Zaznacz stronę

Nadmierne pocenie to przypadłość, z którą boryka się wiele osób. Kiedy problem dotyczy stóp, sytuacja staje się niekomfortowa, ponieważ wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i nieestetycznym wyglądem skóry. Lepiej nie lekceważyć tych objawów i jak najszybciej zgłosić się do gabinetu podologicznego, w którym można uzyskać fachową pomoc.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości stóp?

Nadmierna potliwość jest objawem wewnętrznych zaburzeń, m.in.: tzw. burzy hormonalnej (szczególnie w okresie dorastania i przekwitania), nadmiernego stresu, chorób metabolicznych – cukrzycy, nadczynności tarczycy, otyłości; chorób neurologicznych oraz niektórych chorób zakaźnych. Nie wolno jednak zapominać o innych czynnikach, które prowadzą do schorzeń stóp. Na pocenie nóg ma wpływ noszenie źle dobranego obuwia, skarpetek wykonanych ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza, a także niewłaściwa higiena lub jej brak. Nie bez znaczenia jest również codzienna dieta, np. ostre przyprawy, spożywane w dużej ilości, mogą przyczyniać się do nadmiernej potliwości stóp.

Czy w przypadku potliwości stóp zgłoszenie się do lekarza podologa jest konieczne?

Nadmierne pocenie się stóp jest uciążliwe i krępujące, ale nie należy bagatelizować tego schorzenia przede wszystkim dlatego, że nieleczone może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, jakimi są, np. choroby, grzyby i wirusy. Lekarze z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie zachęcają do konsultacji, w trakcie której będzie możliwe ocenienie skali problemu, zlecenie koniecznych badań (czasami sytuacja wymaga skierowania pacjenta do dermatologa) oraz opracowanie planu leczenia.

Jak wygląda leczenie nadmiernej potliwości stóp?

Podolodzy podkreślają, że rodzaj oraz długość terapii są uzależnione od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Często wystarczy jedynie dobranie odpowiednich preparatów do codziennej pielęgnacji, jednak w takim wypadku kluczem do sukcesu jest postawa samego pacjenta. Musi być sumienny, systematyczny i rzetelny, konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, ponieważ w przeciwnym razie efekty nie będą widoczne.

Innym rozwiązaniem, polecanym przez warszawski gabinet podologiczny Satin, jest zastosowanie jonoforezy, która polega na dostarczeniu specjalnych substancji czynnych do głębszych warstw skóry (za pomocą siły pola elektrycznego). Zabieg jest krótki i bezbolesny, polecany przy wielu schorzeniach, m.in. właśnie potliwości stóp. Podolodzy rekomendują zwykle wykonywanie 2-4 zabiegów w tygodniu przez okres około 8-10 tygodni, jednak dokładny czas zależy od indywidualnego przypadku każdego pacjenta.

Trzeba pamiętać, że w leczeniu takiej dolegliwości, jaką jest nadmierne pocenie się stóp, bardzo duże znaczenie odgrywa czas – im szybciej pacjent zgłosi się do lekarza, uzyska diagnozę oraz plan leczenia, tym krótsza będzie cała terapia. Nie wolno również zapominać o tym, że ta dolegliwość często ma podłoże genetyczne lub hormonalne, co utrudnia całkowite wyeliminowanie problemu. Dlatego nie warto zwlekać i borykać się z tą niekomfortową dolegliwością, lekarze podolodzy pomogą każdemu pacjentowi i pozwolą mu odzyskać pewność siebie oraz dobre samopoczucie.

opinie o Satin