Zaznacz stronę

Pedicure leczniczy a pedicure klasyczny

Jaka jest różnica między pedicure leczniczym a pedicure klasycznym?

CZYM SIĘ RÓŻNI ZABIEG PEDICURE LECZNIECZEGO OD PEDICURE KLASYCZNEGO?

Klasyczny pedicure ma cel pielęgnacyjny, dlatego wszystkie podejmowane podczas pedicure czynności służą uzyskaniu najlepszych efektów estetycznych. Podczas pedicure kosmetyczka wykonuje tradycyjne działania takie jak: oszlifowanie paznokci czy usunięcie zbędnych zrogowaceń w połączeniu z relaksacyjnym masażem czy malowaniem paznokci.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku pedicure leczniczego, gdzie cele pielęgnacyjne i efekty estetyczne w harmonijny sposób łączą się z najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed podologią, czyli diagnozowaniem i leczeniem schorzeń powstających w obrębie stóp i paznokci.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?

Do podologa należy zgłosić się, kiedy w obrębie naszych stóp pojawią się niepokojące zmiany skórne, takie jak: odciski, nagniotki, modzele, kurzajki, przesuszona i pękająca skóra czy potliwość. W gabinecie podologicznym otrzymany również porady dotyczące deformacji kostnych, np. haluksów czy płaskostopia. Specjalista pomoże nam także w przypadku dolegliwości dotyczących płytki paznokcia m.in. grzybica czy wrastanie i wkręcanie paznokci. Pod stałą opieką podologa powinni znaleźć się również diabetycy, ponieważ cukrzyca powoduje niekorzystne zmiany w obrębie stóp jak np. tzw. stopa cukrzycowa.

Czasami, osoby borykające się ze schorzeniami stóp, udają się do kosmetyczki, zamiast odwiedzić podologa. Jest to duży błąd, ponieważ gabinety kosmetyczne nie dysponują odpowiednim sprzętem do zabiegów, a nawet najbardziej wykwalifikowana kosmetyczka nie posiada wystarczającej wiedzy do przeprowadzenia specjalistycznego leczenia. Tak wizyta może się zakończyć pogorszeniem stanu stóp lub paznokci. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy udajemy się do gabinetu kosmetycznego w celu usunięcia wrastających paznokci. Taki zabieg wymaga zastosowania specjalnych narzędzi i fachowej techniki, dlatego powinien być przeprowadzony przez profesjonalnego podologa.

Z JAKICH ZABIEGÓW MOŻNA SKORZYSTAĆ W GABINECIE PODOLOGICZNYM?

W gabinecie podologicznym Satin można skorzystać z bardzo szerokiej oferty podologicznej. Oferujemy również zabiegi będące połączeniem podologii z innymi dziedzinami, jak np.:

Aby właściwie zdiagnozować problemy w obrębie stóp i paznokci, niezwykle istotne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Dlatego w ofercie gabinetów podologicznych Satin znajdują się:

Wśród oferowanych przez gabinety Satin zabiegów podologicznych znajdują się:

Dodatkowo gabinety podologiczne Satin w Warszawie oferują specjalistyczną opiekę podologiczną dla kobiet w ciąży, dzieci, sportowców i cukrzyków.

KONSULTACJA PODOLOGICZNA

Konsultacja podologiczna ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia stóp, dobranie odpowiednich metod leczenia i pielęgnacji oraz dostarczenie pacjentowi wiedzy potrzebnej do zachowania zdrowia stóp i paznokci. Podolog potrafi wykryć patologie stóp w bardzo wczesnym stadium, co znacznie ułatwia ich leczenie. Rutynowa konsultacja podologiczna nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania.
Specjalista przeprowadzi wywiad dotyczący stanu stóp, prowadzonego stylu życia i chorób. Następnie po odświeżeniu stóp, przeprowadza ich badanie. W międzyczasie, pacjent może zadawać wszystkie nurtujące go pytania. Jeżeli podiatra nie wykryje żadnych nieprawidłowości, podaje pacjentowi zalecenie dotyczące pielęgnacji. Pierwsza konsultacja może być również wstępem do właściwego leczenia, jeśli okaże się, że występują jakieś niepokojące zmiany.

SKĄD SIĘ BIORĄ PROBLEMY STÓP?

Nasza skóra i paznokcie mają określone funkcje i aby mogły je spełniać powinny być stale poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Nawet najdrobniejsze pęknięcie tkanki może być początkiem większego problemu, który w późniejszych stadiach wymaga pomocy lekarza oraz podologa.
Pamiętaj, że dobór obuwia, styl życia i zabiegi pielęgnacyjne mają kluczowy wpływ na zdrowie Twoich stóp. Zdrowa, nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na urazy.

Przyczyną problemów ze stopami jest często lekceważenie wielu kluczowych kwestii, dotyczących codziennej pielęgnacji i profilaktyki stóp. Poza uwarunkowaniami genetycznymi najczęstsze przypadki to:

  • niewłaściwie dobrane buty
  • zbyt częste i głębokie wycinanie skórek
  • brak nawilżania skóry 
  • przesadne skracanie długości paznokcia
  • wysokie obcasy

Częste treningi nadwyrężające stopy również zwiększają ryzyko powstawania wielu dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z eleganckiego wyglądu czy ukochanego sportu!
Stała opieka podologa oraz codzienna pielęgnacja z pewnością zmniejszą prawdopodobieństwo bólu i uczucia dyskomfortu. Specjaliści z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie to wieloletni praktycy, którzy pomogli rozwiązać problemy ze stopami już ponad 300 000 pacjentów. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, a rekomendowane metody leczenie są połączeniem skutecznych rozwiązań, nowoczesnych narzędzi i przede wszystkim troski o komfort i dobre samopoczucie każdego pacjenta.

Kto może skorzystać z pedicure leczniczego?
Pedicure leczniczy przeznaczony jest szczególnie dla osób, które zmagają się z problemami w obrębie stóp i paznokci. Mogą to być wszelkie zmiany patologiczne, jak nawracająca grzybica, nadmiernie wysuszona skóra, problemy z paznokciami, częste odciski, wrastające paznokcie, tendencje do zastrzałów itp. Mogą z niego korzystać wszystkie osoby, które narażone są na choroby stóp i paznokci i dla których odpowiednia pielęgnacja jest wyjątkowo kłopotliwa. Pedicure leczniczy jest też skutecznym sposobem na to, by ustrzec się przed chorobami stop (np. dla sportowców, cukrzyków).

Michał Droszcz
specjalista-podolog

W jakich problemach pomaga pedicure leczniczy?
Pedicure leczniczy pomaga zwłaszcza przy wrodzonych problemach z estetyką stóp. Może pomóc także wszystkim, którzy mają problemy ze złym stanem skóry i paznokci, nawracającymi obrzękami czy jakimikolwiek niepokojącymi zmianami (zmiany pochorobowe, wrastające paznokcie, brodawki, odciski itp.). Także osoby z przewlekłymi schorzeniami, mogącymi przyczyniać się np. do rozwoju grzybicy stóp, mogą skorzystać z pedicure leczniczego, by zminimalizować ryzyko ewentualnych zmian skórnych i grzybicznych w obrębie stóp.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Mam bardzo brzydkie stopy, szczególnie przy paznokciach. Skóra się łuszczy, pęka, pojawiają się rany, a same paznokcie są bardzo kruche i z przebarwieniami. Udać się do kosmetyczki czy podologa?
W pierwszej kolejności warto wybrać się do podologa, który potwierdzi lub wykluczy chorobowe podłoże zmian w obrębie stóp. Pedicure leczniczy może też zapobiec wszelkim zmianom i pomoże zachować estetykę paznokci i wałów okołopaznokciowych. Ingerencja kosmetyczna może pogorszyć stan stóp, dlatego lepiej udać się do specjalisty.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Ciągle pojawiają mi się pęknięcia wzdłuż paznokci. Czy pedicure leczniczy może mi pomóc?
Zmiana może mieć podłoże chorobowe lub wynikać z niedoboru niektórych witamin. Poza tym, że podolog pomoże doprowadzić paznokcie do ładu i zadba o to, by zmiana się nie rozwijała, wskaże też przyczynę problemu i możliwe sposoby na zapobieganie mu.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Jak sobie poradzić z wrastającym paznokciem?
To wyjątkowo uciążliwy problem, dotykający wielu osób. Najczęściej wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji stóp, nieprawidłowego obcinania paznokci, zbyt ciasnego obuwia, można mieć także wrodzoną skłonność do wrastania paznokci. Jeśli problem jest wyjątkowo uciążliwy, powstają stany zapalne, a zmiany są bolesne, należy udać się do podologa, który zastosuje odpowiednie metody leczenia, np. poprzez zastosowanie specjalistycznych klamer.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Czy zastrzał to to samo co zanokcica?
Tak, jest to to samo schorzenie, wywołane zakażeniem bakteryjnym – gronkowcem. Różnią się jednak umiejscowieniem. Zastrzał powstaje najczęściej głęboko pod skórą, w miejscu uszkodzenia, najczęściej na powierzchni dłoniowej. Zanokcica pojawia się na grzbietowej stronie palca, w obszarze skóry otaczającej paznokieć. Wówczas przy lub pod paznokciami pojawia się bolesny ropień. Przyczyną najczęściej jest nieodpowiednio przeprowadzony manicure, np. zbyt głębokie wycięcie skórek przy paznokciach. Zmiany są bolesne, ciepłe i pulsujące, nasilające się przy opuszczaniu dłoni.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Uderzyłam się w palec, pojawił się krwiak, boję się, że zejdzie mi paznokieć. Czy podolog może mi pomóc pozbyć się krwiaka? Czy pedicure leczniczy uchroni przez usunięciem paznokcia?
Tak, podolog może usunąć krwiak. Im szybciej pacjent pojawi się u specjalisty, tym większe szanse na bezbolesne i nieinwazyjne usunięcie krwiaka, a tym samym na uratowanie paznokcia. Wiele jednak zależy od wielkości urazu i stopnia zniszczenia samego paznokcia.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy podolog wyleczy wrastający paznokieć?
Tak, wrastające paznokcie są jednym z problemów, które może pomóc rozwiązać podolog.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Czy podolog może zadecydować o usunięciu paznokcia wbrew mojej woli? Czy mogę się nie zgodzić na proponowany przez podologa sposób leczenia?
Obowiązkiem podologa jest przedstawienie pacjentowi wszystkich możliwości leczenia, wraz z ich konsekwencjami. W każdej sytuacji pacjentowi przysługuje odmowa na wykonanie zabiegu, jeśli nie jest gotowy na jego następstwa. Wówczas podolog musi znaleźć inne rozwiązanie lub nakłonić pacjenta do podjęcia wskazanej metody, jeśli jest ona jedyną słuszną i pozwala na przywrócenie zdrowia i komfortu.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Czy przed wizytą u podologa trzeba zmyć lakier z paznokci, jeśli mam tylko problem z odciskami i kurzajkami?
Przed wizytą u podologa, niezależnie od jej przyczyn, warto przyjść z odpowiednio przygotowanymi paznokciami – naturalnymi, pozbawionymi lakieru. Specjalista dokonuje oględzin całych stóp i może również zwrócić uwagę na ewentualne zmiany w obrębie paznokci. Ich stan wiele też mówi o stanie zdrowia pacjenta, dlatego przed wizytą u podologa warto zrezygnować z malowania paznokci.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy pedicure leczniczy obejmuje rekonstrukcję paznokcia?
Tak, podczas pedicure leczniczego podolog może odbudować uszkodzoną lub zniszczoną w wyniku chorób, złamań czy urazu mechanicznego płytkę paznokcia.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Nie mam żadnych problemów - czy mogę wykonywać pedicure leczniczy w celach profilaktycznych, np. żeby uchronić się przez grzybicą podczas częstego chodzenia na basen?
Z pedicure leczniczego może skorzystać każdy, kto czuje, że jego stopy wymagają wyjątkowej opieki i kto jest w grupie ryzyka pojawiania się wszelkich patologii w obrębie stóp i paznokci. Przy zachowaniu odpowiednich środków higieny i dostosowaniu się do zaleceń podologa, pedicure leczniczy może być pomocy w zapobieganiu wielu schorzeniom.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Mam zdrowe paznokcie, ale jeden w wyniku wypadku jest zdeformowany. Czy mogę zdecydować o jego usunięciu?
Jeśli paznokieć nie spełnia oczekiwań estetycznych, warto o tym poinformować podologa. Być może znajdzie on inny sposób na to, by przywrócić mu odpowiedni kształt, np. poprzez rekonstrukcję, odbudowę, odpowiednie wypiłowanie. Usuwanie paznokcia jest ostatecznością i warto kierować się wskazaniami specjalisty.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Czy po wykonaniu pedicure leczniczego można malować paznokcie?
Pedicure leczniczy służy doprowadzeniu paznokci do odpowiedniego stanu, ich zabezpieczeniu, odbudowie. Często polega na opiłowaniu, polerowaniu i nałożeniu na paznokcie specjalistycznych preparatów. Dlatego też korzystając z takiego zabiegu zaleca się zaprzestanie na jakiś czas malowania paznokci tradycyjnymi lakierami, które mogą naruszyć działanie zastosowanych preparatów. Wiele jednak zależy od specyfikacji zabiegu, dlatego warto zapytać podologa, na co można sobie po nim pozwolić, a czego należy unikać.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Prawdopodobnie przez nieodpowiednie obcinanie paznokci u stóp ich kształt jest teraz bardzo brzydki. Czy wizyta u podologa i pedicure leczniczy może pomóc zmienić kształt paznokci?
Tak, specjalista podolog może odpowiednio wypiłować paznokcie, dzięki czemu nada im właściwy kierunek wzrostu. Dodatkowo poda wskazówki, które pomogą w przyszłości odpowiednio dbać o właściwy wygląd i kształt paznokci.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Czy pedicure leczniczy może poprawić wygląd paznokci i ogólną estetykę stóp, jeśli nie mam żadnych problemów?
Zdecydowanie tak. Jeśli jednak nie posiada się żadnych problemów i nie ma absolutnie żadnych przesłanek ku temu, by korzystać ze specjalistycznych zabiegów, być może lepsza byłaby pomoc kosmetyczki. Jeśli jednak jest coś, co wzbudza niepokój – warto skonsultować to z ekspertem.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Mam bardzo zniszczone paznokcie u stóp po hybrydach. Są cieniutkie jak papier, kruche, a w kilku miejscach nawet bolą. Czy pedicure leczniczy może mi pomóc?
Prawidłowo ściągnięty pedicure hybrydowy nie powoduje takich problemów – być może doszło do uszkodzenia paznokcia. W takiej sytuacji szczególnie warto skonsultować się z podologiem, który oceni jego zasięg i wskaże metody regeneracji lub skieruje na zabieg, który pomoże zrekonstruować zniszczone paznokcie.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy podolog może pomóc w przypadku częstego bólu stóp, np. po długim chodzeniu?
Podolog jest specjalistą, zajmującym się zmianami chorobowymi dotykającymi stóp i paznokci. Pomaga także zdiagnozować źródło bólu, określić stopień ewentualnej deformacji stopy, wykonać badania podoskokowe, dobrać odpowiednie wkładki czy poinstruować, jakie ćwiczenia powinno się wykonywać, by poprawić sprawność, kondycję i zdrowie stóp. Może też zalecić udanie się do innego specjalisty, jeśli zauważy, że źródło bólu jest innego pochodzenia.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Wstydzę się wizyty u podologa, bo mam problem z przykrym zapachem stóp. Czego mogę od niego oczekiwać?
Specjalista podolog zajmuje się szeroko pojętym zdrowiem stóp. W związku z tym spotyka się z różnymi sytuacjami, które dla Pacjentów mogą być przykre, zaś dla niego, jako specjalisty, są czymś oczywistym. Wstyd jest naturalny, jednak wizyta u podologa ma na celu pozbycie się jego źródła, w tym wypadku przykrego zapachu stóp, być może o podłożu chorobowym. Podolog jest najlepszą osobą, do której można się udać z takim problem i z pewnością zrobi wszystko, by pomóc i zapewnić komfort podczas wizyty.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy podolog może odmówić wykonania pedicure leczniczego?
Specjalista może odmówić wykonania określonego zabiegu, jeśli w jego uznaniu jest on zbędny i nie przyniesie oczekiwanych efektów lub też nie widzi żadnych wskazań do jego wykonania. Wówczas zaproponuje inny sposób leczenia czy zapewnienia komfortu pacjentowi.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

opinie o Satin