Zaznacz stronę

Problem suchej i pękającej skóry pięt jest bardzo powszechny. Dotyka on bardzo wielu osób niezależnie od wieku. Oprócz nieestetycznego wyglądu, może przysparzać ból i problemy w codziennym funkcjonowaniu. Dowiedz się jak leczyć popękane pięty w bezpieczny sposób i umów się na konsultacje z podologiem.

Pękająca skóra pięt – przyczyny

Twardy naskórek, który gromadzi się w okolicy pięt z czasem pęka. Jest to spowodowane najczęściej nieodpowiednią pielęgnacją skóry stóp lub noszeniem złego obuwia. Skóra na piętach może pękać również pod wpływem przyjmowanych leków oraz jako skutek uboczny przebytych chorób. W łagodnym stadium tej przypadłości pęknięcia tworzą szczeliny skórne, natomiast mogą również krwawić i ropieć, a co za tym idzie powodować ból przy poruszaniu się, gdyż niekiedy sięgają aż do skóry właściwej. Szczeliny, które wytworzyły się w skórze pięt to bardzo łatwy cel dla bakterii i wirusów, które wnikając głęboko w tkankę skórną mogą powodować zakażenia i poważne problemy zdrowotne.

Przyczyny pękającej skóry pięt:

  • nieodpowiednie obuwie,
  • nieodpowiednia pielęgnacja ,
  • nadwaga,
  • deformacje kostne,
  • grzybica,
  • łuszczyca,
  • dziedziczenie (geny),
  • reumatyzm,
  • przyjmowane leki.

Twardy naskórek na piętach – domowe sposoby leczenia

Jednym z popularniejszych domowych sposobów na pozbycie się twardej i suchej skóry pięt jest moczenie stóp w specjalnie przygotowanym roztworze, który składa się z wody i soli. Woda powinna być letnia, a nie gorąca – dzięki temu naskórek ulegnie zmiękczeniu. Następnie możemy przystąpić do lekkiego szorowania. W tym celu możemy użyć starej szczoteczki do zębów, gdyż jej włosie jest bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Stopy możemy również moczyć w wywarze z rumianku. Powinniśmy zapewniać naszym stopom regularne peelingi złuszczające twardy naskórek oraz stosować odpowiednie kremy nawilżające. Nie zaleca się używania pumeksów lub metalowych tarek, gdyż sprzyjają rozwojowi bakterii grzybicznych i wirusowych. Metody te są skuteczne w codziennej pielęgnacji stóp, natomiast nie przyniosą większych rezultatów, gdy problem jest bardzo poważny. Jeżeli żadna z powyższych metod nie działa, należy skonsultować się z podologiem.

Podolog Warszawa – usuwanie naskórka z pięt

Podolog najpierw ustali przyczynę pękania skóry pięt. W tym celu może zapytać o przebyte choroby oraz o dietę, gdyż to jak się odżywiamy ma znaczący wpływ na stan naszej skóry. Poprawa kondycji skóry pięt jest możliwa nawet już po pierwszej wizycie. Specjalista dokładnie obejrzy skórę pięt i dzięki temu dobierze odpowiednią metodę leczenia. Podolog może zalecić np. spożywanie wody w dużych ilościach. Zaleca się noszenie dobrze dopasowanego obuwia oraz skarpetek z naturalnych surowców. Lekarz zaleca również stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Jak dbać o pięty, by uniknąć problemów z pękającą i suchą skórą pięt możesz dowiedzieć się w gabinecie podologicznym w klinice Satin w Warszawie. Pamiętaj, że oprócz odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, ważne są również regularne wizyty u podologa. Zadbaj o skórę swoich pięt i umów się konsultacje jeszcze dziś!

Andrzej Piotrowski

opinie o Satin