Zaznacz stronę

Zapach stóp może być konsekwencją niektórych chorób. Nieodpowiednia higiena to również inna przyczyna takiego stanu. Dowiedz się, co wpływa na nieprzyjemny zapach stóp.

Nieodpowiednio dobrane obuwie

Jeżeli buty, które nosisz są zbyt ciepłe, na przykład wiosną lub latem nadal korzystasz z butów zimowych, to musisz liczyć się z negatywnymi konsekwencjami takiego stanu w postaci nieprzyjemnego zapachu nóg. Tę przypadłość może pogłębiać używanie butów ze sztucznych tworzyw, bez odpowiedniej wentylacji.

Pamiętaj, że bakterie żerują na wydzielanym pocie i zniszczonych komórkach skóry, w efekcie czego odczuwasz nieprzyjemny zapach. Jeżeli pozwalasz swoim stopom na pocenie się w butach, dajesz bakteriom większe pole do popisu.

Grzybica stóp

Nierzadko nieprzyjemny zapach stóp jest konsekwencją poważnej choroby, jaką jest grzybica stóp. Dlatego zawsze, gdy borykasz się z niezbyt miłym zapachem swoich stóp i nie możesz go zwalczyć za pomocą dostępnych preparatów, udaj się do podologa, który wykluczy przyczyny takiego stanu.

Chcąc uchronić się przed na przykład infekcją grzybiczą, która jest źródłem nieprzyjemnego zapachu, istotne w ramach profilaktyki przed zakażeniem jest pamiętanie o noszeniu własnych klapek na basen czy do sauny.

Niewłaściwa dieta

Nierzadko przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp jest nieodpowiednie odżywianie się. Bogate w pikantne dania oraz alkohol może skutecznie przyczyniać się do występowania tej nieprzyjemnej dolegliwości. Nie zapominaj więc o zdrowej zbilansowanej diecie, która urozmaici twoją florę bakteryjną.

Niewłaściwa dieta, która jest pełna cukru i przetworzonej żywności, zwiększa ryzyko wystąpienia grzybicy, co ostatecznie może mieć wpływ na nieprzyjemny zapach stóp.

Nadpotliwość stóp

Nadmierne pocenie się nóg to jeden czynników, który może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu. Pot, który znajduje się na powierzchni stóp, jest doskonałą pożywką dla bakterii i drobnoustrojów. W efekcie może dojść do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu.

Nieodpowiednia higiena

Zapominanie o wdrożeniu zasad higieny to kolejny czynnik wpływający na nieprzyjemny zapach. Z tego względu bardzo istotne jest korzystanie ze wsparcia specjalistów z gabinetu podologicznego. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób odpowiednio dbać o swoje stopy, podolodzy są po to, by nieść właściwą pomoc w tym zakresie. Specjalista wyjaśni Ci, jak często należy myć swoje stopy oraz jakich preparatów używać do ich pielęgnacji.

Czego szukać w składzie preparatów na nieprzyjemny zapach?

Aby zwykle zlikwidować nieprzyjemny zapach, warto sięgać po kremy, które zawierają mentol, szereg ziół, np. szałwię albo rumianek. Wyróżniają się one działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Stanowi więc to odpowiednią profilaktykę w walce z nieprzyjemnym zapachem stóp.

Źle dobrane kosmetyki

Składniki kosmetyków mogą wchodzić w reakcję z potem i wywoływać niemiły zapach. Z tego względu należy ostrożnie dobierać preparaty, a przy tym kierować się wskazówkami, jakich udziela podolog.

Zbyt rzadkie zmienianie skarpet

Pamiętaj, że odpowiednia higiena stóp to również dbałość o regularną wymianę bielizny, czyli w tym przypadku skarpet.

Zmiany w organizmie

Czy wiesz, że ciągłe zmiany hormonalne również mogą stać za nieprzyjemnym zapachem stóp? U dzieci i nastolatków jest to nie problem, który może wynikać się na przykład z ich rozwoju i dorastania.

Złe nawyki

Masz już świadomość, że przykry zapach stóp to po części odpowiedzialność konkretnej osoby. Nieprzyjemna woń może być efektem nieodpowiednio dobranej diety, a także obuwia zrobionego ze sztucznych materiałów, które nie pozwalają na wentylacje stóp. Także zbyt rzadkie mycie nóg odpowiada za ten stan. Z tego względu warto zadbać o to, by wypracować sobie odpowiednie nawyki.

Pamiętaj, że kosmetyki dla osób borykających się z takim problemem powinny zawierać nie tylko substancje maskujące nieprzyjemny zapach, ale także takie, które działają bakteriobójczo oraz grzybiczobójczo. Dzięki temu będziesz mógł nie tylko zamaskować problem, ale również pozbyć się jego przyczyny.

Odpowiednie nawyki kluczem do sukcesu

Jeżeli chcesz skutecznie zwalczyć nieprzyjemny zapach stóp, przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawyki higieniczne. Oprócz codziennego mycia swoich kończyn dolnych i dokładnego ich wycierania istotne jest również korzystanie z odpowiednich kremów. Czasem złe dobranie preparatu może wywołać reakcję w postaci nieprzyjemnego zapachu. Dlatego tak istotne jest w procesie wyboru kremu do stóp, aby kierować się wskazówkami od podologa, który po dokładnej ocenie stanu stóp jest w stanie stwierdzić, co najbardziej jest im potrzebne.

Zatroszcz się o siebie już dziś i wybierz rozsądne rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać zdrowie stóp na najwyższym poziomie. Jeżeli masz tendencję do tego, że Twoje stopy nieprzyjemnie pachną, skorzystaj ze stałych wizyt u podologa, który pomoże Ci w walce z tego rodzaju dolegliwościami. Stosowanie się do jego wskazówek i systematyczne konsultacje powinny zniwelować Twój problem.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin