Zaznacz stronę

Usuwanie kurzajek WARSZAWA PRAGA-PÓŁNOC

Nasz gabinet w dzielnicy Praga-Północ nie został jeszcze otwarty. Zapraszamy do kontaktu i wizyty u naszego podologa. Przyjmujemy w gabinetach w Warszawie na Saskiej Kępie oraz na Bielanach. Nasi specjaliści skutecznie pomogą Ci pozbyć się problemu z kurzajkami.

 

Porady

naszych specjalistów

Kurzajki – wylecz to!

Popularne kurzajki to brodawki wirusowe wywołane obecnością wirusa HPV w organizmie. Szacuje się, że nawet 10% populacji może być nosicielem tego wirusa. A to pozwala sądzić, że miliony ludzi na całym świecie zmagają się z tym wstydliwym problemem skórnym.

czytaj dalej…

Usuwanie kurzajek Praga – Północ

Kurzajki są na tyle powszechnym problemem, że narosło wokół nich wiele mitów. Dotyczą one nie tylko tego, czym są kurzajki, ale też tego, jakimi sposobami je zwalczać i jakie mogą być po nich powikłania i komplikacje. Aby raz na zawsze rozprawić się z nieprawdziwymi informacjami, które mogą powodować chaos w głowach pacjentów, przedstawiamy komentarz eksperta podologa do najbardziej popularnych mitów.

Mit 1: Kurzajki można się pozbyć, zdrapując ją

Jest to absolutnie zakazane. Nie da się skutecznie wydrapać kurzajki, ponieważ zakażone komórki znajdują się głęboko pod skórą. Dodatkowo, drapania brodawki może przynieść więcej szkody niż pożytku – bardzo łatwo jest rozsiać zmiany skórne na inne części ciała.

Mit 2: Kurzajki wywołują nowotwory

Kurzajki to łagodne zmiany skórne, wywoływane przez wirus HPV. Tylko nieliczne z wielu rodzajów tego wirusa mogą rzeczywiście powodować choroby nowotworowe (mówimy tu o wirusach wysokiego ryzyka). Zdecydowana większość kurzajek nie wywołuje raka i jest możliwa do usunięcia.

Mit 3: Kurzajka to nie to samo co brodawka

Wiele osób twierdzi, że są to dwie zupełnie różne rzeczy. Wirus brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus) wywołuje różne typy brodawek: brodawki zwykłe, brodawki płaskie oraz brodawki stóp. Bardzo często potocznie wszystkie typy brodawek określa się mianem kurzajek i jest to po prostu nazwa potoczna. Brodawki i kurzajki to dokładnie to samo, różni je tylko nazewnictwo. 

Mit 4: Od razu po zakażeniu wirusem na ciele pojawiają się kurzajki

Nosicielem wirusa w formie uśpienia możemy być nawet przez kilka miesięcy – tyle czasu HPV może rozwijać się w organizmie. To, że zaraziłeś się od kogoś wirusem, nie oznacza, że na Twoim ciele natychmiast pojawią się brodawki. Ciężko jest więc od razu po zakażeniu zdiagnozować u siebie wirusa. Niestety wiąże się to z tym, że nawet nie mając objawów, możesz zarażać innych. 

Mit 5: Kurzajki nie są możliwe do trwałego wyleczenia

Kurzajki są rzeczywiście dość uciążliwe w leczeniu. Dlatego zawsze leczenie powinieneś zostawić lekarzowi, który zdecyduje, która metoda najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Istotna jest szybka reakcja – im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większa szansa na pełną skuteczność. Obecne metody metodyczne pozwalają na całkowite pozbycie się kurzajek.

Mit 6: Kurzajki nie są zaraźliwe

Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Niestety, kurzajki należą do bardzo zaraźliwych schorzeń. Zarazić możemy się wszędzie, gdzie jesteśmy narażeni na bezpośredni lub pośredni kontakt fizyczny z zarażoną osobą.

To bardzo dobre pytanie. Należy regularnie myć stopy – raz lub dwa razy dziennie. Wyjątkiem są dni, kiedy więcej ćwiczymy – wtedy należy umyć stopy również po treningu. Stopy myjemy wodą z mydłem i dokładnie wycieramy. Warto również korzystać ze specjalnych mydeł antybakteryjnych, które zapobiegają rozwojowi bakterii. Ważne jest też prawidłowe obcinanie paznokci – nierówne paznokcie mogą przyczynić się do rozwoju infekcji lub uszkodzenia naskórka, a to z kolei zwiększa ryzyko zakażenia wirusem HPV.

Kurzajki najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach. Zwykle same w sobie nie powodują żadnych dolegliwości bólowych, są to po prostu nieestetyczne zmiany skórne. Niestety problem pojawia się, gdy kurzajki zlokalizowane są na podeszwie stopy – mogą wtedy znacznie utrudnić chodzenie. Takie brodawki mocno potrafią dać się we znaki, wnikają głęboko w skórę i mogą spowodować stan zapalny, który ciężko zwalczyć. Uciskane przez ciężar ciała, wbijają się w stopę jak gwóźdź. Równie kłopotliwe są kurzajki zlokalizowane na paznokciu. Zaleca się, aby przed powstaniem stanu zapalnego jak najszybciej udać się do specjalisty, sytuacja sama się bowiem nie naprawi. 

Choć niezbyt do siebie podobne, kurzajki i odciski często są mylone przez pacjentów. Zacznijmy od najważniejszych różnic – brodawki, w przeciwieństwie do odcisków, występują również u dzieci. Posiadają widoczne czarne punkty, odciski natomiast mają jednolitą powierzchnię. Odciski ulokowane są zwykle w punktach podparcia stopy, kurzajki mogą pojawić się wszędzie. Ponadto brodawki mają szorstką powierzchnię, odciski natomiast mają gładką powierzchnię. Kurzajki krwawią podczas usuwania, a odciski wprost przeciwnie. Obie zmiany mają natomiast lekką bolesność dotykową.

Opinie

naszych pacjentów
Dziękuję za wyleczenie moich kurzajek. Prawie wcale nie bolało!
Magda

Fachowa opieka, szybko zapomniałem o problemie, z którym próbowałem się uporać kilka miesięcy.
Tomek