Zaznacz stronę

Stopy są podstawą dla naszego ciała, dlatego tak ważne jest, aby spełniały swoje funkcje jak najlepiej. Dobrze jest otoczyć je troskliwą opieką od samego początku, czyli od momentu pojawienia się dziecka na świecie. Dbanie o stopy dziecka od najwcześniejszych lat może skutecznie zapobiec powstawaniu wielu schorzeń i problemów z nimi związanych w przyszłości. Dorośli często narzekają na różne dolegliwości związane ze swoimi stopami, które są zazwyczaj efektem zaniedbań jeszcze z dzieciństwa.

Wady stóp u dzieci

Na kształtowanie się stopy największy wpływ ma pierwszych osiem lat życia dziecka. W tym okresie rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na ich rozwój i wpajanie dziecku prawidłowych nawyków. Wcześnie rozpoznane wady stóp u dzieci można jeszcze wówczas szybko i skutecznie wyleczyć. Ważne, aby nie bagatelizować problemu oraz nie doprowadzić do jego rozwoju.

Prawidłowy rozwój stóp dziecka – na co zwracać uwagę?

  • Na prawidłowy rozwój stóp dziecka duży wpływ ma rozpoczęcie przez niego chodzenia. Najczęściej pierwszy krok przypada w 14. miesiącu życia, ale rodzice powinni pamiętać, że nie zawsze tak jest i niewielkie odchylenia nie muszą być powodem do niepokoju. Każde dziecko samo najlepiej wie, kiedy jest w pełni sił, aby wstać i zacząć naukę chodzenia. Rodzice nie powinni zaburzać tego naturalnego procesu poprzez zbyt szybkie prowadzanie dziecka oraz zmuszanie go do chodzenia. Nasi specjaliści dodają, że nie wolno wsadzać niechodzącego jeszcze dziecka do chodzika, ponieważ uczy się ono wówczas złych nawyków i nieprawidłowego stawiania stóp.
  • Kolejną ważną kwestią dotyczącą prawidłowego rozwoju stóp dziecka są wkładki do butów. Wkładki należy zakładać tylko wówczas, gdy nasza pociecha ma stwierdzoną wadę stopy – zawsze muszą być także odpowiednio dobrane przez ortopedę. Kupowanie wkładek do butów i zakładanie ich dziecku “profilaktycznie” to najgorsze rozwiązanie.
  • Już od okresu niemowlęcego rodzice powinni pozwalać dziecku na leżenie przez jakiś czas z bosymi stopami. Można wówczas podczas różnych zabaw, np. delikatnego łaskotania zachęcać dziecko do podkurczania paluszków, machania nogami, co pozytywnie wpływa na mięśnie stóp. U starszych dzieci warto podczas zabawy wykonywać proste ćwiczenia wspomagające prawidłowy rozwój stóp, np. zwijanie chusteczki bosą stopą, turlanie piłki czy podnoszenie palcami małych, pluszowych zabawek.

Pierwsze buty dla dziecka – jak wybrać?

Pierwsze profesjonalne buty dla dziecka są tak naprawdę potrzebne, gdy maluch zaczyna uczyć się chodzić. Obuwie dla dziecka powinno być lekkie, wykonane z naturalnych materiałów i posiadające podeszwę antypoślizgową. Nie może w żadnym miejscu uciskać, ani być za duże.

Podolog dziecięcy – na pomoc małym stopom

Jeśli w obrębie stóp naszego dziecka zauważymy jakieś niepokojące zmiany, np. odciski, modzele, wrastający paznokieć czy kurzajki, wówczas pomocy należy szukać u podologa dziecięcego. Podolog to specjalista zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem schorzeń stóp. Może dobrać odpowiednie preparaty lub wykonać bezpieczne i nieinwazyjne zabiegi pielęgnacyjne. Podolog udziela również rad w zakresie prawidłowego obcinania paznokci, a także troski o delikatną skórę stóp małych pacjentów.

opinie o Satin