Zaznacz stronę

Modzele to zmiany skórne powstające najczęściej na piętach stóp. Tworzą się pod wpływem nacisku wywieranego na stopy. Choć są z reguły bezbolesne, mogą sprawiać pewien dyskomfort i powodować defekt kosmetyczny, dlatego warto je usunąć. Co sprzyja powstawaniu modzeli? Jak sobie z nimi poradzić? Co robić, aby uniknąć nawrotów?

Modzele – czym są?

Modzele to zmiany skórne, wynikające  z „obciążenia” tkanki skórnej. Pod wpływem nacisku komórki zaczynają zwiększać twardość i grubość naskórka. To prowadzi do zwiększonego rogowacenia skóry i tym samym – intensywnego pogrubienia w miejscu, gdzie wywierany jest nacisk. Zgrubienie to, w zależności od stopnia twardości i wniknięcia w tkankę skórną, może mieć postać odcisku bądź modzela.

Modzele – jak odróżnić je od odcisków?

Choć odciski i modzele często traktuje się jako ten sam rodzaj zmian, to warto wiedzieć, że istnieją pomiędzy nimi pewne różnice.

Przyczyny występowania są te same, jednak modzele przede wszystkim są bardziej miękkie i maksymalnie ograniczone do warstwy powierzchownej naskórka.

Z kolei odcisk jest twardy i ma tendencję do stopniowego „wbijania się” w głębsze struktury tkanki. Dlatego też, z czasem, odciski powodują dolegliwości bólowe. Modzelom z kolei może towarzyszyć zaczerwienienie naskórka.

Obie zmiany można rozpoznać również po barwie – odcisk jest biały, najczęściej z charakterystycznym punktem w środku, z kolei modzele mają żółtą barwę.

Modzele – co je wywołuje? Przyczyny

Modzele powstają w każdej sytuacji wiążącej się z długotrwałym naciskiem na tkankę skórną. Sytuacji tej sprzyja przede wszystkim niewłaściwe obuwie – zbyt ciasne lub z cienką podeszwą.

W przypadku ciasnego obuwia naskórek cały czas poddawany jest naciskowi, co pobudza go zwiększenia twardości naskórka i nasilenia procesów rogowacenia.

Z kolei obuwie ze zbyt cienką podeszwą tworzy sytuację, w której stopa niemal bezpośrednio uderza o twarde podłoże.

To również mobilizuje komórki naskórka do zwiększenia twardości i grubości skóry – wszystko po to, aby lepiej amortyzować stopę. Dlatego też warto zwracać uwagę na wybór wygodnego obuwia, z miękką i amortyzującą podeszwą.

Inne czynniki sprzyjające tworzeniu się modzeli to:

  • zaburzenia motoryczne wiążące się z niewłaściwym chodem;
  • wady postawy, skolioza, powodująca większe przeciążenie jednej ze stron;
  • deformacje stóp i palców, np. koślawy paluch, płaskostopie;
  • otyłość oraz nadwaga – duża masa ciała przyczynia się do nadmiernego nacisku na stopy, stąd też tendencja do tworzenia się modzeli. Większą skłonność do nagniotków mogą zaobserwować u siebie również kobiety w ciąży – wiąże się to właśnie z gwałtownym przyrostem masy ciała;

Modzele mają tendencję do nawracania, zwłaszcza w przypadku wykonywania powtarzalnych czynności, ze stałym naciskiem. Najczęściej wiąże się to ze specyfiką wykonywanego zawodu. Może wynikać również z wybranej formy aktywności fizycznej, np. biegania.

Skłonność do modzeli można zaobserwować również u:

  • diabetyków,
  • osób z zaburzeniami krążenia,
  • chorującymi na niedoczynność tarczycy lub RZS (reumatoidalne zapalenie stawów).

RZS powoduje deformacje stawów i ich nieprawidłowy układ, co zaburza prawidłowy rozkład nacisku.

Modzele – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Niewielkie i nowo powstałe modzele można spróbować usunąć samodzielnie. W tym celu najczęściej stosuje się specjalne plastry zmiękczające lub maści o takim samym działaniu. Zadaniem preparatów jest rozpuszczenia nagniotka i wsparcie w procesie gojenia się naskórka.

W łagodzeniu modzeli pomocne mogą być również tzw. skarpety złuszczające. Aplikuje się je na całą noc, dzięki czemu składniki aktywne mają dużo czasu, aby dokładnie wniknąć w strukturę tkanki.

Modzele można usunąć również wykonując kąpiel zmiękczającą (np. z dodatkiem soli lub specjalnego preparatu) i wykorzystując frezarkę. Nie daje to jednak pewności, co do efektywnego i skutecznego pozbycia się nagniotka. Aby zrobić to bezpiecznie oraz skutecznie, należy udać się do podologa.

Modzele – jak sobie z nimi radzić wraz z pomocą specjalisty?

Z problemem uporczywych, trudnych bądź nawracających modzeli warto udać się do specjalisty, zajmującego się chorobami i schorzeniami w obrębie stóp – podologa. Wykona on profesjonalny zabieg usuwania modzeli i udzieli wskazówek co do dalszej profilaktyki.

Cały zabieg rozpoczyna się od zmiękczenia naskórka za pomocą odpowiednich preparatów. Następnie podolog, korzystając z wybranych narzędzi, usuwa modzel. Na sam koniec aplikuje preparaty silnie odżywiające i regenerujące naskórek.

Dzięki temu skóra jest intensywnie nawilżona, co z kolei ogranicza procesy rogowacenia naskórka i tworzenia się nagniotków.

Modzele – jak się przed nimi uchronić?

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się modzeli, należy przede wszystkim dbać o dobór odpowiedniego obuwia. Znaczenie ma także właściwa pielęgnacja skóry stóp – jeśli będą one dobrze nawilżone, to utrudniają procesy rogowacenia naskórka. Dlatego też powinno się codziennie stosować krem do stóp oraz regularnie odwiedzać podologa.

opinie o Satin