Zaznacz stronę

Nadmierne pocenie się to powszechny problem, który dotyczy dużej części społeczeństwa. Nadpotliwość może dotykać całego ciała bądź dotyczyć określonego obszaru. Bardzo często spotykany jest problem nadmiernego pocenia się nóg, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Poznaj kilka sposobów, które pomogą Ci skutecznie ograniczyć pocenie nóg.

Pocenie się nóg – przyczyny zewnętrzne

Powody dla których występuje pocenie nóg można podzielić ze względu na to, czy są one czynnikami zewnętrznymi czy też wynikają z wewnętrznych chorób i zaburzeń organizmu.

Jednym z najczęstszych czynników zewnętrznych, które są powodem nadmiernego pocenia nóg jest dobór nieodpowiedniego obuwia. Pocenie się nóg w butach jest sygnałem tego, że obuwie nie jest przystosowane do panujących warunków atmosferycznych bądź nie jest dostatecznie przewiewne. Zwykle dotyczy to obuwia wykonanego z materiałów sztucznych, które nie pochłania wilgoci i nie przepuszcza powietrza. Aby uniknąć sytuacji nadmiernego pocenia się nóg w butach, należy zadbać o to, aby noszone obuwie sprzyjało wymianie powietrza.

Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiedni dobór skarpetek. Podobnie jak w przypadku butów, wykonane ze sztucznego materiału nie będą chłonęły wilgoci,  a wręcz przeciwnie, będą powodować nadmierne pocenie nóg. Nie należy także rezygnować z ich noszenia. Jest to wskazane jedynie w przypadku bardzo wyciętego obuwia, jak baletki czy sandały. W kwestii butów krytych, skarpetki z naturalnego materiału są wręcz obowiązkowe.

Stres jest przyczyną wielu schorzeń i zaburzeń w organizmie. Pocące się stopy również mogą być sygnałem, że występujące napięcie stresowe jest szkodliwe i występuje zbyt często. Z pewnością ograniczenie sytuacji stresowych pozytywnie wpłynie na walkę z potliwością stóp.

Stosowanie nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji może wzmagać problem pocenia nóg. Kosmetyki do codziennego stosowania powinny być dobrane zgodnie z potrzebami skóry. Powinny również być dobrej jakości i zawierać naturalne składniki o aktywnym działaniu, które stymulują wydzielanie potu. Naszym pacjentom oferujemy konsultację podologiczną w gabinecie podologicznym, podczas której specjalista dobierze najbardziej odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry potliwej.

Pocenie się nóg – przyczyny wewnątrz organizmu

Nadmierne wydzielanie potu może być również sygnałem poważniejszych chorób i zaburzeń występujących w organizmie. Do najczęstszych przyczyn pocenia się nóg należą:

  • wahania hormonalne związane z okresem dojrzewania bądź przekwitania
  • cukrzyca
  • otyłość
  • nadczynność tarczycy
  • choroby neurologiczne

Jeśli przyczyny nadpotliwości stóp są związane z ogólnym schorzeniem całego organizmu, walka z problemem powinna być skoncentrowana przede wszystkim na leczeniu jego źródła. Aby wspomóc leczenie i ograniczyć problem nadpotliwości, warto zgłosić się również do specjalisty. W naszym gabinecie podologicznym oferujemy pacjentom z tym problemem specjalne zabiegi na pocenie się stóp z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów, które zapobiegają konsekwencjom i skutkom ubocznym nadmiernego pocenia się nóg.

opinie o Satin