Dotyka nas wiele chorób. Prowadzić do tego mogą złe nawyki i przyzwyczajenia. Objadanie się słodyczami, przekąskami, niedobór witamin i minerałów prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi i w konsekwencji do cukrzycy. Cukrzyca to choroba przewlekła i nieuleczalna. Długoletnia i źle leczona może prowadzić do zmian chorobowych w obrębie stóp. O występowaniu nogi cukrzycowej świadczy ból (mrowienie, kłucie, drętwienie kończyn) i wygląd stopy. Skóra stopy jest sucha, cienka, ma skłonność do łuszczenia, paznokcie są zdeformowane, występują głębokie pęknięcia na piętach z ogniskami owrzodzenia i martwicy, a stopa może być też sina.
Jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą zespół pięty cukrzycowej ?
Zespół pięty cukrzycowej jest jednym z najpoważniejszych powikłań w wyniku choroby jaką jest cukrzyca. Przy cukrzycowej dochodzi do uszkodzenie włókien nerwowych kończyn dolnych, co skutkuje zanikiem czucia, bólu, a także występowaniem owrzodzeń, które mogą poważnie utrudniać chodzenie. W wyniku niedokrwienia może dojść do martwicy tkanek, która grozi amputacją stopy lub palców. Sucha skóra ma tendencję do pękania i uszkodzenia struktury stopy. Nie usunięcie modzeli może prowadzić do niszczenia tkanek położonych poniżej, powstania krwiaka i stanu zapalnego. Obecność cukrzycy w organizmie sprzyja zmniejszeniu odporności, a gojenie ran na stopie z zespołem stopy cukrzycowej przebiega długo i jest bardzo skomplikowane. Dlatego nie należy bagatelizować choroby. Każdy diabetyk musi być świadomy tych dokuczliwych i niebezpiecznych konsekwencji.
Dlaczego warto zgłosić się do podologa?
Osoby z zespołem stopy cukrzycowej muszą być otoczone specjalistyczną opieką. Wizyta w gabinecie podologicznym to podstawa, aby uniknąć zagrożeń, jakie niesie ze sobą zbyt późne wykrycie nogi cukrzycowej lub otrzymać wsparcie przy powstałych uciążliwościach. Leczenie jest trudne i długotrwałe, dlatego tak ważny jest wybór gabinetu podologicznego, gdzie spotkamy najbardziej doświadczonych specjalistów, a dla każdego przypadku będą wdrażane skuteczne metody leczenia. W przypadku pięty cukrzycowej zakres zabiegów podologicznych obejmuje:
– leczniczy pedicure,
– korektę wrastających paznokci,
– usuwanie modzeli, odcisków, pękających pięt,
– założenie opatrunków (w przypadku występowania owrzodzeń)
– edukację w zakresie prawidłowej pielęgnacji stóp.
Zapobieganie zespołowi nogi cukrzycowej
Stopa cukrzycowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Podolog ze szczególną uwagą skontroluje stan stóp, dobierze odpowiednie narzędzia i kosmetyki do zabiegów, usunie wszystkie zmiany i zapobiegnie ich rozwojowi. Ważne jest też działanie ze strony osoby z zespołem stopy cukrzycowej. Chory powinien codziennie oglądać swoje stopy i sprawdzać, czy nie ma otarć, pęknięć, ran. Chodzić w wygodnym i luźnym obuwiu z naturalnych materiałów, umiejętnie obcinać paznokcie, aby nie dopuścić do urazów. W codziennej pielęgnacji stosować specjalne kremy do stóp (najczęściej preparaty z mocznikiem).
Pięta cukrzycowa jest trudnym schorzeniem, jednak im więcej wiemy na jej temat, tym łatwiej jest nad nią zapanować. Kluczem do sukcesu jest prawidłowo kontrolowana cukrzyca i regularne wizyty w gabinecie podologicznym dające możliwość poprawy zdrowia stóp.