Zaznacz stronę

Tu coś boli, tam pęka.. Zimą niezbyt często eksponujemy stopy, ale jeśli się coś dzieje to odczuwamy bardzo nieprzyjemne uczucie. Latem z kolei liczy się każdy detal naszego wyglądu. Każdy chciałby pokazać piękne i zdrowe stopy. Czy są skuteczne metody leczenia, które pozwolą poradzić sobie z pękającymi piętami?

Jakie są przyczyny pękania pięt?

Skóra na piętach jest grubsza od tej na innych partiach ciała. Z czasem na skutek niewłaściwej pielęgnacji dochodzi do jej znacznego zgrubienia – naskórek na piętach narasta szybciej, a bez właściwych zabiegów pielęgnacyjnych proces złuszczania jest opóźniony. Skutkiem tego, jest nadmierne rogowacenie i pękanie pięt. Do najczęstszych przyczyn szorstkich i pękniętych pięt zaliczamy:

– znaczny niedobór witaminy A

– otyłość

– codzienne zaniedbania higieniczne

– dziedziczenie genetyczne

– skóra ze skłonnością do przesuszania

– niewłaściwe obuwie

– cukrzyca

– przewlekłe choroby skóry (np. łuszczyca).

Bardzo często sami w domu staramy się zaradzić tej przypadłości – ścieramy naskórek, wykonujemy peelingi i nawilżamy skórę. Jeśli jednak, te zabiegi nie pomagają warto udać do podologa, który przede wszystkim oceni równowagę hydro-lipidową naszych stóp, wskaże powód choroby i zaleci odpowiednią terapię.

Leczenie

Przed przystąpieniem do zabiegu zbierany jest wywiad kosmetyczny, czy nie ma przeciwwskazań. Zapytaliśmy specjalistów z Satin Podologia jak wygląda terapia na pękające pięty – podczas zabiegu zrogowaciały naskórek zostaje bezboleśnie usunięty za pomocą narzędzi podologicznych i odpowiednio dobranych frezów, łagodzi to napięcie skóry prowadzące do powstania pęknięć. Skóra na piętach zostaje wygładzona. Jeśli to konieczne zakładane są opatrunki ściągające brzegi głębokich pęknięć. Efekt zabiegu jest zazwyczaj widoczny już po kilku dniach. Oczywiście jest to uzależnione od stanu pęknięć. Jeśli pęknięcia nie są zbyt głębokie, a także jeśli nie ma stanu zapalnego podolog może je usunąć w ciągu jednej wizyty. Wskazana jest również co jakiś czas wizyta kontrolna u podologa w celu wyeliminowania nawrotów pękania skóry na piętach.

Jakie zalecenia po terapii na pękające pięty?

– należy dostarczać organizmowi witaminy A (może być to suplement lub odpowiednia dieta)

– należy pić dużą ilość wody (zyska na tym nie tylko skóra na stopach, ale całe ciało)

– należy stosować kosmetyki złuszczające i nawilżające

– nosić bawełniane skarpety

– unikać ciasnych i niewygodnych butów, najlepsze będą te z naturalnej skóry

– nie używać pumeksów ani ostrych narzędzi przy samodzielnym wykonaniu pedicure

– do pielęgnacji skóry na piętach należy używać preparatów z mocznikiem (można o nie zapytać naszego podologa).

Efekty daje stosowanie kąpieli w wodzie z dodatkiem ziół (lawendy, mięty, szałwii, rumianku). Zaleca się również przyjemny masaż stóp np. chodzenie boso po piasku, który poprawia krążenie.

Zdarza się, że pękanie pięt jest związane z takimi chorobami jak łuszczyca, egzema, atopowa zapalenie skóry. Oprócz tego problem może powodować cukrzyca. Nadmierne rogowacenie to problem towarzyszący niedoczynności tarczycy. Konieczne jest wtedy wyleczenie głównego schorzenia. Pękające pięty to dolegliwość, która oprócz względów estetycznych powoduje ból i dyskomfort, który uniemożliwia nam normalne chodzenie. Pamiętajmy, że nieleczone może prowadzić do zakażeń i stanów zapalnych, dlatego dbajmy o regularną i staranną pielęgnację naszych stóp!

 

opinie o Satin