Usuwanie kurzajek WARSZAWA BIAŁOŁĘKA
Nasz gabinet na Białołęce nie został jeszcze otwarty. Już dziś zapraszamy na konsultacje do naszego specjalisty podologa, który przyjmuje innych częściach Warszawy, w gabinecie na Saskiej Kępie oraz na Bielanach. Zabiegi usuwania kurzajek i brodawek wykonywane są na najwyższym poziomie.
Porady
Kurzajki – wylecz to!
Popularne kurzajki to brodawki wirusowe wywołane obecnością wirusa HPV w organizmie. Szacuje się, że nawet 10% populacji może być nosicielem tego wirusa. A to pozwala sądzić, że miliony ludzi na całym świecie zmagają się z tym wstydliwym problemem skórnym.
Mój 14-letni syn ma kurzajkę, co zrobić by nie zaraziła się tym cała rodzina? Sandra
Pani Sandro, jak dobrze Pani wie, brodawki wirusowe są bardzo zaraźliwe, dlatego Pani syn powinien zwrócić szczególną uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa – osobne ręczniki, sztućce itp. Proszę również pamiętać, że kurzajki raczej nie znikną samoistnie, niezbędna jest pomoc specjalisty.
Usuwanie kurzajek Białołęka
Walka z kurzajkami często bywa bardzo uciążliwa. Pacjenci zwykle rozpoczynają ją od środków dostępnych bez recepty w aptekach, takich jak maści i płyny do smarowania. Niestety nierzadko przynosi to więcej szkody niż pożytku – smarowanie może bowiem spowodować jeszcze większe rozsianie kurzajek na ciele. Dlatego przed rozpoczęciem domowych terapii warto udać się do specjalisty podologa, który zaleci odpowiednią metodę leczenia. Jedną z najczęściej wybieranych jest krioterapia, będąca alternatywą dla metod chirurgicznych czy laseroterapii.
Białołęka – usuwanie kurzajek w ciekłym azotem w Warszawie
Krioterapia sprawdza się w przypadku większości rodzajów kurzajek i jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod. Krioterapia to inaczej wymrażanie, które polega na oddziaływaniu ciekłym azotem na zmianę skórną. Gabinety dermatologiczne i podologiczne używają najczęściej specjalistycznego sprzętu z aplikatorem. Przed zabiegiem brodawki zmiękcza się roztworem kwasu salicylowego, aby były bardziej podatne na oddziaływanie azotu. Następnie ciekły azot wymraża kurzajki – przyłożenie aplikatora do jednej zmiany skórnej trwa około kilkunastu sekund.
Choć w momencie aplikacji sprężony podtlenek azotu ma temperaturę prawie minut 90 stopni Celsjusza, zabieg jest bezbolesny, pacjent może jedynie odczuwać miejscowe zimno, czasami odczuwane jest też delikatne szczypanie. Specjalna konstrukcja sprzętu zapewnia pełne bezpieczeństwo i kontrolę pola operacyjnego. Zamrożona kurzajka po zabiegu zamienia się w bąbel, który szybko zmienia się w strup.
Strup powinien odpaść po maksymalnie dwóch tygodniach. Ważne jest, aby pacjent do momentu odpadnięcia strupa cały czas nosił opatrunek. Tylko tak można zapobiec samozakażeniu – możliwe jest przeniesienie brodawek w inne miejsca na ciele lub po prostu odnowienie zamrożonej kurzajki. 24 godziny po zabiegu (a także dobę przez zabiegiem) pacjent nie powinien myć ani moczyć zmienionego miejsca.
Jakie są zalety usuwania kurzajek ciekłym azotem?
Jak wspomniano wcześniej, krioterapia jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na trwałe usunięcie kurzajek. Zabieg przynosi bardzo szybkie efekty i sam też trwa bardzo krótko. Wymrożone brodawki goją się stosunkowo łatwo, nie wyłączając pacjenta z codziennego życia. Dzięki temu, że zabieg jest niemal bezbolesny, nie ma konieczności znieczulania pacjenta. Dodatkowo koszt zabiegu jest stosunkowo niski. Pacjenci za dużą zaletę krioterapii uważają fakt, że dzięki zachowaniu włóknistości tkanki, zabieg ogranicza powstanie widocznej blizny.
Chciałabym poddać się krioterapii, bo niestety na moim ciele pojawia się coraz więcej kurzajek. Czy są jakieś przeciwwskazania?
Zabieg usuwania brodawek azotem jest uważany za bezpieczny. Jest jednak kilka przeciwwskazań. Zabiegowi krioterapii nie powinny poddawać się osoby:
- z chorobami serca lub układu krążenia;
- cierpiące na rumień lub pokrzywkę;
- chorujące na niedoczynność tarczycy;
- cierpiące na niedokrwistość.
Poza wymienionymi powyżej, nie ma żadnych przeciwwskazań. Krioterapia jest za to często polecana, gdy pacjentem jest dziecko – głównie dlatego, że zabieg jest bezbolesny i trwa stosunkowo krótko.
Na mojej stopie pojawiły się dwie niewielkie grudki. Nie bolą, ale wyglądają dość nieestetycznie. Jak rozpoznać, czy to kurzajka? Czy może to być inny rodzaj zmiany?
Aby prawidłowo zdiagnozować zmianę skórną, należy w każdym przypadku udać się do lekarza. Kurzajka jest zmianą niebolesną – jest to łagodna narośl na skórze, najczęściej w kolorze skóry. Jest zbudowana ze zwłókniałej, nieco stwardniałej skóry. Kurzajki stóp mają najczęściej postać twardego guzka o płaskim kształcie i zwykle znajdują się na podeszwie stopy lub na dolnej powierzchni palca. Kurzajki stóp po jakimś czasie powodują ból utrudniający swobodne poruszanie się, dlatego zalecamy jak najszybciej umówić się do specjalisty.
W przyszłym tygodniu mam zabieg usuwania kurzajki laserem. Jak wygląda taki zabieg?
Zabieg usuwania kurzajek laserem jest prosty i stosunkowo nieinwazyjny. Do zabiegów używa się nowoczesnych laserów CO2, wyposażonych w funkcję pracy ciągłe i superplus. Usuwanie kurzajek wykonuje się pojedynczymi impulsami – każdy mierzony jest w mikrosekundach. Zabieg jest bezbolesny, czasami wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, choć zwykle nie jest to konieczne. Gojenie zmiany po zabiegu trwa maksymalnie cztery tygodnie. Miejsce zmiany pokrywa się strupem, który odpada po kilku dniach. Zabieg usuwania kurzajek laserem jest bardzo skuteczny – nawroty brodawek zdarzają się rzadko.