Grzybica paznokci WARSZAWA BIELANY
Serdecznie zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu podologicznego znajdującego się w dzielnicy Bielany oraz na Saskiej Kępie. Nasz specjalista podolog skutecznie pomoże Ci zwalczyć grzybicę paznokci i wyleczyć inne schorzenia w obrębie stopy i paznokci.
dowiedz się więcejponad 18 lat DOŚWIADCZENIA
partner podologiczny LEGII WARSZAWA
sztab SPECJALISTÓW
Przyczyny powstawania
- nieodpowiednia higiena
- niewłaściwie obcinanie paznokci
- urazy mechaniczne
- nadmierna potliwość stóp
- przesuszone stopy
- choroby autoimmunologiczne
Grzybica paznokci – Warszawa Bielany
Grzybica paznokci jest chorobą zakaźną – wystarczy chodzić bosą stopą po powierzchni, po której stąpał wcześniej chory na grzybicę, aby grzyby osadziły się na skórze i w późniejszym czasie doszło do rozwoju infekcji. Choroba wywoływana jest przez różne rodzaje grzyba, najczęściej dermatofity. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście leczenia.
Rozpoznanie grzybicy paznokci
Grzybica paznokci stosunkowo wolno się rozwija, dlatego jej pierwsze objawy są dość subtelne i łatwo je przeoczyć. Do zaniedbań w tej kwestii najczęściej dochodzi u kobiet, które malują paznokcie i zwyczajnie nie zauważają momentu, gdy z płytką zaczyna dziać się coś niedobrego.
Objawy mogą pojawić się zarówno na jednym, jak i na kilku palcach. Do najważniejszych symptomów grzybicy paznokci należą:
- nieestetyczne przebarwienia (białe, żółte lub brązowe),
- zgrubienia, pofałdowania i odkształcenia płytki paznokciowej,
- kruchość i łamliwość paznokci,
- oddzielanie się paznokcia od łożyska,
- przykry zapach.
Często dochodzi również do zapalenia wałów paznokciowych, które objawia się zaczerwienieniem. Wszystkiemu towarzyszą dolegliwości bólowe.
Diagnostyka grzybicy paznokci
Aby wykluczyć lub potwierdzić zakażenie grzybicą paznokci podolog przeprowadza badanie mykologiczne. Polega ono na zebraniu zeskrobin, co jest całkowicie bezbolesne. Na wynik takiego badania czeka się maksymalnie 6 tygodni. Nawet jeśli wynik będzie ujemny, co wskazuje na brak zakażenia, a obraz kliniczny sugeruje, że pacjent może mieć grzybicę, badanie musi zostać powtórzone. Dodatkowo może zostać jeszcze wykonane badanie polegające na wycięcie fragmentu płytki paznokciowej i obejrzeniu jej pod mikroskopem. Dopiero mając potwierdzenie, jaki rodzaj grzyba jest odpowiedzialny za rozwój infekcji, podolog dobiera odpowiednią metodę leczenia.
Leczenie grzybicy paznokci – Warszawa Bielany
Mieszkasz na Warszawskich Bielanach i szukasz dobrego podologa w bliskiej okolicy? Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu, który znajduje się w tej samej dzielnicy. Drugi nasz punkt zlokalizowany jest na Saskiej Kępie – jeśli Ci wygodniej, możesz umówić wizytę właśnie tam.
Nasi podolodzy oferują kompleksową pomoc podologiczną w zakresie leczenia grzybicy paznokci. Podczas wizyty specjalista wykona niezbędne badania, przeprowadzi konieczne czynności i zaplanuje leczenie. Już dzisiaj umów wizytę i wygraj walkę z grzybicą.
Jak długo trwa leczenie grzybicy paznokci?
Moje paznokcie u stóp są bardzo grube i brzydkie, dlatego byłam u dermatologa, który rozpoznał grzybicę, ale nie miałam zrobionych badań, które potwierdziłyby diagnozę. Czy podolog mógłby zweryfikować diagnozę dermatologa i ewentualnie podjąć się leczenia moich paznokci?
Jeśli wynik będzie pozytywny, wówczas kierujemy na leczenie do dermatologa, który na podstawie wyników badania mikologicznego, dobierze odpowiednie leczenie. Podolog natomiast, oczyszcza chore paznokcie tak, aby ułatwić penetrację leków, i pozbawić płytkę jak największej ilości grzybni, która się namnaża, taki zabieg poprawia również mikrokrążenie – dzięki temu można przyspieszyć leczenie paznokci. Jeśli paznokcie nie mają grzybicy, podolog szuka przyczyny takiego stanu paznokci, stara się je wyeliminować, często również płytkę oczyszcza oraz dobiera najlepsze preparaty do ich pielęgnacji.
Czy badanie na grzybicę jest bolesne? Jak się pobiera materiał do badania na grzybicę?
Przy podejrzeniu grzybicy paznokci wykorzystuje się specjalne cążki, za pomocą których pobiera się zmieniony chorobowo materiał z całej płytki paznokcia oraz zgromadzonej pod nią masy rogowej. Jest to niezbędne do przeprowadzania badania mykologicznego, które pozwala na określenie rodzaju grzybów. Pobiera się także wszelkie wydzieliny, które gromadzą się wokół paznokci, np. z wałów okołopaznokciowych. Czasem wykorzystuje się także bulion Saborauda, pożywkę stosowaną do hodowli grzybów, którym nasącza się jałową nitkę i umieszcza na kilkanaście godzin pod wałem, w celu identyfikacji grzybów. Z kolei grzybicę na skórze bada się poprzez pobranie łusek naskórkowych z ognisk chorobowych za pomocą specjalnej łyżeczki chirurgicznej bądź tępą stroną skalpela.
Czy grzybicę można wyleczyć u kosmetyczki?
Moja mama męczy się z nawracającą grzybicą i boję się, że też będę miała problemy. Czy grzybica jest dziedziczna?
Jak mogę uchronić się przed grzybicą?
- Zadbać o odpowiednie, dobrze dopasowane i przewiewne obuwie
- Nie doprowadzać do przepacania się stóp. Jeśli stopy nadmiernie się pocą, należy często je myć i zmieniać skarpetki.
- W przestrzeniach publicznych, takich jak baseny, deptaki, łazienki, miejsca pobytu tymczasowego, nosić obuwie ochronne.
- Zawsze korzystać z własnego ręcznika i dbać o suchość stóp.
- Jeśli to możliwe, zapewniać stopom jak największy kontakt ze świeżym powietrzem – chodzić boso w bezpiecznych, prywatnych miejscach.
- Używać odzieży z naturalnych, oddychających materiałów.
- Regularnie i prawidłowo obcinać paznokcie u stóp.
- Dezynfekować narządy do pedicure przed ich użyciem.
- Zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ewentualnych urazów mechanicznych na stopach i w obrębie paznokci.
- Zrezygnować z malowana paznokci lakierem, pod którym lubi gromadzić się wilgoć, sprzyjająca rozwojowi grzybów.
- W przypadku palenia – zawalczyć o zrezygnowanie z nałogu.
- Wykonywać okresowe badania w celu kontroli sprawności układu immunologicznego.
- Jeśli korzysta się z usług gabinetów kosmetycznych – starannie je wybierać, z naciskiem na standardy bezpieczeństwa i higieny oraz warunki sanitarne.
Czy są jakieś domowe sposoby na wyleczenie grzybicy?
Czy podczas grzybicy mogę malować paznokcie albo robić pedicure hybrydowy?
Widzę, że mam nieco grubsze i bardzo kruche paznokcie kciuków u stóp, ale nie mam na nich żadnych przebarwień. Czy to może być grzybica?
Czy grzybica paznokci boli i czy trzeba usuwać paznokcie?
Jak wygląda badanie na grzybicę stóp?
Czy jeśli wykonam pedicure hybrydowy na paznokieć z początkami grzybicy to zahamuję jej rozwój i paznokieć będzie rósł zdrowy?
Co zrobić, żeby grzybica nie nawracała?
Chodzę do podologa, ale problem z grzybicą paznokci ciągle wraca. Czy powinnam przeprowadzić jakieś dodatkowe badania?
Czy są jakieś przeciwskazania do leczenia grzybicy?
Grzybica paznokci a zabiegi pielęgnacyjne. Czy mogę używać kosmetyków (np. kremu do stóp, peelingu), jeśli mam grzybicę paznokci?
Czy z grzybicą paznokci mogę chodzić na basen?
Czy grzybica paznokci może przejść ze stóp na dłonie?
Mam ranę przy paznokciu, na którym jest grzybica. Czy może dojść do jakieś infekcji lub powikłań?
Ile trwa leczenie grzybicy paznokci?
Czy nieleczona grzybica przejdzie sama?
Czy po wyleczeniu grzybicy paznokcie wyglądają normalnie?
Jak stwierdzić, czy brzydko wyglądający paznokieć jest zakażony grzybicą czy jest po urazie?
Jak najlepiej stosować preparaty zewnętrzne na zakażony paznokieć?
Ile czasu trwa leczenie grzybicy paznokci u stóp?
Czy leki stosowane miejscowo bez oczyszczenia paznokci dadzą efekt?
Czy w Państwa gabinetach można wykonać badanie sprawdzające, czy mam grzybicę paznokci? Jeśli tak, jaka jest cena i jak długo czeka się na wynik badania?
Czy w Państwa gabinetach można wykonać badanie sprawdzające, czy mam grzybicę paznokci? Jeśli tak, jaka jest cena i jak długo czeka się na wynik badania?
Czy paznokieć wymaga szczególnego przygotowania przed badaniem mikologicznym?
Czy żółte zabarwienie paznokcia zawsze oznacza, że płytka jest zakażona grzybicą?
Czy grzybica zawsze swędzi?
Dzień dobry, czy w Państwa placówkach wykonywane są badania mykologiczne?
Witam, ostatnio paznokcie na moich stopach zmieniły kolor. Czy to grzybica?
Czy w Gabinecie Satin dostępne są leki na grzybicę?
Ile czasu trwa leczenie grzybicy?
Od dawna walczę z grzybicą paznokci. Problem zaczął się po wycieczce w góry kilka lat temu. Paznokcie zrobiły sie czarne i zeszły. odrosły nowe ale z grzybicą. Od tamtego czasu mimo stosowania lakierów ich wygląd nie uległ poprawie. Czy mogą mi państwo jakoś pomóc?
Witam, wydaje mi się, że mam grzybicę paznokci. Po ostatnich wakacjach pojawił się mi jakoś nalot na płytce. Jest biały i jest na wszystkich paznokciach. Czy dowiem się u was co to i jak to leczyć?
Mam grzybicę paznokci. Dermatolog zalecił leczenie doustne. Czy naprawdę jest to konieczne? Obawiam się tych leków.
Leczenie grzybicy doustne jest na ogół najszybszą metodą pozbycia się problemu, natomiast można prowadzić terapię grzybicy paznokci preparatami miejscowymi bez konieczności przyjmowania leków doustnych. Przy jednej i drugiej metodzie zaleca się regularne wizyty u podologa w celu oczyszczania zainfekowanych płytek paznokciowych, podolog również może zalecić preparaty do użytku zewnętrznego.
Czy oczyszczenie paznokcia grzybiczego u podologa jest bolesne? Czy stosuje się znieczulenie do takiego zabiegu?
Nie ma potrzeby zastosowania znieczulenia podczas zabiegu oczyszczania płytki u podologa. Nie jest to zabieg inwazyjny i jest całkowicie lub prawie bezbolesny. Mogą być miejsca nieco nadwrażliwe na zabieg, ewentualne odczucie dyskomfortu jest bardzo krótkie.
Dzień dobry, od dłuższego czasu paznokieć na dużym palcu stopy wygląda dziwnie. Jest żółty, kruszy się i cały czas muszę czyścić go patyczkiem, bo pod paznokciem ciągle zbiera się brud. Czy to jest grzybica?
Od 3 miesięcy leczę grzybicę paznokci lekami doustnymi, ale nie widzę, żadnych efektów. Czy podolog może pomóc?
Dzień dobry, zmagam się od dłuższego czasu z brzydkim wyglądem paznokci, obawiam się ze zajęte są grzybiczo. Chciałbym się dowiedzieć o schemacie postępowania u Państwa w gabinecie. Pozdrawiam
Dzień dobry, od kilku miesięcy zmagam się z postępującym zmienionym wyglądem paznokci. Zaczynają nabierać dziwnego koloru, stają się coraz grubsze i trudniejsze do obcinania. Są w stanie mi państwo pomoc?
Ile może trwa leczenie grzybicy?
Czy oczyszczanie paznokcia boli?
Kilka miesięcy temu zsiniał mi paznokieć podczas wędrówki w górach. Pół paznokcia się oderwało się w tym tygodniu, paznokieć nie boli, chyba ma normalny kolor, ale praktycznie nie rośnie. Czy powinienem to skontrolować u podologa?
Czy mogę umówić się u Państwa na wykonanie badania pod kątem grzybicy?
Witam, od kilku lat próbuje samodzielnie i niestety nieskutecznie wyleczyć grzybice paznokci. Problem zaczął się kilka lat po wyjeździe na narty. Paznokcie straciły kolor, częściowo zeszły i od tamtego czasu nie wyglądają tak samo. Apteczne preparaty nie dają sobie rady. Czy mogę liczyć na Państwa pomoc?
Dzień dobry. Czy istnieje inna forma badania grzybicy paznokci niż przez tradycyjny posiew? Tradycyjne badania w moim przypadku nie są możliwe do wykonania, ze względu na małą ilość materiału do pobrania. Paznokci praktycznie u mnie brak.
Witam, bardzo rzadko robię sobie hybrydy, ale przed ostatnim urlopem coś mnie podkusiło i zrobiłam. Po zdjęciu okazało się, że na dwóch paznokciach mam jakiegoś zielonego grzyba. Co można z tym zrobić?
Zielone zabarwienie płytki zazwyczaj świadczy o infekcji bakteriami beztelenowymi, które na szczęście leczy się zdecydowanie szybciej i prościej niż grzybice. Zapraszam do gabinetu w celu potwierdzenia diagnozy. Na pewno uda się nam skutecznie rozwiązać Pani problem.
Witam, mój syn jest młodym piłkarzem i paznokcie schodziły mu już nie raz, ale po ostatnim razie jest coś nie tak. Paznokieć nie odrośl taki ładny jak wcześniej, płytka jest krucha, nie przyrasta i zmieniał kolor na lekko pomarańczowy. Co to może być?
Bardzo często na podłożu urazów mechanicznych dochodzi ja nadkażenia paznokcia grzybicą. Zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie jest to najczęstsza przyczyna grzybic paznokci. Zapraszamy na konsultacje w celu zdiagnozowania problemu. Jeżeli diagnoza się potwierdzi zaproponujemy konkretne leczenie dopasowane do potrzeb młodego sportowca i powiemy jak unikać problemu w przyszłości.
Ostatnio moje paznokcie znacząco zmieniły swój koloryt, są żółtawo-pomarańczowe. Obawiam się, że doszło tu do zakażenia grzybiczego. Jak mogę sobie pomóc? Czy zajmują się państwo takimi przypadkami?
Do zobaczenia w gabinecie
Czy są jakieś domowe metody leczenia grzybicy paznokci?
Choruję na łuszczycę. Ostatnio paznokieć palucha zrobił się żółto-pomarańczowy. Czy to grzybica?
Od pedikiurzystki dowiedziałam się, że mam onycholizę na paznokciach i zaleciła mi wizytę u podologa. Czy faktycznie podolog to dobry adres, może powinnam pójść do dermatologa?
Czy zmieniony kolor paznokcia po urazie, np. żółty i gruby, oznacza za każdym razem, że paznokieć jest zakażony grzybicą?
Zakażenia grzybicze i bakteryjne w przypadku paznokci pourazowych występują rzadko. Najczęściej zmieniony kolor płytki paznokcia jest spowodowany nadmiarem warstw keratyny w płytce (a ona utlenia się na nieestetyczny żółty kolor), bądź też wynika to z ucisku mechanicznego palców w butach. Przy podejrzeniach stanu chorobowego paznokci warto też wykonać badania potwierdzające lub wykluczające nadkażenie bakteriami czy dermatofitami. Badanie te można wykonać też w gabinecie podologicznym. W takich przypadkach zawsze warto skonsultować się ze specjalistą podologiem.
Czy przy grzybicy paznokci zawsze trzeba stosować leki doustne?
Przed wdrożeniem leczenia miejscowego oraz doustnego wskazane jest badanie mikologiczne, celem potwierdzenia infekcji i dobrania odpowiednich preparatów.
W przypadku przeciwwskazań do leczenia doustnego zaleca się oczyszczanie paznokcia w odstępach co 2-4 tygodnie (usunięcie fragmentów zmienionego chorobowo paznokcia) oraz stosowanie przeciwgrzybiczych preparatów miejscowych w połączeniu z preparatami z mocznikiem.
Około 7 miesięcy leczę grzybicę paznokci u stóp... Wszystkie paznokcie mam już objęte grzybicą. Niedługo będę podchodziła drugi raz do leczenia, ale jestem już zmęczona leczeniem i ukrywaniem stóp... Czy istnieje jakiś sposób, żeby zamaskować te okropne paznokcie? Chciałabym na wiosnę chodzić już z odkrytymi palcami. Może da się zrobić jakiś lakier albo tipsy?
Długotrwale utrzymująca się infekcja grzybicza skóry oraz paznokci jest nie tylko problemem kosmetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym, który zaburzać może także dobrostan psychiczny pacjentów. W zależności od nasilenia zmian, ilości paznokci objętych grzybicą a także ogólnego stanu zdrowia terapia przedłuża się w czasie od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.
W pierwszej kolejności zaproponowałabym wykonanie badania mikologicznego w wariancie PCR – w ciągu 10 dni uzyskujemy wyniki i możemy ustalić z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia. Na wizycie dokonujemy oceny paznokci, by wykluczyć inne potencjalne czynniki wpływające na wygląd paznokci takie jak np. łuszczyca. Kolejnym etapem powinna być weryfikacja dotychczasowego leczenia miejscowego oraz doustnego z doświadczonym dermatologiem, który poza oceną paznokci oraz skóry zleci dodatkowe badania celem oceny ogólnego stanu zdrowia. Równolegle wdrażamy regularne wizyty w gabinecie podologicznym celem oczyszczania paznokci w odstępach co 2-4 tygodnie – dzięki usunięciu zmienionych chorobowo fragmentów paznokci ograniczamy rozwój infekcji i przygotowujemy skórę oraz paznokcie do stosowania preparatów miejscowych.
Wykonywanie stylizacji paznokci w trakcie trwania terapii czy infekcji jest przeciwwskazane, gdyż możemy nasilić stan chorobowy paznokci lub rozprzestrzenić infekcję na zdrową płytkę paznokciową. Profesjonalny salon kosmetyczny czy podologiczny powinien odmówić wykonania usług stylizacji paznokci w przypadku podejrzenia grzybicy lub innej choroby paznokci i skóry.
Jak wyleczyć grzybicę skory stóp?
Przy leczeniu grzybicy i jej profilaktyce ważna jest odpowiednia higiena skóry stóp, jednak nie zapominajmy, że nadmierna higiena może również zaszkodzić, bo będzie upośledzała funkcje ochronną naskórka i jej prawidłowy mikrobiom. Leczenie grzybicy skóry wymaga stosowania odpowiednich preparatów dedykowanych skórze stóp oraz preparatów do dezynfekcji obuwia. Terapia może odbywać się przy pomocy podologa i dermatologa.