Już od dłuższego czasu w kobiecym świecie urody zawitał manicure hybrydowy. Jest to innowacyjna metoda malowania paznokci z wykorzystaniem specjalnych lakierów oraz lampy ultrafioletowej. Wraz ze wzrostem popularności lakierów hybrydowych pojawiły się również różne problemy użytkowniczek tej metody malowania paznokci. Sprawdź, jakie lakiery hybrydowe warto stosować i w jaki sposób je aplikować, aby uniknąć zniszczonych paznokci po hybrydzie.
Niebezpieczne składniki lakierów hybrydowych
Problem ten dotyczy w szczególności tanich lakierów hybrydowych, jednak przyglądając się niektórym produktom obecnym na rynku, niepożądane składniki można zauważyć również w kilku droższych markach. Mowa tu przede wszystkim o formaldehydzie, który odpowiedzialny jest za reakcje alergiczne po wykonaniu manicure hybrydowego. Najczęściej uczulenie objawia się zaczerwienieniem, opuchnięciem wałów przypaznokciowych, niekiedy występują także pęcherze z płynem ropnym, świąd opuszków palców lub ból i uczucie pieczenia. Przy silnych reakcjach może wystąpić onycholiza – uszkodzenie paznokcia polegające na jego rozwarstwieniu i odseparowaniu od łożyska. Do substancji podrażniających skórę, które znajdują się w składzie wielu lakierów hybrydowych do paznokci, należą również żywica formaldehydowa i totulen. Aby uniknąć podrażnień, zniszczenia paznokci i nieprzyjemnych dolegliwości warto dobrze przemyśleć jakie lakiery hybrydowe są używane do malowania paznokci. W naszym gabinecie podologicznym używamy wegańskich lakierów do paznokci, które nie zawierają toksyn i niebezpiecznych składników.
Nieprofesjonalna aplikacja lakierów hybrydowych
Od kiedy hybrydowe lakiery do paznokci stały się popularne, a malowanie tą metodą powszechnie dostępne, coraz więcej osób decyduje się na powierzenie wykonania tego zadania osobom, które nie posiadają odpowiednich umiejętności. Niekiedy przed nałożeniem lakieru osoba wykonująca hybrydy piłuje płytkę paznokcia. Nie jest to jednak konieczne, a jeżeli już zachodzi potrzeba wypolerowania płytki, należy to zrobić delikatnie, aby nie uszkodzić paznokcia. Jest to częsty błąd popełniany przez niedoświadczone osoby, który później odbija się na estetyce płytki paznokcia. Przed rozpoczęciem aplikacji lakierów hybrydowych, należy także użyć odpowiedniej bazy ochronnej, pominięcie tego kroku znacznie utrudnia późniejsze zdejmowanie lakieru, co również negatywnie wpływa na stan płytki. Nieodpowiednie nałożenie hybryd i ich niedostateczne utrwalenie natomiast decyduje o trwałości lakieru, który może zacząć odrywać się całymi płatami. Taki stan często prowadzi do tego, że zdzierana jest cała warstwa lakieru, przy jednoczesnym podrażnieniu paznokci. Z tego względu wykonywanie manicure za pomocą lakierów hybrydowych najlepiej jest powierzyć profesjonalistom w specjalnych gabinetach. W naszym gabinecie podologicznym oferujemy pacjentkom profesjonalny zabieg wykonania manicure i pedicure hybrydowego.
Zmywanie lakieru też jest bardzo ważne
Za część zniszczonych paznokci po hybrydzie odpowiedzialne jest nieumiejętne zmywanie, a raczej zdrapywanie lakieru z płytki paznokcia. Podobnie jak proces malowania, ściąganie lakieru hybrydowego również należy powierzyć osobie, która posiada odpowiednie do tego preparaty i narzędzia. Częstym błędem przy zmywaniu lakierów hybrydowych jest stosowanie nieodpowiedniej substancji rozpuszczającej i nieodpowiedni sposób jej nakładania. Pozostałości lakieru należy usunąć ręcznie, co często wykonywane jest nieodpowiednim, ostrym narzędziem w taki sposób, który dodatkowo rysuje płytkę paznokcia.