Zaznacz stronę

Skóra na stopach z uwagi na to, że to właśnie na nich oparty jest ciężar całego ciała, w sposób szczególny jest narażona na różne uszkodzenia czy też podrażnienia. Z tego powodu należy pamiętać o codziennej pielęgnacji stóp. Zobacz, na czym powinna polegać.

Przede wszystkim bezpieczna kąpiel i osuszanie

Twoje stopy powinny być myte codziennie. Do utrzymania higieny stóp należy używać preparatów z bezpiecznymi składnikami i pH dostosowanym do skóry stóp. Dzięki temu unikniesz podrażnień. Jeżeli nie wiesz, jakie kosmetyki do mycia stosować, skorzystaj ze wsparcia podologa. Ten specjalista wskaże Ci odpowiednie rozwiązania. Pamiętaj, by po każdej kąpieli dokładnie wysuszyć stopy. Niedostatecznie osuszona skóra może być bardziej podatna na zakażenia grzybicze i bakteryjne.

Pamiętaj, że mycie stóp to nie tylko czynności higieniczne, ale również doskonały sposób na odświeżenie i odżywienie skóry. Kąpiel stóp pozwala się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu.

Krem to podstawa

Wśród czynności pielęgnacyjnych wymienić można również nawilżanie skóry odpowiednim kremem. Sprawdzą się tu doskonale preparaty z mocznikiem i lanoliną. Dobieraj krem z uwzględnieniem potrzeb swojej skóry.

Jeżeli borykasz się z nadpotliwością lub nadmierną suchością stóp, zwróć się do podologa, który opracuje odpowiednią metodę pozbycia się tych dolegliwości. Pamiętaj, że jeśli chodzi o stosowanie kremu, to liczy się systematyczność. Jeżeli będziesz regularnie korzystać z takich kosmetyków, skóra będzie pięknie wyglądać przez cały rok.

Stosuj peelingi

Dobrym uzupełnieniem pielęgnacji jest peeling. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie skóry delikatniejszej, miękkiej oraz pozbawionej nadmiaru zrogowaciałego naskórka.

Odpowiednie przycinanie paznokci

Pielęgnacja stóp wiąże się także z koniecznością przycinania paznokci. Należy wykonywać tę czynność regularnie. W zależności od indywidualnych potrzeb najlepiej robić to co 2–3 tygodnie. Pamiętaj, by obcinać paznokcie na prosto. Dzięki temu nie zaburzysz ich naturalnego toru i wzrostu.

Miej na uwadze fakt, że obcinanie paznokci na półokrągło może doprowadzić do rozwoju problemu wrastających paznokci. Jeżeli Twoje paznokcie wyróżniają się ostrymi zakończeniami, możesz nieco spiłować je pilnikiem.

Korzystaj z pedicure’ów leczniczych

Pamiętaj, by oprócz pielęgnacji domowej korzystać również ze wsparcia podologa. Możesz zgłosić się do niego na pedicure leczniczy w przypadku, gdy zauważysz nadmiar zrogowaciałego naskórka. Specjalista za pomocą odpowiedniej frezarki pomoże Ci pozbyć się tego rodzaju problemów.

Noś odpowiednie obuwie

Aby nie zniweczyć wysiłków związanych z dbaniem o skórę stóp i o paznokcie, wybieraj buty, które nie będą w negatywny sposób wpływały na ich kondycję. Obuwie nie powinno być ani za duże, ani za małe. Nie może też uciskać stóp w żadnym miejscu. Dobrze jest również wybierać skarpetki, które wykonane są z naturalnych materiałów, pozwalających skórze oddychać. Jest to bardzo ważne, szczególnie wtedy gdy w Twoich butach spędzasz nawet kilkanaście godzin.

Dbaj o aktywność fizyczną

Aby Twoje stopy były w odpowiednim stanie, postaw na ćwiczenia i podejmuj systematycznie aktywność fizyczną. Wpłynie ona w pozytywny sposób na pobudzenie krążenia Twoich stóp.

Troszcz się o swoje zdrowie ogólne

Ogólna kondycja zdrowotna nie pozostaje bez znaczenia dla stanu stóp. Dlatego, chcąc mieć zdrowe stopy, zadbaj o to, by mieć zdrowy organizm. Wykonuj regularne badania, odżywiaj się zdrowo i wypijaj odpowiednią ilość wody dziennie. Jeżeli występują u Ciebie choroby, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na stopy, na przykład cukrzyca, bądź w stałym kontakcie z podologiem i swoim lekarzem prowadzącym. Specjaliści będą czuwać nad Twoim stanem zdrowia.

W przypadku wad ortopedycznych stosuj odpowiednie wkładki, które odciążą Twoje stopy. Może to pomóc w zapobiegnięciu wystąpienia problemów ze stopami.

Obserwuj swoje stopy

Pamiętaj, że gdy tylko zauważysz coś niepokojącego, zamiast bagatelizować problem, powinieneś udać się do specjalisty. Podolog pomoże Ci w szybki i bezbolesny sposób pozbyć się wielu dolegliwości stóp. Odciski, modzele, wrastające paznokcie, pękające stopy, grzybica paznokci czy też grzybica stóp, a także nadmierna suchość stóp albo nadpotliwość stóp to dolegliwości, z którymi można udać się do podologa. Specjalista w wysoce bezpieczny i higieniczny sposób podejmie działania, które będą miały na celu zniwelowanie tego rodzaju problemów. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się zdrowiem swoich stóp.

Działaj profilaktycznie

Dokształcaj się i  poszerzaj wiedzę dotyczącą tego, co może wpływać w negatywny sposób na Twoje stopy. Staraj się działać profilaktycznie i eliminuj czynniki, które mają bezpośredni wpływ na stan skóry lub na paznokcie. Dbaj o swoje stopy w sposób systematyczny. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin