Usuwanie kurzajek WARSZAWA WŁOCHY
Nasz gabinet w dzielnicy Włochy nie został jeszcze otwarty. Zapraszamy do naszego podologa, który przyjmuje w gabinecie na Saskiej Kępie i Bielanach. W profesjonalnie przygotowanych gabinetach podologicznych wykonuje specjalistyczne zabiegi usunięcia kurzajek.
Porady
Kurzajki – wylecz to!
Popularne kurzajki to brodawki wirusowe wywołane obecnością wirusa HPV w organizmie. Szacuje się, że nawet 10% populacji może być nosicielem tego wirusa. A to pozwala sądzić, że miliony ludzi na całym świecie zmagają się z tym wstydliwym problemem skórnym.
Mój 14-letni syn ma kurzajkę, co zrobić by nie zaraziła się tym cała rodzina? Sandra
Pani Sandro, jak dobrze Pani wie, brodawki wirusowe są bardzo zaraźliwe, dlatego Pani syn powinien zwrócić szczególną uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa – osobne ręczniki, sztućce itp. Proszę również pamiętać, że kurzajki raczej nie znikną samoistnie, niezbędna jest pomoc specjalisty.
Usuwanie kurzajek Włochy
Kurzajki najczęściej pojawiają się na stopach – w szczególności na podeszwie, na skórze palców oraz w samym łożysku paznokcia, pod płytką paznokciową. Kurzajki, czyli brodawki, to zmiany skórne, z którymi boryka się nawet trzy czwarte ludzkości. Niestety brodawki to bardzo nieestetyczna zmiana skórna, dodatkowo kurzajki są trudne do wyleczenia domowymi sposobami. Jakie są rodzaje kurzajek na stopach? Czy są sposoby, aby im zapobiec i nie dopuścić do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego?
Rodzaje kurzajek na stopach
Bardzo często pacjenci mylą kurzajki z odciskami. Rzeczywiście zmiany te wyglądają dość podobnie i dają podobne objawy. Z tego powodu nierzadko zdarza się, że brodawki są leczone w nieprawidłowy sposób, a pacjenci przychodzą do podologa zdecydowanie za późno. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje brodawek stóp – głębokie oraz mozaikowe. Brodawki głębokie (inaczej brodawki typu myrmecia) wywoływane są przez wirusy typu HPV-1 i są to zwykle pojedyncze, cieliste lub brunatne zmiany skórne przypominające nieregularne grudki z ciemnymi punkcikami na szczycie. Te właśnie punkciki – naczynia krwionośne – odróżniają brodawki głębokie od odcisków.
Brodawki głębokie sprawiają, że w zmienionym chorobowo miejscu linie papilarne ulegają zanikowi. Kurzajki tego typu umiejscawiają się w podeszwie stóp, przez co często powodują ból podczas chodzenia. Zdarza się, że brodawki głębokie ustępują samoistnie, a pierwszym objawem ich zanikania jest brunatno-czarne zabarwienie. Brodawki mozaikowe są natomiast wywoływane przez wirusa HPV-2. Są one liczniejsze niż brodawki głębokie (często grupują się w kolonie), jednak nie są tak mocno zakorzenione w skórze.
Ten typ kurzajek nie sprawia bólu, jednak jest trudniejszy w leczeniu i ma skłonność do nawracania, choroba ma zwykle przewlekły przebieg. Zmiany nie ustępują samoistnie. Jeszcze jednym, rzadziej występującym typem brodawek na stopach, są brodawki okołopaznokciowe, wywoływane podobnie jak brodawki głębokie przez wirusa HPV-1. Ten typ kurzajek nie powoduje dolegliwości bólowych, a zmiany zlokalizowane są wzdłuż bocznych fałdów skórnych lub na tylnym wale paznokcia.
Czy można zapobiec kurzajkom?
Kurzajki to zmiany skórne, którym możemy zapobiec. Aby zminimalizować ryzyko, należy stosować się do poniższych rad.
- Nie noś butów, w których chodziły wcześniej inne osoby.
- W miejscach publicznych takich jak baseny, sauny, szatnie, hotele noś zawsze klapki.
- Nie korzystaj z cudzego ręcznika i innych akcesoriów.
- Dbaj o higienę osobistą i staraj się unikać skaleczeń i otarć skóry.
- Często kontroluj stan swoich stóp i dbaj o prawidłową dietę. Unikaj przemęczenia i stresu.