Zaznacz stronę

Zakup obuwia nie kojarzy się z zadaniem wymagającym. Tymczasem nieodpowiednie obuwie może przyczynić się do powstania wielu problemów ze stopami. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na znalezienie butów, które będą wygodne, a jednocześnie bezpieczne dla skóry Twoich stóp oraz dla paznokci.

Dopasuj buty do wielkości stopy

Być może ten punkt brzmi prozaicznie, ale pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego obuwia jest dopasowanie rozmiaru butów do własnych potrzeb. Stopa w każdym bucie powinna mieć swobodę. But nie może naciskać na stopę, bo może to doprowadzić do pojawienia się odcisków czy nawet krwiaków na stopach.

Obuwie powinno pasować nie tylko wzdłuż, ale również wszerz. Zbyt wąskie buty mogą również sprawić ból podczas poruszania. Dodatkowo wybieraj modele, które współgrają z naturalnym kształtem Twojej stopy. Co w sytuacji, gdy jedna stopa jest większa od drugiej? Wówczas rozmiar powinien być dobrany na podstawie wielkości stopy większej.

Zwróć uwagę na podeszwę i wkładkę

Podeszwa buta nie może być zbyt cienka ani zbyt gruba. Stopa nie może czuć każdego kamyczka czy nierówności powierzchni, bo może to prowadzić do dolegliwości bólowych. Warto zwrócić uwagę na wkładkę, która będzie profilować wady stóp związane z płaskostopiem czy inną wadą. Specjalistyczne wkładki ortopedyczne chronią przed koślawieniem się kości piętowej, stabilizują piętę, zmniejszają zmęczenie stóp, a jednocześnie chronią przed wystąpieniem bólu związanego z wadą.

Jak duża powinna być klasyczna wkładka w bucie? Wkładka dobrze, by była nieznacznie większa od stopy, np. o około 5 mm. Wówczas będziesz mieć pewność, że takie buty nie będą uciskać Twoich stóp. Pamiętaj, że buty muszą być nieco większe od stóp. Przód ani tył buta nie mogą naciskać na palce.

Wybierz odpowiedni obcas

Z reguły buty na wyższym obcasie nie są polecane z uwagi na to, że mogą sprzyjać pogłębianiu wielu wad anatomicznych. Co więcej, wiele butów na obcasie posiada zwężenia w części przeznaczonej na palce. Tym samym mogą one uciskać palce stóp, sprzyjając pojawianiu się haluksów czy też odcisków albo krwiaków.

Jeżeli jednak decydujesz się na noszenie butów na obcasach, wybierz model, który przeniesie ciężar ciała na całą stopę, a nie tylko np. na jej palce lub piętę. W przypadku gdy borykasz się z różnymi dolegliwościami, np. ostrogą piętową, zadbaj o to, by nosić buty na płaskim obcasie, które posiadają dodatkowe podpiętki albo wkładki żelowe. Przynoszą one ulgę podczas poruszania się.

Stosuj buty z „oddychających” materiałów

Tworzywo, z którego wykonane jest obuwie, powinno przepuszczać powietrze. Zapewni to większy komfort podczas korzystania z nich. Buty, które nie zapewniają dostępu stopy do powietrza, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nadpotliwości, a także sprzyjać pojawianiu się odparzeń, zaczerwienienia skóry czy wysypki.

Buty wykonane z naturalnych materiałów to bardzo dobre rozwiązanie. Należy natomiast unikać obuwia ze sztucznych tworzyw, ponieważ nie przepuszczają one powietrza. Odpowiednia wentylacja to szansa na uniknięcie potliwości stóp i związanego z tą dolegliwością nieprzyjemnego zapachu, wywołanego namnażaniem się bakterii na powierzchni skóry. Takie buty, które chronią przed zawilgoceniem stopy, wiążą się także z mniejszym ryzykiem grzybicy czy rozwoju wirusów.

Weź pod uwagę własne dolegliwości

Tendencja do odcisków, haluksy, nadpotliwość stóp, wada ortopedyczna – to tylko niektóre problemy, jakie mogą utrudniać dobór obuwia. Pamiętaj, że zanim kupisz buty, powinieneś zwrócić uwagę, czy są one bezpieczne dla Twojej stopy i czy nie potęgują wad.

Jeżeli masz wątpliwości w tym zakresie, koniecznie skorzystaj ze wsparcia podologa. Specjalista podpowie Ci, jakie obuwie sprawdzi się znakomicie w Twoim przypadku.

Przymierzaj oba buty

Pamiętaj, że stopy są niesymetryczne. Mogą więc nieznacznie różnić się od siebie szerokością czy długością. Ponadto mogą też puchnąć. W takiej sytuacji rozsądne staje się przymierzanie obu butów. Dzięki temu od razu będziesz móc poczuć, jak Twoje stopy reagują na konkretną parę butów.

Poza tym weź pod uwagę fakt, że stopy mogą puchnąć w ciągu dnia pod wpływem różnych czynników, co może znaleźć odzwierciedlenie w tym, że typowy rozmiar, jaki zwykle kupowałeś, może tym razem nie pasować na Twoje stopy. Dlatego, aby dobrać odpowiedni rozmiar, udaj się do sklepu w godzinach popołudniowych, gdy stopa jest już lekko opuchnięta.

Źle dobrane obuwie – konsekwencje

Niewygoda to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Za małe buty uciskają, a niekiedy wręcz deformują stopę. Natomiast te za duże to prosta droga do urazów mechanicznych i różnych kontuzji.

Źle dobrane obuwie może sprawić, że pogłębią się różnego rodzaju wady anatomiczne, poruszanie stanie się naprawdę utrudnione, a dodatkowo zwiększy się ryzyko wystąpienia odcisków, nagniotków, modzeli czy haluksów. Buty są więc bardzo ważne z punktu widzenia zdrowia.

Pamiętaj, że jeżeli but wydaje się niewygodny już w momencie założenia, to podczas jego noszenia ten dyskomfort może się spotęgować.

 

umów wizytę on-line

opinie o Satin