Zaznacz stronę

Modzele są miękkimi nagniotkami, tworzącymi się głównie na podeszwach stóp. Często powstają pod wpływem dużego i stałego nacisku, wywieranego na stopy. Modzele są bezbolesnymi zmianami, jednak wyglądają nieestetycznie, co skłania pacjentów do ich usunięcia.

Jak wyglądają modzele? Które czynniki sprzyjają ich powstawaniu? Jak usunąć modzele?

Modzele – jak tworzą się nagniotki?

Skóra stóp znana jest ze swoich specyficznych właściwości. W odróżnieniu od innych miejsc na ciele naskórek stóp jest bardzo twardy i gruby, co ma chronić stopy przed obciążeniem.

Dodatkowo odpowiedzialne są one za amortyzację całego ciała i pośrednio – ochronę oraz odciążenie kręgosłupa. W związku z tym skóra stóp musi mieć odpowiednią grubość, aby dobrze spełniać swoje funkcje.

Sytuacja ta, w połączeniu z brakiem gruczołów łojowych, sprzyja jednak nadmiernemu przesuszaniu się naskórka i w konsekwencji – jego rogowaceniu. Z kolei proces rogowacenia stanowi podłoże do rozwoju nagniotków, w tym modzeli.

Modzele – jak wyglądają? Czym różnią się od odcisków?

Modzele bardzo często mylone są z odciskami, a ich nazw używa się zamiennie. Należy jednak pamiętać o tym, iż zmiany te znacznie różnią się między sobą.

Choć przyczyny ich powstawania są takie same, to przede wszystkim modzele są:

 • miękkie,

Dodatkowo modzele mają nieco żółtą barwę, a odciski – charakterystyczny, biały punkt w środku. Różnica polega także na głębokości zmiany.

Modzele występują wyłącznie na zewnętrznej warstwie naskórka, natomiast odciski z czasem zaczynają wnikać w nieco głębsze struktury. To decyduje m.in. o różnicy w dolegliwościach bólowych – modzele są niemal bezbolesne, z kolei zaawansowane odciski mogą pogorszyć komfort w ciągu dnia.

Modzele – czynniki ryzyka

Kluczową rolę w powstawaniu modzeli odgrywa przede wszystkim obuwie. Jeśli jest ono zbyt ciasne, to wywołuje nacisk na naskórek i uruchamia procesy jego rogowacenia (zwiększenie twardości). Podobne działanie mają buty na obcasie oraz zakończone w szpic.

Nagniotkom sprzyja także zbyt luźne obuwie, gdyż wówczas dochodzi do różnych otarć, co także uruchamia reakcje obronne naskórka i sprzyja tworzeniu się różnych zmian.

Cienka podeszwa butów powoduje, że stopy niemal bezpośrednio uderzają o podłoże, co również przyczynia się do nagniotków. Dlatego też w profilaktyce przeciw modzelom dobór odpowiedniego obuwia ma kluczową rolę – razem z właściwą pielęgnacją.

Pozostałe czynniki, sprzyjające modzelom to:

 • nadwaga/ otyłość;
 • ciąża (ze względu na nagły wzrost masy ciała i obciążenie stóp);
 • wady postawy;
 • deformacje w obrębie stóp i palców;
 • aktywność fizyczna.

Tendencja do częstego powstawania nagniotków i ich nawracania może być związana także z chorobami ogólnoustrojowymi. Podejrzewać można: cukrzycę, niedoczynność tarczycy, zaburzenia krążenia czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Modzele – jak wygląda pielęgnacja skóry stóp?

Aby ograniczyć pojawienie się modzeli i zadbać o dobrą kondycję skóry stóp, należy pamiętać również o właściwej pielęgnacji.

Polega ona przede wszystkim na codziennym stosowaniu kremów, w zależności od aktualnych potrzeb skóry. Mogą być to preparaty:

 • nawilżające,
 • zmiękczające,
 • regenerujące.

Szczególną uwagę należy poświęcić stopom z silną tendencją do przesuszających się pięt.

Drugim, kluczowym czynnikiem w pielęgnacji skóry stóp jest usuwanie martwego naskórka. Zabieg ten powinno się wykonywać regularnie, ok. 2 razy w tygodniu – najlepiej przy pomocy tarki lub frezarki.

Korzystanie z innych narzędzi, zwłaszcza pumeksu może przynieść odwrotny efekt (jego struktura jest zbyt agresywna dla naskórka).

Przed zabiegiem warto zmiękczyć naskórek, np. za pomocą kąpieli wodnej. O dobrą kondycję skóry stóp zadba również podolog, wykonując specjalistyczny pedicure.

Modzele – jak usunąć?

Modzele najczęściej usuwa się w ramach podologicznego pedicure leczniczego – łączącego elementy klasycznego pedicure z pozbyciem się chorobowych zmian. Zabieg ten obejmuje zarówno opracowanie skóry stóp, jak i paznokci.

Podolog usuwa zmiany w trakcie jednej wizyty i udziela dalszych zaleceń. Pomaga wdrożyć rozwiązania, ograniczające pojawianie się modzeli w przyszłości (np. dobór wkładki ortopedycznej).

Modzele – jak wygląda zabieg ich usuwania?

Usuwanie modzeli przebiega w kilku krokach:

 1. Pierwszym krokiem jest zmiękczenie skóry stóp, co pozwala ją kompleksowo przygotować do zabiegu.
 2. Następnie podolog skraca i opracowuje płytkę paznokciową.
 3. W kolejnym kroku, za pomocą frezarki, specjalista wstępnie usuwa zrogowacenia, po czym przechodzi do eliminacji modzeli (przy użyciu skalpela).
 4. Ostatnim etapem mechanicznej obróbki stopy jest usunięcie skórek.

Na zakończenie całego zabiegu, podolog wmasowuje w stopy preparaty silnie regenerujące i odżywiające naskórek.

opinie o Satin