Zaznacz stronę

Nadmierne pocenie się stóp to przypadłość, która wiąże się z częstym zakłopotaniem i przysparza wiele wstydu. Nieestetyczny wygląd i przykry zapach mogą zaburzać codzienne funkcjonowanie. Dzięki specjalistycznym zabiegom i użyciu najlepszych preparatów możesz pozbyć się uciążliwego problemu. Udaj się do specjalisty podologa już dziś!

Nadpotliwość stóp – przyczyny

Pocenie się jest rzeczą całkowicie naturalną, organizm chce uniknąć w ten sposób przegrzania się. W wyniku wysokiej temperatury, nasz organizm zaczyna pobudzać gruczoły potowe do pracy. Jednak czasami pocimy się zbyt często i w dodatku w nadmiernych ilościach, a to już poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie człowieka. Główną przyczyną nadmiernej potliwości stóp są problemy o podłożu hormonalnym. Problem najczęściej pojawia się, gdy przechodzimy okres dojrzewania oraz przekwitania, czyli wtedy, kiedy nasze hormony przeżywają prawdziwą burze. Nie jest to jednak regułą. Często przyczyną mogą być różne choroby, takie jak cukrzyca i niedoczynność tarczycy oraz choroby neurologiczne i niektóre choroby zakaźne.

Do nadmiernego pocenia się stóp przyczynia się również otyłość. Jeśli prowadzimy stresujący tryb życia, a nasza gospodarka emocjonalna jest zaburzona, to na stopach może wystąpić problem w postaci potu w nadmiernych ilościach. Stopy mogą pocić się również, gdy nienależycie o nie dbamy. Noszenie nieodpowiedniego obuwia, które nie przepuszcza powietrza, oraz skarpetek wykonanych ze sztucznych materiałów, jak również brak higieny, powodują problemy z potliwością. Nadmierne pocenie się stóp bywa często lekceważone, co jest błędem, gdyż może to prowadzić do powstawania chorób, wirusów i grzybów. Jest to jedna z częstszych przyczyn powstawania grzybicy stóp i paznokci.

Leczenie nadmiernej potliwości stóp

Jeśli odpowiednio dbamy o nasze stopy, nosimy bawełniane skarpetki i buty, które przepuszczają powietrze, co pozwala naszym stopom oddychać, a mimo to dezodoranty i antyperspiranty do stóp nie działają, powinniśmy udać się do lekarza. Specjalista podolog po wykonaniu badania i dokonaniu oceny stóp, zaleca pacjentowi odpowiedni produkt do domowego aplikowania i udziela dokładnych informacji o jego stosowaniu. Środek zmniejsza wydzielanie potu oraz hamuje namnażanie się bakterii, co zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi. Zwykle regularne stosowanie preparatu pomaga zniwelować problem. Specjaliści z kliniki Satin w Warszawie dobierają odpowiednie kosmetyki, indywidualnie dla każdego pacjenta. Często nadpotliwość stóp wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi oraz niekiedy nawet są to zaburzenia genetyczne. Czas leczenia jest indywidualny, uzależniony od wielkości problemu, od podatności skóry na leczenie i od sumienności pacjenta w stosowaniu preparatu. Nadmierne pocenie się stóp i nieprzyjemny zapach, który temu towarzyszy może być przyczyną kompleksów i powodować duże utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, warto więc podjąć leczenie jak najszybciej.

Szybkie tempo życia, wysokie temperatury, nawet nieodpowiednia dieta mogą powodować nadmierne pocenie się stóp. Udaj się do specjalisty i daj sobie szansę do pozbycia się problemu na zawsze! Więcej informacji na temat problemów z nadmierną potliwością stóp i przebiegu leczenia dowiesz się w klinice Satin.

Magdalena Noskiewicz-Sieg

opinie o Satin