Zaznacz stronę

Wrastający paznokieć to problem, z którym boryka się wiele osób. Uciążliwa dolegliwość powoduje spory dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia, jednocześnie wyraźnie wpływając na estetykę stopy. W jaki sposób możemy jej uniknąć?

Przyczyny występowania problemu

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zapobiegać wrastającym paznokciom, warto najpierw uświadomić sobie, jakie są przyczyny powstawania problemu. Dzięki temu możliwe jest znacznie lepsze jego zrozumienie oraz bardziej świadome podjęcie odpowiednich kroków w celu uniknięcia jego występowania.

Najczęstszą przyczyną wrastania paznokcia jest jego nieodpowiednia pielęgnacja. Nieprawidłowy sposób przycinania płytki powoduje wzrost paznokcia w niewłaściwym kierunku, co skutkuje jego wrastaniem w wał okołopaznokciowy. Innym, także stosunkowo częstym powodem występowania problemu jest długotrwałe noszenie niedopasowanego, za małego lub zbyt ciasnego obuwia. Za ciasne buty powodują ucisk palców i paznokci u stóp, prowadzący nierzadko do wrastania jednego z nich. Nierzadko powyższe okoliczności występują jednocześnie, dodatkowo zwiększając ryzyko pojawienia się problemu.

Problem wrastających paznokci – jak zapobiegać?

Znając najczęstsze przyczyny powstawania problemu wrastających paznokci, możemy określić także najskuteczniejsze sposoby zapobiegania. Przede wszystkim jest to więc staranna i prawidłowa pielęgnacja stóp i paznokci – w szczególności właściwy sposób przycinania płytki. Należy pamiętać, aby paznokcie u stóp przycinać zawsze na prosto, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko ich wrastania.

Kluczowe jest tu również właściwe dopasowanie obuwia. Szczególną uwagę należy zwracać na to, aby buty były zawsze odpowiednio dobrane i wygodne. Jeśli podczas wybierania obuwia w sklepie czujemy, że wyraźnie uciskają one palce u stóp, zrezygnujmy z ich zakupu lub wybierzmy buty o rozmiar większe. Obuwie powinno być nie tylko właściwie dopasowane, ale także stosunkowo lekkie i możliwie przewiewne. W przeciwnym razie stopy narażone są na nadmierne pocenie się, które powoduje zmiękczanie wałów paznokciowych, co z kolei znacznie zwiększa ich objętość oraz nacisk na płytkę paznokcia. Należy zawsze pamiętać także o właściwej higienie, unikaniu zakładania skarpet i obuwia na mokre lub wilgotne stopy, jak również ich przegrzewaniu.

 

Co ciekawe, zapobieganie problemowi wrastającego paznokcia obejmuje także dbałość o właściwą, zdrową masę ciała. Osoby z nadwagą oraz otyłe są bowiem znacznie bardziej narażone na wystąpienie tej uciążliwej dolegliwości, z racji zdecydowanie większego nacisku ciała na stopy.

Kiedy problemu nie da się uniknąć – wizyta u specjalisty

Niestety czasem, mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, nie udaje się uniknąć problemu wrastania paznokcia. W takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą podologiem i skorzystać z jego fachowej pomocy. Nie warto próbować pozbyć się problemu na własną rękę, gdyż można nie tylko nie osiągnąć pożądanego rezultatu, ale wręcz przeciwnie – jedynie pogorszyć i zaognić sytuację.

Wizyta w gabinecie podologicznym rozpocznie się od wstępnej rozmowy i szczegółowego wywiadu, po którym następnie specjalista przedstawi pacjentowi przebieg leczenia. W przypadku wrastającego paznokcia niezbędne jest staranne oczyszczenie stopy – w szczególności okolic problematycznej płytki paznokciowej oraz wału okołopaznokciowego – a następnie właściwe opracowanie płytki. Konieczne jest zredukowanie szerokości paznokcia oraz jego właściwe ukierunkowanie. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wału paznokciowego, a także – w razie potrzeby – założenie specjalnej klamry, która ma za zadanie utrzymać prawidłowy kierunek wzrostu paznokcia.

Pod koniec wizyty podolog zaleci także niezbędne środki ostrożności oraz kroki, jakie należy podjąć w celu uniknięcia ponownego wystąpienia problemu. Będzie to – podobnie jak wyżej – przede wszystkim dbałość o właściwą higienę oraz prawidłową pielęgnację stóp, w szczególności sposób oraz kierunek przycinania płytki paznokciowej, zwracanie uwagi na jakość i rozmiar kupowanego obuwia, a także pilnowanie diety, która może wpłynąć na zwiększenie masy ciała, co bezpośrednio wpływa także na ryzyko ponownego wystąpienia problemu.

opinie o Satin