Zaznacz stronę

Problemy stóp nie omijają również dzieci. Jeżeli zauważysz, że Twoja pociecha ma tego rodzaju dolegliwości, które kwalifikują się do spotkania z podologiem, nie zwlekaj. Tak szybko, jak to możliwe, udaj się do specjalisty od stóp. Pójście do podologa może początkowo wzbudzać w dziecku niepokój, ale dzięki odpowiedniemu nastawieniu można sprawdzić, że maluch poczuje się lepiej, a potem będzie chętnie wracać do gabinetu.

Porozmawiaj z dzieckiem i odpowiedz na jego pytania

Pamiętaj, że w przypadku najmłodszych istotna jest rozmowa i dokładne wyjaśnienie, co będzie działo się podczas spotkania z podologiem. Aby ułatwić maluchowi kontakt z tym specjalistą, możesz zapytać, jakie ma wątpliwości. Warto również pozwolić dziecku zabrać jego ulubioną przytulankę, która będzie dodawać mu otuchy podczas np. zabiegu podologicznego.

Odegrajcie scenkę po wizycie u specjalisty

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego dobrym pomysłem na oswojenie ich z gabinetem podologicznym jest odgrywanie scenek i zabawa w podologa w domu. Tym razem to dziecko może być podologiem i leczyć swoje zabawki.

Wyjaśnij, dlaczego dziecko potrzebuje wsparcia podologa

Pokaż dziecku, co dzieje się na jego stopach, a następnie wytłumacz, dlaczego pomoc specjalisty jest tu konieczna. Powołaj się na jego poprzednie doświadczenia. Wyjaśnij np. że wcześniej, gdy maluch miał odcisk i zajął się nim podolog, dolegliwości minęły.

Daj dobry przykład

Opowiedz dziecku o własnych doświadczeniach związanych z wizytą u podologa. Jeżeli maluch dowie się, że również jego rodzic skorzystał pomocy tego specjalisty i teraz cieszy się zdrowiem stóp, sam przekona się do tego, by odwiedzić podologa. Możesz np. opowiedzieć, że miałeś wielki odcisk na stopie, który utrudniał poruszanie się. Powiedz, z jakimi trudnościami wówczas się borykałeś oraz w jaki sposób możliwość zgłoszenia się do podologa i odpowiednia diagnostyka sprawiła, że pozbyłeś się problemu.

Zachęć dziecko do wspólnej przygody

Możesz wyjaśnić swojej pociesze, że wizyta u podologa to wspaniała przygoda. O tym, jak była dzielna może opowiedzieć np. innym znajomym dzieciom. Perspektywa wyjawienia bliskim osobom tego, czego się doświadczyło, może bardzo inspirować dziecko do działania.

Wspieraj dziecko

Zapewnij malucha, że będziesz obok, gdy podolog zajmie się jego stopami. W każdej chwili dziecko będzie mogło potrzymać Cię za rękę czy zadać pytanie. Dobrym pomysłem jest w tej sytuacji zabranie np. tabletu z bajkami i innymi interesującymi nagraniami. Jeżeli dziecku wizyta u podologa będzie się kojarzyć jako np. szansa na obejrzenie ulubionych kreskówek, chętnie będzie wracać do tego gabinetu.

Obiecaj spełnienie marzenia

Jeżeli dziecko za wszelką cenę nie chce iść do podologa, spróbuj go przekonać do tej wizyty sposobem. Mianowicie, obiecaj maluchowi, że jeżeli będzie grzeczny, kupisz mu wymarzoną zabawkę czy łakocie. Czasem to jedyny sposób, by przekonać dziecko do konkretnej wizyty.

Wybierz podologa przyjaznego dzieciom

Aby pracować z dziećmi, należy mieć odpowiednie podejście, które pomoże im oswoić się z problemem. Dlatego najlepiej, umawiając wizytę dziecka u specjalisty, dowiedzieć się, czy konkretny podolog zajmuje się stopami dzieci. Jeżeli podolog będzie potrafił rozmawiać z dzieckiem, a przy tym dokładnie wyjaśni mu, czym będzie się zajmować, maluch mu zaufa. Nie należy nadwyrężać zaufania dziecka z uwagi na to, że wówczas może nie uwierzyć w kolejne zapewnienia specjalisty.

Pamiętaj, że nie każdy specjalista poradzi sobie z najmłodszym pacjentem. Dlatego ważne jest dokładne sprawdzenie oferty konkretnego gabinetu podologicznego. Dobry podolog potrafi komunikować się z dzieckiem w taki sposób, jaki jest zrozumiały dla małego człowieka. Taki specjalista powinien raczej unikać zbyt skomplikowanego słownictwa, dużo ważniejsza jest umiejętność wyjaśnienia dziecku, czy konkretna czynność będzie go boleć. Empatyczny i wyrozumiały podolog sprawi, że maluch chętnie wróci do jego gabinetu. Dlatego warto wybrać taką osobę. Znasz dobrze swoje dziecko i jeżeli już kiedyś byłeś u konkretnego podologa, możesz ocenić, czy będzie potrafił porozumieć się z Twoją potrzebującą pomocy pociechą.

Nagradzaj dziecko

Dziecko z pewnością będzie podekscytowane, gdy od podologa otrzyma – podobnie jak w gabinecie lekarskim – naklejkę dzielnego pacjenta. Jeżeli wizyt u podologa będzie więcej, zorganizuj notes, w którym dasz możliwość wklejania naklejek po wizycie. W przypadku, gdy takich udogodnień nie znajdziesz w gabinecie podologa, możesz na własną rękę zadbać o to, by zakupić naklejki, które następnie po skończonej konsultacji czy zabiegu. Twój maluch był naprawdę dzielny, dlatego należy mu się nagroda.

Wiele dolegliwości, na jakie uskarżają się najmłodsi, może być wywołane przez nierozpoznane wady postawy. Dlatego wizyta u podologa to szansa dla Twojej pociechy, by wykryć konkretny problem i pomóc mu uporać się z dolegliwościami wywołanymi przez czynniki, o których ty jako rodzic być może nie miałeś pojęcia.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin