów, więc działanie preparatów jest bardzo ograniczone.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Ile czasu trwa leczenie grzybicy paznokci u stóp?
Czas trwania terapii paznokci grzybiczych jest uzależniony od stopnia zaawansowania dolegliwości, czyli stopnia w jakim płytka paznokciowa została zaatakowana przez grzybnię. Paznokcie u stóp rosną nawet x3 wolniej niż u rąk, co przekłada się na wydłużony czas terapii. Leczenie paznokci zmienionych chorobowo może trwać nawet rok. Jest to również uzależnione od preparatów, które wykorzystujemy do leczenia oraz od systematyczności pacjenta.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy leki stosowane miejscowo bez oczyszczenia paznokci dadzą efekt?
Niestety, w przypadku paznokci zajętych grzybica, należy oczyścić płytkę paznokciową aż do momentu gdzie widzimy, że wyrasta ona już zdrowa. Stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych miejscowo na nieoczyszczoną płytkę nie da nam żadnego efektu. Aby leki mogły być skuteczne muszą dotrzeć pod płytkę gdzie rozwija się grzybica. Oczyszczając i stosują leczenie miejscowe, dopiero jesteśmy w stanie skutecznie z nią walczyć i widzieć postępy prowadzonej terapii.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy w Państwa gabinetach można wykonać badanie sprawdzające, czy mam grzybicę paznokci? Jeśli tak, jaka jest cena i jak długo czeka się na wynik badania?
Tak, wykonujemy dwa rodzaje badań mikologicznych. Jednym z nich jest badanie z hodowlą, kosztuje 140zł, na wynik oczekuje się około 5 tygodni. Drugi rodzaj, jest to badanie molekularne, rozpoznające DNA mikroorganizmu – kosztuje 300zł, wynik otrzymujemy po ok 1 tygodniu.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy w Państwa gabinetach można wykonać badanie sprawdzające, czy mam grzybicę paznokci? Jeśli tak, jaka jest cena i jak długo czeka się na wynik badania?
Tak, wykonujemy dwa rodzaje badań mikologicznych. Jednym z nich jest badanie z hodowlą, kosztuje 140zł, na wynik oczekuje się około 5 tygodni. Drugi rodzaj, jest to badanie molekularne, rozpoznające DNA mikroorganizmu – kosztuje 300zł, wynik otrzymujemy po ok 1 tygodniu.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy paznokieć wymaga szczególnego przygotowania przed badaniem mikologicznym?
Tak, co najmniej 2 a najlepiej około 4 tygodni przed badaniem, nie wolno stosować żadnych leków miejscowych przeciwgrzybiczych oraz żadnych preparatów leczniczych, kosmetyków, olejków, odżywek, nie należy przed ten czas również malować paznokci, używać zmywaczy do paznokci. Dobrze, jeśli paznokieć nie jest obcinany co najmniej tydzień przed pobraniem materiału do badania, nie należy ścierać zgrubiałej powierzchni płytki ani czyścić zanieczyszczeń spod płytki. Należy również co najmniej miesiąc odczekać po braniu leków doustnych przeciwgrzybiczych oraz antybiotyków.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy żółte zabarwienie paznokcia zawsze oznacza, że płytka jest zakażona grzybicą?
Żółte zabarwienie płytki nie zawsze oznacza zakażenie grzybicze, chociaż najczęściej jest kojarzone właśnie z tym schorzeniem. Często nieestetyczny kolor może świadczyć o powierzchownym przebarwieniu paznokciu po długotrwałym stosowaniu lakieru do paznokci lub też preparatów odkażających, typu Rivanol. Zdarza się, że paznokieć po urazie odrasta grubszy i bardziej zrogowaciały, wówczas poprzez nawarstwienie się keratyny, płytka zmienia kolor. charakterystyczne dla grzybicy paznokcia jest jego kruchość, niesymetryczne występowanie zmian, żółto- brązowe, białe lub pomarańczowe przebarwienie płytki oraz, najczęściej idące w parze, osłabienie odporności organizmu. W każdym przypadku podejrzaną zmianę warto skonsultować ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania w celu potwierdzenia lub wykluczenia grzybicy.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Czy grzybica zawsze swędzi?
W zależności od lokalizacji, czy zmiany skórne obejmują podeszwę stopy czy przestrzenie międzypalcowe stóp, i w zależności od rodzaju grzybów, które zajęły skórę (drożdżaki, pleśnie, dermatofity) oraz kondycji skóry, zmiany mogą wywoływać świąd lub nie. Zależy to również od rodzaju wyprysków, plam czy też pęcherzyków występujących na skórze. Nie jest to jednoznaczne, często też subiektywne odczucie. Każdą niepokojącą zmianę warto skonsultować ze specjalistą.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Dzień dobry, czy w Państwa placówkach wykonywane są badania mykologiczne?
Tak, w naszych placówkach wykonywane są badania mykologoczne. Wykonujemy dwa typy badań, tradycyjne, przez posiew oraz molekularne gdzie rodzaj grzybicy określany jest poprzez zbadanie rodzajów DNA zawartego w próbce.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Witam, ostatnio paznokcie na moich stopach zmieniły kolor. Czy to grzybica?
Zmianę koloru płytki może wywołać wiele różnych czynników zarówno mikrobiologicznych jak i mechanicznych. Zapraszamy na konsultację w takcie, której stwierdzimy co jest powodem w Pana przypadku.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Czy w Gabinecie Satin dostępne są leki na grzybicę?
W terapii grzybicy podolog zajmuje się częścią zabiegową, czyli oczyszczaniem płytki paznokciowej. Jeżeli jest wskazanie do podjęcia leczenia systemowego, kierujemy pacjentów do dermatologa, z którym współpracujemy. W ofercie naszego gabinetu są natomiast dostępne preparaty wspomagające leczenie grzybicy do stosowania miejscowego.

Anna Milewska
specjalista-podolog

Ile czasu trwa leczenie grzybicy?
Czas trwania terapii jest indywidualny u każdego pacjenta. Zależy on od czasu obecności grzybni na paznokciach, ogólnego stanu zdrowia oraz wcześniej stosowanych leków i preparatów, dlatego nie da się go szczegółowo określić.

Anna Milewska
specjalista-podolog

Od dawna walczę z grzybicą paznokci. Problem zaczął się po wycieczce w góry kilka lat temu. Paznokcie zrobiły sie czarne i zeszły. odrosły nowe ale z grzybicą. Od tamtego czasu mimo stosowania lakierów ich wygląd nie uległ poprawie. Czy mogą mi państwo jakoś pomóc?
Tak. Na początku musimy stwierdzić czy ma Pani grzybicę czy problem z paznokciami pourazowymi. Na szczęście w naszych gabinetach można zrobić molekularną diagnostykę grzybic więc odpowiedź uzyskamy szybko. Bez względy na wynik badań będziemy w stanie poprawić wygląd Pani paznokci.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Witam, wydaje mi się, że mam grzybicę paznokci. Po ostatnich wakacjach pojawił się mi jakoś nalot na płytce. Jest biały i jest na wszystkich paznokciach. Czy dowiem się u was co to i jak to leczyć?
Jak najbardziej. Aby dowiedzieć się co dolega Pańskim paznokciom najpierw musimy pobrać materiał do badań mykologicznych. Po otrzymaniu wyników zaplanujemy kolejne etapy terapii.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Mam grzybicę paznokci. Dermatolog zalecił leczenie doustne. Czy naprawdę jest to konieczne? Obawiam się tych leków.

Leczenie grzybicy doustne jest na ogół najszybszą metodą pozbycia się problemu, natomiast można prowadzić terapię grzybicy paznokci preparatami miejscowymi bez konieczności przyjmowania leków doustnych. Przy jednej i drugiej metodzie zaleca się regularne wizyty u podologa w celu oczyszczania zainfekowanych płytek paznokciowych, podolog również może zalecić preparaty do użytku zewnętrznego.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy oczyszczenie paznokcia grzybiczego u podologa jest bolesne? Czy stosuje się znieczulenie do takiego zabiegu?

Nie ma potrzeby zastosowania znieczulenia podczas zabiegu oczyszczania płytki u podologa. Nie jest to zabieg inwazyjny i  jest całkowicie lub prawie bezbolesny. Mogą być miejsca nieco nadwrażliwe na zabieg, ewentualne odczucie dyskomfortu jest bardzo krótkie.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Dzień dobry, od dłuższego czasu paznokieć na dużym palcu stopy wygląda dziwnie. Jest żółty, kruszy się i cały czas muszę czyścić go patyczkiem, bo pod paznokciem ciągle zbiera się brud. Czy to jest grzybica?
Opisane objawy mogą wskazywać na infekcję grzybiczą paznokcia, jednak by potwierdzić diagnozę należy wykonać konsultację podologiczną. Konsultacja umożliwia przeprowadzenie wywiadu oraz ocenę płytki paznokcia. W przypadku potwierdzenia infekcji na podstawie charakterystycznych objawów paznokcia grzybiczego, podolog będzie w stanie na wizycie paznokieć bezboleśnie oczyścić i zalecić terapię domową. Jeżeli zmiany w obrębie paznokcia nie wskazują jednoznacznie na infekcję paznokcia istnieje możliwość wykonania badania mykologicznego PCR lub posiewu mykologicznego, które w zależności od wyniku umożliwi ustalenie dalszych działań terapeutycznych.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Od 3 miesięcy leczę grzybicę paznokci lekami doustnymi, ale nie widzę, żadnych efektów. Czy podolog może pomóc?
Terapia paznokci grzybiczych jest terapią długotrwałą i na jej powodzenie składają się różne czynniki m.in.: zaawansowanie choroby i czas jej trwania, odporności danego pacjenta, obciążenie chorobami współistniejącymi oraz stosowania się do zaleceń w trakcie leczenia. W przypadku paznokci grzybiczych najlepsze efekty terapii uzyskuje się łącząc podologczną terapię miejscową polegającą na oczyszczeniu paznokci zmienionych chorobowo i zastosowaniu preparatów działających miejscowo, z terapią ogólną (doustną) prowadzoną przez dermatologa. Zapraszam na wizytę, w trakcie której wykonam konsultację i zaproponuję właściwą terapię wspomagającą leczenie.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Dzień dobry, zmagam się od dłuższego czasu z brzydkim wyglądem paznokci, obawiam się ze zajęte są grzybiczo. Chciałbym się dowiedzieć o schemacie postępowania u Państwa w gabinecie. Pozdrawiam
Dzień dobry, do każdej dolegliwości podologicznej podchodzimy kompleksowo. Na sam początek najważniejsza dla nas jest diagnostyka zmian grzybiczych- pobranie materiału i wysyłka do laboratorium. W momencie zidentyfikowania rodzaju grzybni rozpoczynamy postępowanie terapeutyczne, oczyszczenie zajętej chorobowo płytki paznokcia, a następnie dobieramy leki pod daną grupę grzybni. Następnie raz na jakiś czas następuje doczyszczanie płytki paznokcia. W razie jakiś wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dzień dobry, od kilku miesięcy zmagam się z postępującym zmienionym wyglądem paznokci. Zaczynają nabierać dziwnego koloru, stają się coraz grubsze i trudniejsze do obcinania. Są w stanie mi państwo pomoc?
Dzień dobry, na samym początku zachęcamy do konsultacji, podczas której będziemy mogli wstępnie zdiagnozować problem lub go wykluczyć. Jeżeli Pańskie przypuszczenia okażą się trafne, naszym modelem postępowania w przypadku grzybicy na sam początek jest diagnostyka, dzięki której jesteśmy w stanie ustalić leczenie celowane pod dana grupę grzybni. Następnie oczyszczamy płytkę paznokcia zajętego chorobowo, aby umożliwić dostęp leków do miejsca, które tego najbardziej potrzebują. Przyspiesza to znacznie cały proces leczenia. Ponadto po skończonej terapii dbamy również o wygląd kosmetyczny płytki paznokci. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Ile może trwa leczenie grzybicy?
W zależności od stopnia zajęcia płytki paznokciowej grzybicą, czas może być różny. Zazwyczaj proces leczenia grzybicy trwa mniej więcej tak długo jak cały proces zrostu paznokcia, czyli może to być nawet ponad /12, miesięcy. Im mniej zajęty jest paznokieć tym krótszy może być czas leczenia.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy oczyszczanie paznokcia boli?
Zazwyczaj nie jest to bolesny proces. Oczyszczamy płytkę paznokciowa, która jest martwym wytworem naskórka. W momencie zbliżania się do łożyska, mogą wystąpić tkliwe momenty ale najczęściej jest to bezbolesny zabieg. Nie ma większego dyskomfortu przy chodzeniu, po oczyszczeniu.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Kilka miesięcy temu zsiniał mi paznokieć podczas wędrówki w górach. Pół paznokcia się oderwało się w tym tygodniu, paznokieć nie boli, chyba ma normalny kolor, ale praktycznie nie rośnie. Czy powinienem to skontrolować u podologa?
W przypadku podejrzenia problemów ze wzrostem paznokcia warto wykonać konsultację. Poza oceną płytki paznokciowej i tkanek otaczających, podolog wykluczy pozaurazowe przyczyny problemów ze wzrostem (infekcja bakteryjna lub grzybicza) i zaproponuje terapię, wspomagająca odrost paznokcia.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Czy mogę umówić się u Państwa na wykonanie badania pod kątem grzybicy?
Tak, wykonujemy badania mikrobiologiczne a także badania molekularne, które wyróżniają się bardzo wysoka wiarygodnością. Takie badanie pomaga określić nam rodzaj grzybicy a wtedy podolog jest w stanie dobrać odpowiednią terapię w celu jak najszybszego pozbycia się problemu.

Agata Abratkiewicz
koordynator gabinetu

Witam, od kilku lat próbuje samodzielnie i niestety nieskutecznie wyleczyć grzybice paznokci. Problem zaczął się kilka lat po wyjeździe na narty. Paznokcie straciły kolor, częściowo zeszły i od tamtego czasu nie wyglądają tak samo. Apteczne preparaty nie dają sobie rady. Czy mogę liczyć na Państwa pomoc?
Jak najbardziej. Na początku będziemy musieli stwierdzić czy mamy faktycznie do czynienia z grzybicą. Bardzo często pacjenci mylnie diagnozują swój problem i leczą z grzybicy paznokcie pourazowe. Na konsultacji w gabinecie podolog po obejrzeniu paznokci, stwierdzi czy konieczne jest wykonanie badania mykologicznego i później na podstawie jego wyniku zaproponuje dalsze leczenie. Jeżeli okaże się, że grzybicy nie ma, a paznokcie są paznokciami pourazowymi, również będziemy w stanie zaproponować formy odpowiednie leczenia, które znacząco poprawią ich wygląd.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Dzień dobry. Czy istnieje inna forma badania grzybicy paznokci niż przez tradycyjny posiew? Tradycyjne badania w moim przypadku nie są możliwe do wykonania, ze względu na małą ilość materiału do pobrania. Paznokci praktycznie u mnie brak.
Tak, jak najbardziej. W naszych gabinetach wykonuje się badania molekularne. W tych badaniach rodzaj grzybicy rozpoznaje się po DNA obecnym w próbce. Badania te są szybsze, dokładniejsze i wymagają zdecydowanie mniej materiału do pobrania. Jeżeli jest Pani w trakcie leczenia grzybicy nie musi go Pani przerywać. Przy tej metodzie nawet obecność leku nie zafałszuje wyniku.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Witam, bardzo rzadko robię sobie hybrydy, ale przed ostatnim urlopem coś mnie podkusiło i zrobiłam. Po zdjęciu okazało się, że na dwóch paznokciach mam jakiegoś zielonego grzyba. Co można z tym zrobić?

Zielone zabarwienie płytki zazwyczaj świadczy o infekcji bakteriami beztelenowymi, które na szczęście leczy się zdecydowanie szybciej i prościej niż grzybice. Zapraszam do gabinetu w celu potwierdzenia diagnozy. Na pewno uda się nam skutecznie rozwiązać Pani problem.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Witam, mój syn jest młodym piłkarzem i paznokcie schodziły mu już nie raz, ale po ostatnim razie jest coś nie tak. Paznokieć nie odrośl taki ładny jak wcześniej, płytka jest krucha, nie przyrasta i zmieniał kolor na lekko pomarańczowy. Co to może być?

Bardzo często na podłożu urazów mechanicznych dochodzi ja nadkażenia paznokcia grzybicą. Zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie jest to najczęstsza przyczyna grzybic paznokci. Zapraszamy na konsultacje w celu zdiagnozowania problemu. Jeżeli diagnoza się potwierdzi zaproponujemy konkretne leczenie dopasowane do potrzeb młodego sportowca i powiemy jak unikać problemu w przyszłości.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Ostatnio moje paznokcie znacząco zmieniły swój koloryt, są żółtawo-pomarańczowe. Obawiam się, że doszło tu do zakażenia grzybiczego. Jak mogę sobie pomóc? Czy zajmują się państwo takimi przypadkami?
Jak najbardziej – podczas codziennej pracy w gabinecie zajmujemy się również prowadzeniem terapii paznokci grzybiczych. Po wstępnej konsultacji najpewniej zlecimy pobranie materiału do badań, w postaci zeskrobiny z paznokcia. Dzięki dokładnej diagnostyce będziemy w stanie zdecydowanie szybciej pozbyć się dolegliwości. Precyzyjny wynik badania pozwoli nam na terapię celowaną. Zdarza się, że w przypadku paznokci grzybiczych wymagane jest połączenie terapii podologicznej z leczeniem doustnym, ale każdy tego typu przypadek omawiamy indywidualnie w gabinecie. Zapraszam do Satin!
Do zobaczenia w gabinecie

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Czy są jakieś domowe metody leczenia grzybicy paznokci?
Grzybica paznokci jest trudną do wyleczenia infekcją i przy nieodpowiednim zastosowaniu środków farmakologicznych czy też źle dobranej pielęgnacji, może prowadzić do rozprzestrzenienia się zakażenia w obrębie zdrowych paznokci oraz otaczającej skóry. W przypadku podejrzenia grzybicy warto wykonać badanie mykologiczne oraz odpowiednio opracować płytkę paznokciową u podologa. Specjalista zaproponuje odpowiednie preparaty miejscowe i zaleci konsultację z dermatologiem w przypadku nasilonych zmian. W ramach uzupełnienia terapii w domu należy: regularnie dezynfekować obuwie preparatami przeciwgrzybiczymi czy wykonywać krótkie kąpiele lecznicze stóp w solach bądź preparatach o właściwościach przeciwgrzybiczych, pamiętając o dokładnym osuszeniu stóp po kąpieli. Kąpiele powinny trwać nie dłużej niż 10 min, 1-2 x w tygodniu.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Choruję na łuszczycę. Ostatnio paznokieć palucha zrobił się żółto-pomarańczowy. Czy to grzybica?
W przebiegu łuszczycy można zaobserwować zmiany w obrębie płytki paznokciowej: pojawia się onycholiza, punktowe lub rozlane zmiany przypominające plamy olejowe, pofałdowanie i punktowe ubytki w paznokciu. Ze względu na łuszczycowe uszkodzenie paznokcia może dojść do wtórnej infekcji grzybiczej. Aby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć infekcje grzybiczą należy ocenić płytkę paznokciową oraz wykonać badanie mykologiczne.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Od pedikiurzystki dowiedziałam się, że mam onycholizę na paznokciach i zaleciła mi wizytę u podologa. Czy faktycznie podolog to dobry adres, może powinnam pójść do dermatologa?
Podolog w przypadku rozpoznania onycholizy to dobry adres. Podczas wizyty ocenimy, czy faktycznie jest to onycholiza i znajdziemy przyczynę jej powstania. W razie potrzeby, wykonamy badanie mikologiczne w celu potwierdzenia/wykluczenia grzybicy paznokci. Po rozpoznaniu problemu, podolog zaproponuje właściwe zabiegi, preparaty oraz inne, w razie potrzeby, rozwiązania.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy zmieniony kolor paznokcia po urazie, np. żółty i gruby, oznacza za każdym razem, że paznokieć jest zakażony grzybicą?

Zakażenia grzybicze i bakteryjne w przypadku paznokci pourazowych występują rzadko. Najczęściej zmieniony kolor płytki paznokcia jest spowodowany nadmiarem warstw keratyny w płytce (a ona utlenia się na nieestetyczny żółty kolor), bądź też wynika to z ucisku mechanicznego palców w butach. Przy podejrzeniach stanu chorobowego paznokci warto też wykonać badania potwierdzające lub wykluczające nadkażenie bakteriami czy dermatofitami. Badanie te można wykonać też w gabinecie podologicznym. W takich przypadkach zawsze warto skonsultować się ze specjalistą podologiem.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Czy przy grzybicy paznokci zawsze trzeba stosować leki doustne?
Decyzję o włączeniu doustnych leków w terapii paznokci grzybiczych podejmuje lekarz, który uprzednio powinien wykonać dokładny wywiad oraz obejrzeć zmienione chorobowo paznokcie i skórę, wykonać badania ogólne z uwzględnieniem profilu wątrobowego. Leczenie preparatami doustnymi rekomendowane jest u pacjentów z nawracającą grzybicą paznokci, która obejmuje więcej niż 1 paznokieć oraz skórę.
Przed wdrożeniem leczenia miejscowego oraz doustnego wskazane jest badanie mikologiczne, celem potwierdzenia infekcji i dobrania odpowiednich preparatów.
W przypadku przeciwwskazań do leczenia doustnego zaleca się oczyszczanie paznokcia w odstępach co 2-4 tygodnie (usunięcie fragmentów zmienionego chorobowo paznokcia) oraz stosowanie przeciwgrzybiczych preparatów miejscowych w połączeniu z preparatami z mocznikiem.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Około 7 miesięcy leczę grzybicę paznokci u stóp... Wszystkie paznokcie mam już objęte grzybicą. Niedługo będę podchodziła drugi raz do leczenia, ale jestem już zmęczona leczeniem i ukrywaniem stóp... Czy istnieje jakiś sposób, żeby zamaskować te okropne paznokcie? Chciałabym na wiosnę chodzić już z odkrytymi palcami. Może da się zrobić jakiś lakier albo tipsy?

Długotrwale utrzymująca się infekcja grzybicza skóry oraz paznokci jest nie tylko problemem kosmetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym, który zaburzać może także dobrostan psychiczny pacjentów. W zależności od nasilenia zmian, ilości paznokci objętych grzybicą a także ogólnego stanu zdrowia terapia przedłuża się w czasie od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.
W pierwszej kolejności zaproponowałabym wykonanie badania mikologicznego w wariancie PCR – w ciągu 10 dni uzyskujemy wyniki i możemy ustalić z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia. Na wizycie dokonujemy oceny paznokci, by wykluczyć inne potencjalne czynniki wpływające na wygląd paznokci takie jak np. łuszczyca. Kolejnym etapem powinna być weryfikacja dotychczasowego leczenia miejscowego oraz doustnego z doświadczonym dermatologiem, który poza oceną paznokci oraz skóry zleci dodatkowe badania celem oceny ogólnego stanu zdrowia. Równolegle wdrażamy regularne wizyty w gabinecie podologicznym celem oczyszczania paznokci w odstępach co 2-4 tygodnie – dzięki usunięciu zmienionych chorobowo fragmentów paznokci ograniczamy rozwój infekcji i przygotowujemy skórę oraz paznokcie do stosowania preparatów miejscowych.
Wykonywanie stylizacji paznokci w trakcie trwania terapii czy infekcji jest przeciwwskazane, gdyż możemy nasilić stan chorobowy paznokci lub rozprzestrzenić infekcję na zdrową płytkę paznokciową. Profesjonalny salon kosmetyczny czy podologiczny powinien odmówić wykonania usług stylizacji paznokci w przypadku podejrzenia grzybicy lub innej choroby paznokci i skóry.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Jak wyleczyć grzybicę skory stóp?
Problem grzybicy jest najbardziej rozpowszechnioną dolegliwością w obrębie skóry stóp. Rozwia się ona w przypadku zbyt długiego przebywania w zakrytym obuwiu, wykonanym ze sztucznego tworzywa. Kolejną przyczyną może być korzystanie ze wspólnych części sanitarnych z innymi osobami np. siłownia, basen, brodziki hotelowe. Przyjmowanie preparatów obniżających odporność również zwiększa ryzyko rozwoju grzybicy. Najlepsze czynniki dla rozwoju grzyba to ciepło i wilgoć.
Przy leczeniu grzybicy i jej profilaktyce ważna jest odpowiednia higiena skóry stóp, jednak nie zapominajmy, że nadmierna higiena może również zaszkodzić, bo będzie upośledzała funkcje ochronną naskórka i jej prawidłowy mikrobiom. Leczenie grzybicy skóry wymaga stosowania odpowiednich preparatów dedykowanych skórze stóp oraz preparatów do dezynfekcji obuwia. Terapia może odbywać się przy pomocy podologa i dermatologa.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

opinie o Satin