Zaznacz stronę

Suche i popękane pięty to problem natury estetycznej, ale także uciążliwa do wyleczenia zmiana, która w zaawansowanym stadium może również skutecznie utrudnić chodzenie, a nawet wywoływać dolegliwości bólowe. Stopy z tendencją do pękania wymagają szczególnej pielęgnacji, dzięki której możemy uniknąć lub zminimalizować ryzyko pojawienia się problemu. Co w pielęgnacji tego typu skóry jest najważniejsze? Czego unikać?

Przyczyny problemu pękających pięt

Przed odpowiedzeniem sobie na pytanie o pielęgnację, warto zastanowić się dlaczego pięty pękają. Co jest przyczyną tej powszechnej i często bagatelizowanej dolegliwości? Kluczem do zrozumienia problemu jest w tym wypadku poznanie charakterystycznej struktury naskórka na stopach, w szczególności na pięcie. Jest ona bowiem znacznie grubsza niż na innych częściach ciała, a co za tym idzie ma także większą tendencję do rogowacenia i przesuszania się.

Pęknięcia na piętach możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Są to pęknięcia suche i wilgotne. Pierwsze z nich występują znacznie częściej i spowodowane są nadmiernym przesuszeniem skóry pięt, drugie z kolei – jak łatwo można się domyślić – wywołane są nadpotliwością stóp. Bardziej powszechne przesuszanie się skóry wywołane może być nieodpowiednią pielęgnacją, jak również nieprawidłową dietą oraz przyjmowaniem niedostatecznej ilości płynów. Wskutek tego skóra na piętach wysycha i traci swoją pierwotną elastyczność, a następnie zaczyna pękać.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku warto zastosować podstawowe metody zapobiegania lub minimalizowania ryzyka wystąpienia problemu. Bardzo ważne jest jednak, aby przede wszystkim prawidłowo rozpoznać przyczynę i rodzaj pękania. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać rozpoznania, warto zgłosić się do specjalistycznego gabinetu podologicznego. Doświadczony podolog powie nam, jaka jest przyczyna pękania pięt oraz z jakiego rodzaju zmianami mamy do czynienia. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zaplanowania właściwych, odpowiednio dopasowanych sposobów zapobiegania pękaniu i środków pielęgnacji.

Pielęgnacja pięt z tendencją do pękania

Właściwa i regularna pielęgnacja skóry stóp, przede wszystkim pięt, to podstawa dla zachowania ich należytej kondycji i estetyki. Warto pamiętać o tym, aby nawet w przypadku zaleczenia problemu z pomocą podologa, nie rezygnować z późniejszej pielęgnacji, gdyż problem może łatwo i wyjątkowo szybko powrócić. Należy więc pamiętać o właściwym i regularnym nawilżaniu stóp – w przypadku pęknięć suchych. Konieczne jest wybieranie wyłącznie sprawdzonych kosmetyków dobrej jakości, najlepiej takich, które poleci nam specjalista. Powinny to być preparaty z witaminą A oraz mocznikiem w składzie. To właśnie on odpowiada za zmiękczanie skóry stopy, a także zwiększa jej naturalną zdolność do wiązania wody w strukturze naskórka.

Można także od czasu do czasu delikatnie ścierać naskórek, pamiętając jednak, aby robić to umiejętnie i z użyciem odpowiednich narzędzi, na przykład frezarki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest w tym wypadku regularne odwiedzanie gabinetu podologicznego w celu ścierania nadmiaru skóry oraz jej dodatkowego nawilżania.

Bardzo ważne jest również, aby zadbać o właściwą dietę, bogatą przede wszystkim w witaminę A. Istotne jest także pilnowanie odpowiedniej ilości przyjmowanej wody, która ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i kondycji naszej skóry.

Pękające pięty – o czym jeszcze pamiętać?

Aby nie dopuścić do wystąpienia problemu pękających pięt warto zwracać uwagę na jakość i odpowiednie dopasowanie rozmiaru obuwia, a także noszonych skarpetek. Warto wybierać takie, które będą gwarantować komfort i odpowiednią wentylację stopy, a więc nie dopuszczą do jej nadmiernego pocenia się, czy utrzymywania wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności wokół stopy. Należy pamiętać również o właściwej suplementacji, przede wszystkim o przyjmowaniu odpowiedniej ilości witaminy A, ale także witaminy E oraz cynku, które wpływają na kondycję, nawilżenie oraz elastyczność naszej skóry, także tej zlokalizowanej na piętach.

O wyjątkowej dbałości i regularnej pielęgnacji pięt powinny pamiętać osoby szczególnie narażone na występowanie problemu pękających pięt, a więc osoby z tendencją do przesuszania się skóry, osoby pracujące fizycznie oraz sportowcy, obciążający swoje stopy. Ponadto to także diabetycy, osoby z nadwagą, a także borykające się z problemem nadpotliwości, łuszczycą oraz niedoczynnością tarczycy. Osoby szczególnie narażone na przesuszanie się i pękanie pięt, powinny skonsultować się z podologiem, który doradzi im najlepsze w ich przypadku metody zapobiegania, jak również leczenia ewentualnych, już powstałych zmian.

opinie o Satin