Zaznacz stronę

Modzele to rodzaj nagniotków tworzących się najczęściej na podeszwach stóp. Są miękkie i z reguły nie powodują dolegliwości bólowych podczas poruszania się. Wpływają jednak na efekt kosmetyczny i mogą powodować lekki dyskomfort, np. w bardziej dopasowanym obuwiu.

Jakie są przyczyny powstawania modzeli? Jak odróżnić je od odcisków? W jaki sposób leczyć?

Modzele – czym są?

Niewielkie, miękkie zmiany, tworzące się głównie na podeszwach stóp, to właśnie modzele. Są miejscowym zrogowaceniem powstającym najczęściej na skutek nacisku wywieranego na stopy.

W momencie nadmiernego obciążenia tkanka skórna zwiększa swoją grubość i twardość, zapewniając sobie w ten sposób amortyzację. Tak powstają miejscowe zrogowacenia, określane jako modzele.

Modzele – jak wyglądają? Co pozwala odróżnić je od odcisków?

Modzele i odciski to dwa rodzaje nagniotków, które bardzo często są ze sobą mylone. Niekiedy nawet zwrotów tych używa się zamiennie. Pomiędzy obiema naroślami jednak istnieją pewne różnice.

 • Przede wszystkim modzele są miękkie, bezbolesne i ograniczają się wyłącznie do warstwy wierzchniej naskórka.
 • Z kolei odcisk jest zmianą nieco twardszą i szorstką, może również powodować dolegliwości bólowe lub znacznie przeszkadzać w ciągu dnia.

Nieleczone odciski, wraz ze swoim rozwojem, zaczynają „wbijać” się w głębsze warstwy naskórka, co sprawia, że są późniejsze trudniejsze w usunięciu oraz sprawiają większy ból na co dzień. Przyczyny występowania obu rodzajów nagniotków są takie same.

Modzele a kurzajki – jaka jest różnica?

Modzele mogą być również mylone z tzw. kurzajkami. Są to brodawki wirusowe powstające w wyniku zarażenia się wirusem HPV.

Różnice między modzelami a kurzajkami są ogromne – przede wszystkim brodawka posiada wewnętrzny korzeń (gęsta sieć naczyń krwionośnych), ulokowany w wewnętrznych strukturach naskórka. Dodatkowo jest to szorstka, chropowata i bolesna zmiana. Modzele są miękkie oraz właściwie bezbolesne, w dodatku nie posiadają żadnych wewnętrznych struktur.

Co sprzyja powstawaniu modzeli? Przyczyny

Na występowanie modzeli wpływają przede wszystkim 2 czynniki:

 • zaniedbanie pielęgnacji skóry stóp,
 • noszenie źle dopasowanego (przede wszystkim ciasnego) obuwia.

Skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, przez co wymaga dodatkowego nawilżenia i natłuszczenia z zewnątrz. Jeśli tego nie dostaje, zaczyna wówczas silnie rogowaceń, co sprzyja różnym nagniotkom. W ramach pielęgnacji istotne znaczenie ma również regularne usuwanie zmarłego naskórka.

Z kolei ciasne obuwie powoduje „ściśnięcie” naskórka oraz zwiększony nacisk na tkankę. Wymusza to odruch obronny w postaci zwiększenia twardości i grubości skóry, co również nasila skłonność do miejscowych zrogowaceń, np. modzeli.

Inne czynniki sprzyjające powstawaniu modzeli to:

 • wady postawy, np. skolioza;
 • deformacje w obrębie stóp, np. płaskostopie, koślawy paluch;
 • zaburzenia krążenia;
 • niedoczynność tarczycy;
 • reumatoidalne zapalenie stawów (wpływa na deformację stawów);
 • noszenie szpilek i butów na obcasie;
 • zaburzenia w prawidłowym chodzie;
 • zbyt cienka podeszwa w butach;
 • regularna aktywność fizyczna (powstaje nacisk).

Powstawaniu odcisków sprzyja również otyłość czy nadwaga. Duża masa ciała powoduje przeciążenie stóp i przyczynia się do nieprawidłowego rozkładu ciężaru.

Modzele a cukrzyca

Modzele bardzo często występują również u diabetyków, którzy mierzą się z syndromem tzw. stopy cukrzycowej.

Jest to powikłanie wiążące się ze znacznym pogorszeniem stanu stóp – pojawiają się rany, nagniotki, infekcje, owrzodzenia czy inne zmiany, których chorzy często nie są świadomi (zmniejsza się odczuwanie bólu). Zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić nawet do amputacji nogi.

Modzele – jak je leczyć?

Modzele można leczyć na kilka sposób. Początkowo można skorzystać z gotowych preparatów, takich jak:

 • maści,
 • kremy.

Preparaty te zawierają substancje o działaniu zmiękczającym, złuszczającym i prowadzącym do rozpadu naskórka. Najczęściej bazują na kwasie salicylowym lub mlekowym. Maści stosuje się punktowo.

Leczenie modzeli może odbywać się również u podologa, do którego zawsze warto się udać, gdy zmiany nie goją się mimo samodzielnie podejmowanych prób. Podolog przeprowadzi wywiad, dokona oględzin stóp i wykona profesjonalny pedicure. Udzieli również wskazówek co do dalszej profilaktyki przeciwko modzelom.

Jak uniknąć modzeli?

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się modzeli, należy przede wszystkim dbać o właściwą pielęgnację skóry stóp.

Podstawą jest stosowanie codziennie kremu nawilżającego lub zmiękczającego naskórek, np. z mocznikiem. 2 razy w tygodniu warto usunąć zrogowaciały naskórek – najlepiej przy pomocy frezarki lub tarki. Klasyczne pumeksy są zbyt twarde i mogą wpłynąć na odwrotny efekt.

Warto pamiętać także o odpowiednim obuwiu oraz w przypadku chorób, np. cukrzycy – regularnie konsultować się z podologiem.

opinie o Satin