Zaznacz stronę

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że aż 50% wad postawy wynika z zaburzeń dotyczących naszych stóp. Już we wczesnych latach życia powinniśmy zadbać o zdrowe stopy naszych pociech, aby w dorosłości nie musiały zmagać się z uciążliwymi dolegliwościami. Stopy mają wpływ na postawę naszego ciała, odpowiadają za prawidłowy chód oraz stan stawu kolanowego, biodrowego i kręgosłupa. Wrastające paznokcie, kurzajki i odciski niejednokrotnie były przez nas bagatelizowane, a konsekwencje tego typu zaniedbań odbiją się na zdrowiu naszych pociech. Warto skonsultować się z podologiem w sprawie dziecięcych problemów ze stopami, aby poznać szczegóły profilaktyki i ewentualne możliwości leczenia schorzeń stóp.

Podologia dziecięca

Podologia to dział medycyny, który diagnozuje i leczy choroby stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Czym cechuje się podologia dziecięca? Podologia u dzieci to dziedzina zajmująca się problemami stóp najmłodszych pacjentów. Z zabiegów mogą korzystać osoby chore na cukrzycę, dotknięte chorobami skóry, kości i stawów, a także dzieci z deformacjami palców. Wadliwe ustawienie stóp, haluksy, odciski, modzele lub kurzajki powinno się leczyć. Szczególnie w młodym wieku stopy znajdują się niemal w ciągłym ruchu. Wrastające paznokcie, pocące się stopy czy popękane pięty to pierwszy krok do rozwoju zakażeń grzybicznych lub bakteryjnych, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian na stopach dziecka, należy odwiedzić podologa. Specjalistów zajmujących się leczeniem schorzeń stóp zastaniemy m.in. w Gabinecie Podologicznym Satin w Warszawie.

Dziecięce schorzenia stóp

Dzieci w wieku szkolnym niechętnie pozwalają rodzicom na przeprowadzenie drobnych zabiegów higienicznych w obrębie swoich stóp. Wzbraniają się przed obcinaniem paznokci tak samo, jak przed szczotkowaniem zębów. Takie zaniedbania mogą niekorzystnie odbić się na ich zdrowiu, a do najczęściej pojawiających się dolegliwości należą:

  • wrastające paznokcie u dzieci (nieumiejętne obcinanie paznokci powoduje ich wrastanie w wał paznokciowy, wywołując stan zapalny),
  • kurzajki (rozwój brodawek wirusowych na stopach będący efektem wizyt na basenie, braku właściwej higieny bądź chodzenia na boso),
  • odciski i modzele (płaskie zgrubienia pojawiające się zwykle na podeszwach stóp, wywołane punktowym naciskiem lub obtarciem stopy).

Profilaktyka stóp naszych pociech

Dziecko to niezwykle ruchliwa, pełna energii i pytań istota, lecz to na barkach rodziców spoczywa obowiązek zadbania o prawidłowy rozwój dziecięcych stóp. Im wcześniej zaobserwujemy jakąś nieprawidłowość lub schorzenie nóg u naszej pociechy, tym większa jest szansa na uniknięcie długotrwałego i kosztownego leczenie w przyszłości. W przypadku małych stóp niezmiernie ważna jest profilaktyka obejmująca odpowiednią pielęgnację stóp dziecka i właściwe obuwie. Wygodny but to pierwszy krok do utrzymania zdrowego stanu stóp. Buty dla dziecka nie powinny ściskać i obcierać stóp. Jeśli obuwie nie będzie wyposażone w odpowiedni system wentylacji, noga będzie się pocić i może się na niej rozwinąć grzybica. Przed wrastaniem paznokci w skórę naszą pociechę ochroni prawidłowe obcinanie paznokci. Zbyt długie paznokcie łączą się z ryzykiem skaleczenia i nagromadzeniem zanieczyszczeń pod płytką, a stąd już bardzo krótka droga do infekcji, której towarzyszy bolesność utrudniająca chodzenie.

Odwiedzając gabinet podologiczny z dzieckiem mamy gwarancję, że każdy zabieg zostanie wykonany precyzyjnie, będzie bezpieczny i bezbolesny. Badania i ewentualne procedury są wykonywane w taki sposób, aby mali pacjenci czuli się komfortowo i swobodnie. Nie czekajmy aż dolegliwości kończyn dolnych same znikną. Leczenie stóp naszej pociechy we wczesnych latach dzieciństwa uchroni je przed problemami w dorosłości. Szczegółowe informacje dotyczące zabiegów z zakresu podologii dziecięcej znajdują się na stronie: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/podologia-dziecieca/.

Katarzyna Menkała

opinie o Satin