Zaznacz stronę

Stopy są podstawą dla ciała, umożliwiają nam chodzenie i każdego dnia prowadzą przez życie. Warto zatem regularnie zapewniać im jak najlepszą pielęgnację, aby były piękne i zdrowe. Sprawdźmy, jak powinna wyglądać codzienna troska o nasze stopy oraz, jakich błędów należy unikać.

Pielęgnacja stóp – o czym należy pamiętać?

  • Podstawą codziennej pielęgnacji stóp jest ich mycie. Wszystkie zabiegi higieniczne są konieczne do utrzymania estetycznego wyglądu i zdrowia stóp. Stopy należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, po czym konieczne jest ich dokładne osuszenie.
  • Stosowanie pumeksu lub specjalnej tarki do stóp musi być rozważne. Pamiętajmy, że zbyt mocne tarcie może doprowadzić do szybszego rogowacenia się i nawarstwiania naskórka. W domowej pielęgnacji stóp świetnie spisują się peelingi, które delikatnie ścierają martwy naskórek.
  • Kolejną bardzo ważną sprawą jest regularne stosowanie preparatów do pielęgnacji stóp. Kremy odżywcze i nawilżające zapewnią skórze stóp elastyczność oraz zapobiegną jej przesuszaniu się. Nasi eksperci dodają, że najlepiej wybierać kremy, które zawierają mocznik. Składnik ten doskonale regeneruje i wygładza skórę.
  • Istotną kwestią jest także obcinanie paznokci, które najlepiej wykonywać co 2-3 tygodnie (wszystko uzależnione jest od szybkości wzrostu paznokcia). Paznokcie należy obcinać na prosto, ponieważ to jest ich naturalny kształt. Ostre kanty należy delikatnie spiłować pilniczkiem. Obcinanie paznokci na półokrągło może niestety doprowadzić do wrastania paznokci.
  • Troska o nasze stopy to także noszenie wygodnego obuwia. Buty powinny zapewniać stopie komfort i stabilne ułożenie, dlatego nie mogą być za małe lub za duże. Wybierajmy obuwie, w którym nic nas nie uciska i możemy swobodnie poruszać palcami. Panie powinny pamiętać, że noszenie bardzo wysokich obcasów również nie jest zdrowe dla naszych stóp. Ważne jest także noszenie skarpetek z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze stóp oddychać.

Problemy ze stopami – u kogo szukać pomocy?

Jeśli tylko pojawiają się jakieś problemy ze skórą stóp i paznokciami, to pomocy należy szukać w gabinecie podologicznym. Podolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Wśród najczęstszych problemów, z jakim zgłaszają się pacjenci są: modzele i odciski, rogowacenie naskórka, sucha skóra stóp, kurzajki, stopa cukrzycowa czy wrastający paznokieć. Na każdą z tych dolegliwości można zastosować odpowiednią terapię lub przeprowadzić profesjonalny zabieg.
Stopy pełnią bardzo ważne funkcje, dlatego tak istotna jest wyjątkowa troska o nie. Pamiętajmy, że wiele czynników ma wpływ na zachowanie dobrej kondycji stóp oraz ich piękny wygląd. Codzienna pielęgnacja ma kluczowe znaczenie, dlatego nie powinniśmy jej bagatelizować. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy w obrębie stopy i paznokci, warto skorzystać z fachowej pomocy podologa. Nowoczesne metody pozwalają na bezpieczne oraz nieinwazyjne leczenie wielu dolegliwości. Dbajmy o nasze stopy każdego dnia!

Hanna Suchecka

opinie o Satin