Zaznacz stronę

Problem przesuszonej skóry zwykle jest bardzo uciążliwy, prowadzi do takich dolegliwości jak łuszczenie, pieczenie czy swędzenie. Przesuszona skóra jest szczególnie problematyczna w okolicy stóp, gdzie powstawać mogą liczne zrogowacenia, modzele czy bolesne i nieestetyczne pęknięcia w okolicach pięt. Sucha skóra stóp wymaga optymalnej pielęgnacji oraz zabiegów, które skutecznie zapobiegną powstawaniu zrogowaceń na stopach.

Sucha skóra – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną przesuszenia skóry stóp jest nieodpowiednia praca gruczołów potowych lub ich całkowity zanik. Dodatkowo, problem ten może być związany z różnymi schorzeniami i czynnikami. Za najczęstsze przyczyny problemu z suchą skórą podaje się:

  • zaburzenia mikrokrążenia, uszkodzenia naczyń krwionośnych,
  • choroby organizmu takie jak cukrzyca, zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu, choroby tarczycy,
  • nieodpowiednia pielęgnacja stóp, stosowanie niewłaściwych kosmetyków,
  • zbyt niska częstotliwość złuszczania naskórka i stosowania kremów nawilżających,
  • przesuszenie skóry jest również jednym z następstw naturalnego procesu starzenia się organizmu.

Dolegliwości suchej skóry stóp nie należy bagatelizować. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje w efekcie powstawanie zrogowaceń, nagniotków i modzeli, a także jest przyczyną pękającej skóry na stopach, której może towarzyszyć krwawienie i rozwój stanów zapalnych. Dodatkowo przesuszona skóra jest także powodem nieestetycznego wyglądu stóp, który jest szczególnie ważny w przypadku pory letniej, kiedy stopy są często odsłaniane. Powinno się leczyć suchą skórę, przyczyny oraz objawy, nie zapominając o żadnym z aspektów. Ważne jest zarówno zwalczanie symptomów, jak również leczenie schorzeń, które je powodują oraz zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji.

Profilaktyka i zabiegi na suchą skórę stóp

Osoby cierpiące na przesuszoną skórę stóp powinny być pod stałą opieką podologa. W naszym gabinecie oferujemy konsultacje oraz zabiegi przeznaczone dla pacjentów zmagających się z suchą skórą stóp. Leczenie należy zacząć przede wszystkim od zabiegów usunięcia powstałych modzeli i zrogowacenia na stopach, których nie da się zredukować domowymi sposobami.

W naszym gabinecie oferujemy pacjentom także optymalne złuszczenie naskórka i wygładzenie powierzchni skóry stóp. Najważniejsze jest jednak dobranie odpowiednich preparatów, które będą działały regenerująco na powstałe pęknięcia i urazy, a także optymalnie nawilżą skórę. Nawet pojedynczy zabieg na suchą skórę stóp może przynieść pożądane efekty. Jednak w przypadku osób cierpiących na przesuszenie skóry w dużym stopniu, konieczne będzie przeprowadzenie większej ilości zabiegów w gabinecie, niezbędne będą także wizyty kontrolne.

Domowa pielęgnacja suchej skóry stóp

Aby uniknąć przesuszenia oraz problemu pękającej skóry na stopach i towarzyszących temu komplikacji, oprócz odpowiednich zabiegów w gabinecie podologicznym niezmiernie ważna jest również odpowiednia pielęgnacja i higiena stóp w domu. Podczas wizyty podolog dobiera odpowiednie preparaty oraz ustala częstotliwość wykonywania poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, które nie tylko wzmocnią działanie tych wykonanych w gabinecie, ale dodatkowo nawilżą skórę i pomogą uniknąć powracającego problemu rogowacenia naskórka i pękania skóry. Niezwykle ważne jest również to, aby pacjent zgłosił się do specjalisty w celu leczenia przyczyny problemu, na przykład cukrzycy, czy chorób tarczycy, aby w pełni wyeliminować problem przesuszonej skóry.

Michał Droszcz

opinie o Satin