Zaznacz stronę

Modzele to zgrubienie  naskórka, konkretnie przerośnięcie jego warstwy rogowej, ale również warstwy kolczystej.

Do stymulacji produkcji komórek naskórka dochodzi w wyniku długotrwałego działania czynnika mechanicznego – modzele stanowią rodzaj odpowiedzi obronnej skóry na powtarzający się ucisk i tarcie.

Najczęściej lokalizują się na stopach (podeszwach stóp) w okolicy pięty lub nad głowami kości śródstopia.

Modzele charakteryzują się żółtym zabarwieniem i są twarde w dotyku, na ogół są bezbolesne (natomiast znacznie przerośnięta warstwa rogowa może doprowadzić do uczucia nieprzyjemnego pieczenia a z czasem mogą tworzyć się w modzelach bolesne odciski).

Przyczyny powstawania modzeli:

  • deformacje ortopedyczne, np. płaskostopie poprzeczne, haluksy, koślawość stawu skokowego, stopa wydrążona
  • niewłaściwa pielęgnacja np. zbyt częste ścieranie naskórka,
  • RZS
  • ciasne buty
  • buty na wysokim obcasie
  • luźne buty, które mogą powodować otarcia
  • buty z cienką podeszwą

Aby uchronić się przed występowaniem zgrubień naskórka, należy unikać powtarzającego się ucisku na skórę, co najczęściej jest skutkiem noszenia nieprawidłowego obuwia i/lub zaopatrzenie się w indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne, ważne również jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz prawidłowa pielęgnacja skóry stóp. Modzele należy regularnie usuwać (raz na 4-8 tygodni) w sposób właściwy, najważniejsze jest, aby nie zdjąć zbyt grubej warstwy modzela i nie należy robić tego często (np. ścierać modzeli codziennie pumeksem), ponieważ czynności te prowadzą do stymulacji naskórka i modzele tworzą się jeszcze szybciej i jeszcze większe (grubsze warstwy).

Najlepszym rozwiązaniem jest usuwanie nadmiernych zrogowaceń u podologa, a w domu codziennie wmasowywać w stopy preparaty polecone przez specjalistę – najczęściej zalecane są kremy nawilżające, nie tłuste, zawierające mocznik w stężeniu do 15%, który działa również lekko keratolitycznie.

Autor: Podolog Hanna Suchecka

opinie o Satin