Zaznacz stronę

Podczas regularnych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych wykonywanych w domu, bardzo często zapominamy o tym, aby poświęcić stopom więcej uwagi. Zwykle przypominamy sobie o nich w porze letniej, kiedy chcemy założyć odkryte buty bądź pochodzić boso po plaży.  Jednak przywrócenie im odpowiedniego wyglądu w krótkim czasie jest trudne, dlatego przez cały rok niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp, pozwalająca na to, by były gładkie, zdrowe i zadbane.

Dobranie odpowiedniego obuwia

Jest to bardzo ważny element, który jest niezbędny do utrzymania zdrowych i zadbanych stóp. Przy wyborze butów należy kierować się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Większość sztucznych tworzyw nie sprzyja wymianie powietrza, przez co nogi pocą się i “duszą” w bucie. Zwłaszcza jeśli wykonane są z plastiku bądź gumy i nosimy je w porze letniej. Równie istotne jest to, aby były wygodne. Jeśli buty mają być noszone przez dłuższy czas, nie powinny obcierać, uciskać ani powodować zbytniego obciążenia stopy. Wysokie obcasy z wąskim czubem kobiety powinny zakładać na specjalne okazje, a w miarę możliwości zmieniać je na wygodniejsze buty. Noszenie nieodpowiedniego obuwia może być bowiem przyczyną wrastających paznokci, nagniotków czy odcisków, z kolei dobór nie przewiewnego obuwia, jest przyczyną wystąpienia nadpotliwości, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia grzybicy.

Stosowanie odpowiednich preparatów

Ze stopami jest dokładnie tak samo jak z cerą czy włosami – kosmetyki nie powinny być przypadkowe, lecz dobrane zgodnie z potrzebami skóry. Stosowanie nieodpowiednich preparatów może prowadzić do przesuszenia skóry lub nadmiernego wydzielania łoju, a oba te przypadki są bardzo niekorzystne dla ogólnej kondycji stóp. Przy wstąpieniu nadmiernego pocenia się bądź przesuszenia skóry, zachęcamy do konsultacji w naszym gabinecie podologicznym, podczas której specjalista w razie konieczności zaleci odpowiednie zabiegi podologiczne, a także poleci odpowiednie kosmetyki i udzieli wskazówek na temat optymalnej pielęgnacji stóp.

Odpowiednie wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych

Pielęgnacja stóp to nie tylko stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, ale również zabiegi takie jak czyszczenie i obcinanie paznokci czy ścieranie martwego naskórka. Niezwykle ważne jest, aby robić to w sposób prawidłowy i z właściwą częstotliwością. Intensywne ścieranie naskórka prowadzić może do zwiększenia zrogowacenia, a nieodpowiednio obcięty paznokieć może być powodem jego wrastania. Przy często powracających problemach, warto zgłosić się do naszego gabinetu podologicznego, gdzie specjaliści udzielą wskazówek na temat tego, jak poprawnie wykonywać domowe zabiegi pielęgnacji stóp.

Szybka reakcja na zmiany i dolegliwości

Nawet najbardziej zadbane stopy czasem mogą przysporzyć problemu, gdyż nie wszystko jest zależne tylko od prawidłowej pielęgnacji. Część dolegliwości, na przykład wrastający paznokieć, może być uwarunkowana genetycznie. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio szybko reagować na niepokojące symptomy i nie próbować rozwiązywać ich samodzielnie. Przy pierwszych objawach najlepiej jest zwrócić się do gabinetu, gdzie zostaną wykonane odpowiednie zabiegi podologiczne, a także leczenie nawracających dolegliwości. Jest to niezwykle istotne, gdyż samodzielne próby poradzenia sobie z problemem bardzo często kończą się pogorszeniem stanu stopy, co wpływa na wydłużenie procesu leczenia. Niezwykle pomocne w zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji stóp są także profilaktyczne zabiegi podologiczne, podczas których nasi pacjenci mogą skorzystać z konsultacji. Przeprowadza się także pedicure leczniczy, polegający m.in. na skracaniu paznokci, ścieraniu martwego naskórka i nawilżeniu skóry stóp.

Magdalena Noskiewicz-Sieg

opinie o Satin