Wzmożona pocenie się stóp to często powód do wstydu. Nieprzyjemny zapach i często rozwijające się grzyby powodują, że w ciepłe dni nie możemy nosić lżejszego obuwia. Problem nadmiernej potliwości stóp często jest dużo bardziej złożony niż może się wydawać. Wpływ na rozwój mają hormony, choroby (otyłość, cukrzyca), nieprzestrzeganie zasad higieny i często złe obuwie lub nawet niedopasowanie odpowiednich butów do pogody. Leczenie nadmiernej potliwości stóp to proces długotrwały i zależy od wielu czynników. Podejmując decyzję o rozwiązaniu problemu warto udać się do profesjonalnego gabinetu podologicznego. Specjaliści gabinetu podologicznego Satin opowiadają, jak wygląda leczenie!
Skąd się bierze nadmierna potliwość stóp?
Problem może mieć kilka przyczyn. Główną są choroby hormonalne- nadczynność tarczycy. Inną przyczyną może być okres dojrzewania lub przekwitania, tzw burza hormonów. W takich sytuacjach często podolog zaleca wizytę u endokrynologa, aby określił przyczynę problemu. Wtedy można zacząć podawać skuteczne preparaty. Innym przyczyną może być skłonność do grzybic i choroby związane z układem norwowym. Nadmierne pocenie się może wynika z nieprawidłowych zakończeń nerwowych lub ich zwiększonej ilości. Innymi chorobami, które mogą być przyczyną nadpotliwości to nowotwór, cukrzyca, łuszczyca i otyłość. Poza chorobami za nadmierną potliwość mogą być odpowiedzialne przyjmowane leki. Ponadto wzmożony stres może powodować zwiększone wydzielanie potu w różnych częściach ciała. Nieleczona nadpotliwość powoduje reakcje obronne organizmu. Naskórek staje się grubszy, rogowacieje i przybiera żółtą barwę. Następnie zaczyna pękać, tworzą się rany, które stanowią pożywienie dla bakterii i grzybów. W kolejnych etapach choroby rozwijają się odparzenia i odciski, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie.
Jak wygląda proces leczenia nadmiernej potliwości stóp?
Obecnie jedną ze skutecznych metod leczenia nadpotliwości stóp jest jontoforeza. Zabieg jest bezbolesny i polega na poddaniu skóry na działanie prądu o niskim natężeniu. Zanim jontoforeza zostanie wykonane potrzebne jest dokładnie oczyszczenie stóp. Dzięki technologii, lek jest podawany przy przepływie prądu, co nie obciąża organizmu. Kolejnym zabiegiem zapobiegającym nadmiernej potliwości jest zastrzyk toksyną botulinową. Jeden zastrzyk starcza na ok. 3 miesiące. Kolejne zabiegi przedłużają efekty. Jak podają podolodzy z satin.pl warto samemu zadbać o swoje stopy. Przy poważnym schorzeniu obowiązkowe jest udanie się do profesjonalnego gabinetu. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów terapii trzeba dbać o noszenie prawidłowego obuwia- najlepiej ze skóry naturalnej, skarpety powinny być wykonane z bawełny, aby nie utrudniały przepływu powietrza. W lato należy często nosić odkryte obuwie i pamiętać o myciu stóp. W gabinecie podologicznym poza wiedzą teoretyczną otrzymamy niezbędne leki. Przy sumiennym stosowaniu zgodnie z zaleceniami na efekty będziemy czekać ok. miesiąca. Przeciwwskazaniami do wykonania jonoforezy są ciąża, nowotwór, implanty metalowe w ciele, rozrusznik na sercu i uczulenie na stosowane leki.
Inne schorzenia leczone jonoforezą
Zabieg pozwala na wyleczenie także innych problemów. Zastosowanie pozwala na leczenie nerwobóli, stanów zapalnych skóry, pomaga w zrastaniu się kości, jest skuteczną metodą stosowaną przy drożdżycy i przy stanach zapalnych oka.