Zaznacz stronę

Choroby stóp oraz paznokci wcale nie są tak rzadkim zjawiskiem jak mogłoby się wydawać. Nogi każdego dnia muszą znosić ciężar całego ciała, a często również niewygodne obuwie. Dodatkowo są narażone na urazy mechaniczne oraz działanie wirusów i bakterii, dlatego tak często pojawiają się otarcia, odciski, modzele, a nawet grzybica. Natomiast paznokcie mogą wrastać lub wyglądać nieestetycznie. Warto pamiętać, że wszystkie te dolegliwości mogą dotyczyć również dzieci i nastolatków, dlatego nie należy unikać wizyty u lekarza podologa.

Podolog dziecięcy? Jak najbardziej

W gabinecie podologicznym Satin w Warszawie specjaliści zajmują się również leczeniem dzieci. Na konsultację do podologa można zgłosić się na każdym etapie życia dziecka, kiedy tylko zauważy się jakiekolwiek niepokojące objawy w obrębie stóp i paznokci. Oczywiście, można również wybrać się na wizytę profilaktyczną, aby upewnić się, że nie dzieje się nic złego. Rodzice mogą również zgłosić się po poradę dotyczącą właściwej pielęgnacji z użyciem odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla określonej grupy wiekowej.

Często błędnie uznaje się, że choroby stóp dotyczą wyłącznie dorosłych lub osób starszych, ale to nieprawda, a takie rozumowanie może doprowadzić do zignorowania problemów, które dzięki temu mają szansę się rozwijać i przerodzić w dużo poważniejsze dolegliwości.

Dziecko u podologa

Dzieci u lekarza to temat, który nigdy się nie wyczerpuje. Oczywiście niektóre maluchy mogą bać się wizyty, jednak w przypadku starszych pociech nie należy ulegać ich kaprysom, a wręcz przeciwnie – jeżeli dzieje się coś niepokojącego, wizyta w gabinecie podologicznym to absolutna konieczność.

W przypadku dziecięcych dolegliwości, specjaliści z gabinetu Satin zdecydowanie najczęściej wymieniają problem z wrastającymi paznokciami, a dzieje się tak kilku powodów, które są uzależnione od wieku dziecka. Paznokcie wrastają najczęściej dlatego, że są źle skracane – każdy rodzic malucha wie, jak trudno obciąć paznokcie, kiedy dziecko się wierci, wyrywa, a często po prostu nie pozwala na przeprowadzenie tej czynności. W takiej sytuacji, gdy dominuje pośpiech, nieuwaga i stres, bardzo łatwo o niedokładność i błędy, które skutkują bolesną i nieestetyczną przypadłością. Natomiast w przypadku starszych dzieci najczęściej sytuacja jest bardzo podobna z tym, że one chcą wszystko robić samodzielnie i nie pozwalają rodzicom kontrolować wyników tych działań. Brak wprawy i odpowiedniej wiedzy również może prowadzić do wrastania paznokci. Bez względu na okoliczności, trzeba kontrolować wygląd płytki, a jeśli pojawi się ból, zaczerwienienie lub dyskomfort, to bezwzględnie należy zgłosić się do podologa. Trzeba pamiętać, że im szybciej rozpocznie się leczenie, tym będzie ono krótsze i efektywniejsze.

Częstym problemem u dzieci są również kurzajki, które pojawiają się przy zakażeniu wirusowym. Ich rozwojowi sprzyjają wizyty na basenie, chodzenie boso w szkolnych szatniach czy niewłaściwa higiena. Należy pamiętać, że kurzajki nie znikną samoistnie, a z czasem będą tylko nasilać dolegliwości bólowe. Natomiast wcześnie wykryte, mogą być usunięte już w czasie jednej wizyty u podologa.

Usuwanie odcisków i modzeli u dzieci zdarza się rzadko, jednak również jest całkowicie bezpieczne, a przede wszystkim skuteczne.

Andrzej Kłopotowski

opinie o Satin